Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Izborni zakon Republike Srpske koji predviđa da kontrolu nad izbornim procesom u Srpskoj umjesto CIK BiH ima Republička izborna komisija. Jačanje integriteta izbornog procesa ili potpuna kontrola izbora?
Poslanici vladajuće koalicije glasali su za usvajanje novog izbornog zakona Republike Srpske. Jedanaest poslanika opozicije bilo je suzdržano a četiri poslanika su bila protiv zakona.
Izborni zakon Republike Srpske, ukoliko stupi na snagu, predviđa da kontrolu nad izbornim procesom u Srpskoj ima Republička izborna komisija, za onaj dio koji se tiče izbora na pozicije u organe vlasti u Republici Srpskoj.
Vlast uvjerava kako je namjera donošenja zakona jačanje izbornog integriteta, transparentnosti, uvođenje novih tehnologija u izborni proces i spriječavanje zloupotreba na izborima.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Šef kluba poslanika SNSD Igor Žunić rekao je kako postoji ustavni osnov za donošenje ovog zakona.
U opoziciji ne vjeruju da će zakon stupiti na snagu, pogotovo ne kako bi po njemu mogli biti organizovani i održani lokalni izbori koji su predviđeni za oktobar ove godine. Vukota Govedarica, šef Kluba poslanika SDS u NSRS rekao je kako Republička izborna komisija, kada budu ispoštovane sve procedure, može biti formirana tek krajem jula a da Centralna izborna komisija BiH lokalne izbore raspisuje 6. maja.
Izborni zakon Republike Srpske reakcija je vlasti u Srpskoj na nametnute izmjene Izbornog zakona BiH a koje je nametnuo Visoki predstavnik Kristijan Šmit. Šmit je izmjene nametnuo jer je u Parlamentu BiH izostao dogovor stranaka vladajuće većine, a koju čine SNSD i HDZ između ostalih, u vezi sa potrebama izmjena Izbornog zakona i jačanja izbornog integriteta u Bosni i Hercegovini.
Usvajanje izbornog zakona Republike Srpske osudila je misija OSCE-a u BiH. Oni su zatražili da skupština povuče zakon navodeći da je on udar na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Treba vidjeti hoće li reagovati Kristijan Šmit koji može staviti van snage usvojeni zakon. Potpisivanjem ukaza bi u tom slučaju Milorad Dodik ponovio krivično djelo za koje mu se već sudi pred Sudom BiH.
GERILA info