U svijetu pa tako i u Bosni i Hercegovini 3. maja obilježava se Dan slobode medija koji je, kao podsjećanje na nezaobilaznu ulogu medija i medijskih radnika u izgradnji i očuvanju demokratije, 1993. godine ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih Nacija. Novinari u Republici Srpskoj upozoravaju na rigorozne zakone koji guše slobodu medija. Višković čestita Dan medijima.
Radovan Višković uputio je danas svim medijima i novinarima u Republici Srpskoj čestitku povodom Međunarodnog dana slobode medija.
“U ime Vlade Republike Srpske i u svoje ime, povodom 3. Maja Međunarodnog dana slobode medija, upućujem vam iskrene čestitkem sa željom da nastavite da profesionalno i objektivno izvještavate javnost o najvažnijim pitanjima iz naše društvene stvarnosti“, piše u saopštenju iz kabineta predsjednika Vlade Republike Srpske.
Radovan Višković, dalje, navodi da su slobodni, nezavisni i profesionalni mediji važan faktor svakog društva a da je novinarska profesija jedan od najvažnijih stubova razvoja demokratije.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Kao ogledalo društva i slika javnosti ali i pokretač društvenih promjena, mediji imaju veliku odgovornost i obavezu tačnog, objektivnog i nepristrasnog informisanja javnosti“, naveo je Radovan Višković.
Ništa u Viškovićevom saopštenju nije netačno ali je saopštenje upućeno svim medijima iz njegovog kabineta u najmanju ruku nelogično, zbunjujuće ako ne i licemjerno.
Dok Višković medijima čestita Dan slobode medija Vlada na čijem je čelu priprema novi Zakon o medijima koji će, upozoravaju novinari, analitičari i aktivisti dodatno ugroziti slobodu medija u Republici Srpskoj.
Novinari u Republici Srpskoj godinama upozoravaju da je potreban novi zakon o medijima jer je Zakon o javnom informisanju iz 1997. godine prevaziđen. Međutim, s obzirom na posljednje izmjene Krivičnog zakonika RS, kojim se kriminalizuje kleveta, kao i Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, čiji nacrt je usvojen u prvom čitanju krajem septembra u Narodnoj skupštini RS (NSRS), u medijima i međunarodnim organizacijama vlada mišljenje da je treći zakonski prijedlog dio paketa kojim će se ugušiti medijske slobode.
U toku prošle godine održano je nekoliko sastanaka radne grupe koja treba da radi na novom zakonu o medijima, zanimljivo da dio radne grupe nisu vlasnici, urednici ili novinari medija koji kritički izvještavaju u potezima vlasti. Svoje mjesto u toj radnoj grupi, međutim, dobili su novinari medija za koje se vjeruje da su prorežimski a neki od članova radne grupe su i savjetnici predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Koji je, sa druge strane, bio najveći zagovornik usvajanja izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim je, između ostalog, kriminalizovana kleveta. Usvajanje izmjena Krivičnog zakonika je protumačeno kao udar na slobodu medija i slobodu govora a izmjenama zakona su gotovo u potpunosti od negativnog izvještavanja zaštićeni političari u Republici Srpskoj kao i njihove porodice bez obzira na poslove kojima se bave.
Inače, dok Višković medijima čestita Dan slobode medija iz Vlade, ministarstava i većine javnih preduzeća u Republici Srpskoj rijetko ili gotovo nikako ne stižu odgovori na konkretna novinarska pitanja. Pojedine institucije novinare i medije dijele na one koji slijede zvaničnu politiku Republike Srpske i one koji to ne rade. Milorad Dodik nikada nije prestao sa napadima na novinare kada mu postave pitanje koje mu ne odgovara. Isto u manjoj ili većoj mjeri čine i neki drugi članovi Viškovićeve stranke, načelnici, gradonačelnici, direktori javnih preduzeća. Višković to nikada nije osudio mada mu se mora priznati da on nema sklonost ka javnom vrijeđanju novinara.
“Umjesto čestitke neka premijer pošalje umjesto “svojih”ministara i direktora odgovore na sva novinarska pitanja koja godinama stoje bez odgovora. To bi bilo i daleko bolje i daleko uvjerljivije“, kaže za Gerila info novinar Goran Dakić.
Novinarka Ljiljana Smiljanić kaže da su novinari u Srpskoj već navikli da iz Vlade svake godine stižu čestitke i poruke da su nezavisni, slobodni i profesionalni mediji važni.
“Hvala za čestitke ali bih više voljela da vidim djela. Kada kažem djela mislim na to da se prema svim koleginicama i kolegama jednako odnose, bez uvreda, samo zato što im se pitanje ne sviđa. Da svi imamo iste mogućnosti da dobijemo informaciju, izjavu ili gostovanje. Da nam informacije sa sjednica Vlade budu dostupnem kao i bar dio materijala koji Vlada usvoji. Ljudima koji žive ovdje želim da se zapitaju svaki put kada novinar bude napadnut ko je pogriješio. Političar/zvaničnik koji je zloupotrijebio svoju funkciju i novac svih nas ili novinar koji je to objavio“, kaže za Gerilu Ljiljana Smiljanić.
U Republici Srpskoj se gotovo svaki mjesec dogodi verbalni napad na novinare. Novinare napadaju i vrijeđaju uglavnom najviši zvaničnici Republike Srpske sa javnih govornica, prilikom odgovaranja na novinarska pitanja, prilikom telefonskih razgovora kojima novinari traže odgovore od izabranih predstavnika.
U avgustu 2018. godine je pokušano ubistvo novinara Vladimira Kovačevića. Za pokušaj ubistva osuđena su dva napadača ali banjalučko Okružno javno tužilaštvo nikada nije pokušalo da otkrije nalogodavce napada. Što dovoljno govori o stanju slobode medija u Republici Srpskoj.
GERILA info