Banjalučki SDS je, prije nekoliko dana, podržao Jelenu Trivić kao kandidata za gradonačelnika Banjaluke. Draško Stanivuković je, tako, ostao bez podrške opozicionih stranaka u gradu, osim podrške PDP-a. Zanimljivo je, međutim, da niko od opozicionih političara kada govori o izborima za gradonačelnika Banjaluke ne pominje četvrtog kandidata. Svi pominju samo Stanivukovića, Trivićku i Šobota.
Četvrti kandidat je Davor Dragičević, otac ubijenog Davida Dragičevića. On je svoju kandidaturu ozvaničio u Centralnoj izbornoj komisiji krajem maja a zanimljiv je način, bez obzira na to kolike ko ima šanse za pobjedu na izborima, na koji ostali kandidati ali i stranke ignorišu Dragičevićevu kandidaturu. Zašto je to tako?
Politička analitičarka Tanja Topić kaže, za Gerila info, da su se Davor Dragičević i političke partije opozicije u Srpskoj razišle još u vrijeme velikih protesta zbog nerazjašnjenog ubistva Davida Dragičevića kao i da od tada postoji “zavjera šutnje” političkih stranaka i pojedinih političara prema Davoru Dragičeviću i pokretu Pravda za Davida. Ona vjeruje da razbijanju te tišine nije pomoglo ni to što se taj pokret politički aktivirao.
“Otuda je nastavak ignorisanja i šutnje o kandidaturi Davora Dragičevića za gradonačelnika logičan slijed događaja i razlaza od prije nekoliko godina. Stranke se bore za neke druge stvari, odavno im nije u fokusu borba za istinu u slučaju ubistva mladića, međusobno su posvađane i oko drugih kandidatura a očito ima i arogancije u stajalištu da kandidat bez stranačke infrastrukture nema nikakvih izgleda u izbornoj borbi. Tako da je Davor Dragičević ostao prilično sam, izdan sa mnogih strana, da traži pravdu za svog sina što je njemu i bio presudan momenat za odluku o kandidaturi“, kaže Tanja Topić za Gerila info.
Analitičar i član “Restarta” Stefan Blagić kaže da je lako primjetno da se Davor Dragičević kao kandidat za gradonačelnika najmanje spominje, i u nastupima drugih kandidata ali i u medijima. On vjeruje da je razlog tome ne to što Trivićka, Šobot i Stanivuković Dragičevića vide kao kandidata koji može da ugrozi političke postavke već smatraju da im bilo kakav konflikt sa njim samo može štetiti u borbi za poziciju gradonačelnika jer je njegovo pitanje jako delikatno.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“On se u javnost uključio onog trenutka kada mu je dijete ubijeno. Mislim da stranke i kandidati to dobro uviđaju i smatraju da im uplitanje u to pitanje ne može nikako pomoći već samo odmoći. Pogotovo kada vidimo šta se dešavalo 2018.godine, na tim izborima…“, rekao je Blagić za Gerila info.
On smatra i da je SDS, dajući podršku Jeleni Trivić, postupio ispravno ukoliko želi da nastupa opoziciono.
“Iz prostog razloga što njihov kandidat ne bi imao šanse na izborima dok bi podrška Drašku Stanivukoviću ujedno značila i podršku aktuelnom režimu u Republici Srpskoj pa se ne bi mogao SDS u Banjaluci više deklarisati kao opozicioni. Urađena je još jedna zanimljiva stvar a to je da je oduzet sam politički legitimitet Drašku Stanivukoviću kao opozicionom kandidatu zato što on sada definitivno neće biti ničiji kandidat osim kandidat dijela partije koja ga je i kandidovala a to je PDP i nezadovoljnog dijela banjalučkog SNSD”, smatra Blagić.
U trku za gradonačelnika Banjaluke ušli su, kako god, Nikola Šobot (kardiolog koji je načelnik kardiohirurgije) kandidat SNSD i stranaka koje su dio koalicije na vlasti u Srpskoj, Jelena Trivić, Draško Stanivuković i Davor Dragičević. Tri od četiri kandidata (Šobot ukoliko slijedi politiku stranke koja ga je kandidovala a Stanivuković i Trivićeva neskriveno) imaju zajedničko to što su u više navrata podržali režim Aleksandra Vučića u Srbiji što će nekima od njih svakako odnijeti određen broj glasova ali vjerovatno i donijeti nove glasače. U zavisnosti od toga kako ko doživljava Vučićevu apsolutnu vlast u Srbiji.
Vladimir Kovačević, Gerila info