U Spomen-području Donja Gradina prije nekoliko dana je obilježen Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, ali ovaj put bez najviših zvaničnika Srbije i bez prisustva srpskog patrijarha Porfirija.
Godinama se Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida održava uz prisustvo najviših zvaničnika Srbije i crkvenih otaca, ali je ove godine u Donju Gradinu stigao samo novi premijer Srbije Miloš Vučević. S obzirom da politički vrh i Srbije i Republike Srpske sedmicama priča o tome kako je ovo najteži period za Srbe u posljednjih trideset godina, više je nego čudno što se „glavari“ nisu okupili i na mjestu najvećeg srpskog stradanja.
U ime institucija Republike Srpske, Srbije i Crne Gore vijence su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević. Pomenu su prisustvovali i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i premijer Srpske Radovan Višković.
Prije godinu dana u Donjoj Gradini je bio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ali i ministri u tadašnjoj Vladi premijerke Ane Brnabić. Bili su prisutni i ambasadori Izraela za BiH sa sjedištem u Tirani Galit Peleg, Rusije Igor Kalabuhov, Srbije Aleksandar Đorđević, predstavnici kineske i mađarske Ambasade. Vučić je u Donjoj Gradini bio 2022. godine.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Više je nego interesantno to što ni Vučić, ni Porfirije nisu bili u Donjoj Gradini. Pogotovo Vučić. Pretpostavljam da će to kompenzovati prilikom obilježavanja „Oluje“. Izborna je godina i to ne može da se propusti. Ni Vučić, ni Dodik to sebi ne smiju dozvoliti. Dan sjećanja u Donjoj Gradini je prošao bez Vučića i za to su vjerovatno krivi i unutarpolitički, ali i spoljnopolitički razlozi”, kaže za GERILU predsjednik „ReStarta“ Stefan Blagić.
Spoljnopolitički razlozi više su nego jasni i oni se mogu svesti na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koja će se u četvrtak naći pred svim članicama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. Upravo su i Vučić i Dodik ovaj dokument u nekoliko navrata nazvali ključnim aktom protiv srpskog naroda. Predsjednik Srbije je kazao da bi usvajanje ove rezolucije značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost, uz mnoštvo rana iz prošlosti.
Dodik je poručio da će donošenje Rezolucije o genocidu u Srebrenici imati katastrofalne posljedice na odnose unutar Bosne i Hercegovine. Predstavnici Republike Srpske i Srbije organizovaće Svesrpski sabor u Beogradu 8. juna kao odgovor na najavljeno usvajanje Rezolucije. Dodik je ranije navodio da bi usvajanjem ovog dokumenta počela i secesija Republike Srpske, ali je tu priču u proteklim sedmicama ipak izbacio iz svojih “sabranih djela”.
Na unutrašnjem planu najveći problem može predstavljati Izborni zakon Republike Srpske koji je nedavno usvojila Narodna skupština Srpske i koji, kako stvari sada stoje, neće uskoro stupiti na snagu. Iako je vladajuća koalicijama danima i sedmicama najavljivala da će na lokalne izbore izaći na osnovu Izbornog zakona RS, a ne na osnovu Izbornog zakona BiH, to se gotovo sigurno neće dogoditi.
Politički analitičar Tanja Topić za GERILU kaže kako je u Donjoj Gradini bio izaslanik predsjednika Srbije, aktuelni predsjednik Vlade Miloš Vučević koji je poručio kako žrtve nikad ne mogu biti dželati.
– Time je opasno pojednostavio kritičko suočavanje s prošlošću i sopstvenim zločinima, svodeći ovo ozbiljno pitanje na dnevnu politiku. Ono što je upalo u oči više od Vučevićevog prisustva i govora jeste odsustvo patrijarha SPC-a koji je i u upravljačkom tijelu jasenovačkih memorijala. O razlozima tog odsustva teško je spekulisati, ali se može s punim pravom postaviti pitanje posebno kad znamo da patrijarh dolazi na nacionalno beznačajnija događanja kao što su porodične slave pojedinih funkcionera – istakla je Tanja Topić.
Goran Dakić / GERILA