Petnaest granskih sindikata u Republici Srpskoj koji su okupljeni oko Saveza sindikata Republike Srpske održalo je prvomajski protest u Banjaluci. Na protestu je rečeno da gotovo 300 000 radnika u Srpskoj radi za najnižu platu.
Sindikalci su se okupili u parku Mladen Stojanović Povod je međunarodni praznik rada 1. Maj a sindikalci u Republici Srpskoj se na ovaj dan godinama, mirno, okupljaju i traže od vlasti poboljšanje položaja radnika u Republici Srpskoj.
“U realnom sektoru za svakog radnika je prepušten poslodavcu iznos plate uprkos kvalifikacijama zaposlenog. Samo podatak da 26 odsto od 300 000 radnika radi za minimalac od 900 maraka sve govori. To je klasična pljačka i radnika i države. Zato ćemo se boriti da za svako radno mjesto bude određena najniža plata i to zakonom“, rekla je predsjednica Saveza sindikata Ranka Mišić.
Ona je navela i kako su poslodavci u Republici Srpskoj u prošloj godini prijavili dobit od 3,6 milijardi maraka a da radnici i pored toga loše zarađuju. Navela je primjere gdje su poslodavci, u tekstilnoj industriji i “elitni banjalučki pekari” udvostručili prihode a da su javnost alarmirali da će zbog povećanja minimalca doći do kolapsa u privredi.
“Kako ne bi kada njen najveći vlasnik, najpoznatiji banjalučki pekar i koji nas je plašio masovnim otkazima zbog povećanja plate za 200 maraka, prodaje kiflu po cijeni 2,5 kilograma pšenice koju proizvodi seljak“, rekla je Mišićeva.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ranka Mišić je pozvala Vladu da što prije uredi platni sistem u Republici Srpskoj i najavila masovne proteste radnika ukoliko se to ne desi.
Vlada Republike Srpske je od 1. januara ove godine odredila najniži minimalac od 900 maraka. Protiv toga su bili poslodavci koji su tvrdili da će to ugroziti njihovo poslovanje. Ekonomisti su upozoravali da povećanje minimalca ne ide toliko u korist radnika koliko Vlade Republike Srpske koja će zbog većih poreza i doprinosa imati veći priliv novca u budžet. Povećanje minimalca u Republici Srpskoj pratila su, zbog nedostatka kontrole i efikasnih institucija, ogromna poskupljenja u Republici Srpskoj tako da radnici od povećanja minimalne plate nisu imali gotovo nikakve koristi.
GERILA info