Ukoliko se u narednih sedam dana ne ponište sve odluke Kristijana Šmita, koga u Republici Srpskoj ne priznaju za visokog predstavnika, koalicija na čelu sa SNSD najavila je da će „raskinuti“ partnerstvo sa partijama koje imaju sjedište u Federaciji BiH, a njihovi funkcioneri napustiti trenutne pozicije i izaći iz sistema odlučivanja, te se u isti neće vraćati.
Ovo je ukratko zaključak jučerašnje cjelodnevne posebne sjednice Narodne skupštine RS, a njih je saopštio predsjednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik.
Pomenuto bi dalo mnogo dramatičniju notu i izazvalo mnogo veći politički potres da isti zaključak republički parlament, a na inicijativu samog Dodika, već nije donio, nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo izmjene Krivičnog zakona.
Nije prvi put
Gledajući tako, funkcioneri SNSD-a u ovom trenutku ne bi ni morali napuštati vlast na nivou BiH, jer, prema zaključcima republičkog parlamenta, u istom ne bi trebali ni biti.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Podsjećamo, poslanici SNSD-a i stranaka koje su sa njima u koaliciji, nakon donošenja tzv. Inckovog zakona, nisu glasali u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine. Međutim, vrlo brzo su počeli da se prave izuzeci, „kada je ugrožena Srpska“, a oni su postajali sve češći do momenta kada se samo moglo konstatovati da poslanici SNSD-a u potpunosti učestvuju u radu na nivou BiH. Paradoksalno, najduže u poštovanju zaključaka NSRS je istrajavao Mladen Bosić, delegat SDS-a.
I to nije jedini slučaj. Blokadom bh. nivoa prijetilo se sporadično ali kontinuirano. Nemali broj puta sjednice se jesu blokirale napuštanjem istih ali funkcioneri SNSD-a nikada nisu bili dosljedni do kraja, odnosno, nikada sa blokadama nisu istrajali do ispunjenja zahtjeva koje su tražili.
Npr. u mandatu 2014-2018. kada nisu bili dio vlasti na nivou BiH, poslanici SNSD-a i DNS-a napuštali su sjednice jer nisu prihvatali da Šefik Džaferović, zbog svoje ratne prošlosti, bude predsjedavajući PDPS BiH.
Međutim, napuštanje sjednica je obustavljeno nakon što su na Zajedničkom kolegijumu oba doma Parlamentane skupštine BiH isti taj Šefik Džaferović i SNSD-ov Staša Košarac, uz podršku predstavnika drugih bošnjačkih i hrvatskih stranaka, izglasali prijedlog da Nikola Špirić (SNSD) bude član Zajedničke komisije za nadzor rada Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH. Poslanici SNSD-a su se potom vratili u Parlamentarnu skupštinu, a u godinama koje su potom došle, održali niz sastanaka i susreta sa Džaferovićem, koji je 2018. godine izabran za člana Predsjedništva BiH.
Ulazimo u fazu raspleta
Politička analitičarka Tanja Topić ističe za Gerilu da je manevarski prostor ovog puta dosta sužen, jer su postavljeni zahtjevi za koje se sigurno zna da neće biti ispunjeni.
„Ponavljanje ovakvih političkih igara, ako ih tako možemo nazvati, po istom, uhodanom receptu, ne čini mi se u aktuelnom trenutku mogućim. Rekla bih da ulazimo u jednu vrstu raspleta, ne mogu predvidjeti kako će on izgledati – ili ćemo gledati krah međunarodne zajednice u BiH, što je manje vjerovatno, ili će oni koji su ovu akciju pokrenuli udariti u zid sa neizvjesnim posljedicama“, ističe naša sagovornica.
Sve drugo, prema njenim riječima, bilo bi zamajavanje građana koje predugo traje.
„Nakon teatra u Skupštini trebalo bi ozbiljno da se zapitamo da li je moguće izaći iz ovog političkog gliba i koliki je udio krivnje svakog ponaosob u teatru apsurda ovog društva“, zaključila je Topićeva.
Lider PDP-a Branislav Borenović, koji je i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, za naš portal kaže:
„Proćiće i sedam najavljenih dana pa ćemo vidjeti šta će biti u zajedničkim institucijama BiH, hoće li Dodik i SNSD izaći iz udobnih fotelja i privilegija. Opasna je za Republiku Srpsku i BiH njegova najava da će ići do kraja, što znači da je spreman žrtvovati cijelo društvo zarad sebe. Niti jedan pojedinac, kako god se zvao, pa i Milorad Dodik, nije iznad ili jednak Republici Srpskoj koja ima svoje ustavom definisane nadležnosti, međunarodno priznanje, teritoriju, imovinu i naravno ljude kojima treba omogućiti stabilnost, sigurnost, dobar i normalan život, punu vladavinu prava“.
Ustaljena matrica
On podsjeća da na jučerašnjoj sjednici u republičkom parlamentu nije viđeno ništa novo te da vlast ima ustaljenu matricu po kojoj djeluje.
„Viđeno mnogo puta do sada, Dodikove brutalne uvrede, primitivizam i laži, pa one nebuloze oko sankcija… Sve staje u par riječi – red uvreda, red bljuvotina, red laži. Svaka njegova posebna sjednica je “copy paste” velikih zaključaka, najava, odluka koje se neće sprovesti kao i one, sjetimo se, o Inckovom nametnutom zakonu, nesprovođenju Šmitovih odluka, Ustavnom sudu i odlasku stranih sudija, vojsci, UIO i VSTS RS, razdruživanju sa Federacijom BiH, samostalnosti itd. Zaista, ništa novo od Dodika, osim što će i ovaj put Republika Srpska, a time i Bosna i Hercegovina, iz ovakvih situacija izaći slabija i izolovanija. Kriza koja će trajati jedno vrijeme i opet „puj pike više ne važi“. Očito on ovo koristiti za neke svoje lične stvari i pregovore“, zaključio je Borenović.
Dva pravca
Politikolog Velizar Antić ističe da u narednim danima imamo dva puta kojim će se odvijati najnovija kriza oko nametanja Izbornog zakona od strane Šmita.
„Prvi je taj da se zahtjevi, onako kako ih je definisala Narodna skupština Republike Srpske, upute u Parlamentarnu skupštinu BiH na razmatranje. Pošto tamo sasvim sigurno neće biti usvojeni možemo očekivati izlazak SNSD-a iz procesa odlučivanja na državnom nivou i period blokada rada Parlamentarne skupštine. Taj scenario smo već gledali i vjerovatno će i ovog puta biti isti ishod“, kaže Antić za Gerilu.
Međutim, on naglašava, da bi blokada rada institucija trajala samo neko vrijeme, a da bi se potom, u nekom trenutku, poslanici SNSD-a ponovo vratiti u proces odlučivanja.
„Drugi put je taj da u sljedećih desetak dana dođe do određenog dogovora i da se u Parlamentarnoj skupštini usvoji novi Izborni zakon. Taj novi Izborni zakon bi u velikoj mjeri bio upravo ovaj koji je Šmit i nametnuo a neke njegove odredbe bi se i promijenile što bi SNSD-u bilo oprvadanje da usvoji taj zakon. Time bi se na neki način došlo do kompromisa i izlaska iz potencijalno velike krize u BiH“, zaključio je Antić.
Gerila.info