Postoje mnogobrojni dokazi o putovanjima odbornika DF-a Vedada Deljkovića izvan BiH i uzimanju dnevnica istovremeno „dok je na poslu“ u JP Olimpijski Bazen Otoka, ali i, što Deljković zapravo i potencira, svakodnevnim druženjima sa gradonačelnicom Sarajeva Benjaminom Karić, koju neformalno politički savjetuje, te načelnikom Starog Grada Irfanom Čengićem.
Bio je mart ove godine kada su uposlenici Javnog preduzeća (JP) Olimpijski Bazen Otoka“ svjedočili dolasku inspektora rada Kantona Sarajevo u njihov objekat kako bi se uvjerili da li je uposlenik Vedad Deljković, inače istaknuti gradski funkcioner Demokratske fronte (DF) Željka Komšića, te gradski i opštinski odbornik u Starom Gradu Sarajevo, prisutan na poslu.
Direktor je tvrdio je da je „tu negdje“, međutim Deljković se kao opštinski odbornik uveliko slikao za Instagram u susjednoj Crnoj Gori, u gradu Baru.
Tih dana uredno je evidentiran kao prisutan na poslu te su mu isplaćeni topli obrok i puna plata. Iako za svoj politički angažman dobija naknadu. I tako dvije godine.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Prethodno je Tužilaštvu Kantona Sarajevo, zbog zloupotrebe položaja, protiv Deljkovića i njegovih pomagača u ovom koruptivnom djelu podnesena krivična prijava. U prijavi, osim Deljkovića, navedeni su i direktor Bazena Otoka Avdija Hasanović, Muhidin Zametica, šef organizacione jedinice u kojoj je uposlen Deljković, kao i predsjednik Skupštine preduzeća Elvir Hadžiahmetović.
U prijavi je navedeno da Deljković „u posljednjih hiljadu dana skoro nikako nije bio na poslu, da je redovno isplaćivan za osmosatni radni dan sa svim naknadama“, te da su mu to potpisivali i ovjeravali Muhidin Zametica i direktor Avdija Hasanović.
Iz Kantonalnog tužilaštva Sarajevo su potvrdili da je predmet formiran i da se očekuje tužilačka odluka.
Pitanja su upućena i Vedadu Deljkoviću, želeći da čujemo i njegovu stranu priče, međutim on na njih nije odgovorio, ali zato jeste direktor Avdija Hasanović.
Tako Hasanović obrazlaže da je „Deljković, kao i ostali uposlenici, na svom radnom mjestu bio prisutan 186 sati“, te da „prema evidencijama preduzeća nikada nije išao na službeno putovanje i da mu na osnovu toga nikada i niko nije mogao da potpiše putni nalog“, iako na kraju prisustvo na poslu potpisuje direktor. Dakle, u ovom slučaju upravo Hasanović.
Direktor Bazena je prećutio da su iz ustanove kojom rukovodi u martu ove godine inspektori izuzeli dokumentaciju o prisustvu na poslu, a koju su, što se navodi u krivičnoj prijavi Tužilaštvu KS, lažno potpisivali Deljković, Hasanović, Zametica i Hadžiahmetović. Nezvanično saznajemo da istražni organi provjeravaju i telekom bazne stanice koje, takođe, dokazuju (ne)prisustvo na poslu.
Osim što je zaposlen u javnom preduzeću, Deljković je i DF-ov funkcioner, on je i odbornik u Gradskom vijeću i opštinski odbornik u Starom Gradu Sarajevo. Član je nekoliko komisija. Za sve je plaćen.
Portal Valter je u posjedu evidencija o prisustvu na komisijama u Gradskom vijeću, a potpisao ih je lično Deljković. Napominjemo da je u te dane evidentiran i na poslu u JP Bazen Otoka, gdje mu je verifikovano osmosatno radno vrijeme, što je višestruka zloupotreba radnog mjesta.
Evo nekih evidencija posljednjih mjeseci.
Deljković je 1. decembra 2023. prisustvovao Kolegiju Gradskog vijeća Grada Sarajeva. U istom mjesecu je svojeručno evidentirao prisustvo na sjednici komisije za izbor i imenovanja, Administrativne komisije, te Komisije za Statut i akte Gradskog vijeća.
U januaru je prisustvovao na dva kolegijuma Gradskog vijeća, a čak po dva puta su održane komisije u tom mjesecu.
Valter je u posjedu mnogobrojnih dokaza o mnogim putovanjima izvan BiH, ali i svakodnevnim druženjima sa gradonačelnicom Sarajeva Benjaminom Karić, koju Deljković neformalno politički savjetuje, te načelnikom Starog Grada Irfanom Čengićem, mladim i perspektivnim kadrom SDP-a koji je učestvovao u kampanji Benjamine Karić za gradonačelnicu (ova grupa političara, uključujući vodećeg u grupi, člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, međusobno je povezana i ideološki bliska SDA).
Između ostalog, u posjedu smo dokumenta o Deljkovićevom revijalnom putovanju u Zagreb od 11. do 13. oktobra 2021. na manifestaciju „JA BiH – 5 dana Sarajeva u Zagrebu“, što je evidentirano i u Izvještaju 2022. godine.
Osim što putuje kao predstavnik Grada Sarajeva, uspije stići i da predstavlja Opštinu Stari Grad. Tako je u decembru 2023. boravio u Beču, a nešto prije toga zajedno sa načelnikom Čengićem u Beogradu se malo relaksirao, prisustvujući utakmici KK Partizan.
Deljković o svemu ovome, kako smo već naveli, nije želio da odgovori na naša pitanja.
Podsjećamo da se nakon što je na Čengićevu kuću bačena eksplozivna naprava 1. aprila zajedno s Čengićem pojavio na press konferenciji.
Zanimljivo je da je tom prilikom prozvao tužioca Marka Močevića, koji je u februaru JP Bazen Otoka uputio zahtjev za dostavu dokumentacije o njemu. Deljković je tužioca pozvao da se „fokusira na istraživanje predmeta o bačenom eksplozivnoj napravi“, umjesto traženja informacija o njegovom prisustvu na radnom mjestu.
Deljković sigurno nije jedini koji na ovaj način zloupotrebljava novac građana Sarajeva. No, u konkretnom slučaju, kako navode izvori Valtera, Deljkoviću se izlazi u susret jer on glasa o budžetu i izvještajima svojih nadređenih te na taj način zauzvrat ima ovjerene šihtarice, puno radno vrijeme i plate bez odbijanja.
Jedna tipična priča preletača SDA u DF na štetu vlastitih glasača.