Predstojeće izbore Beg, Ibro, Hadžija, kako su mu sve tepali saradnici – osumnjičeni kriminalci, dočekaće iza rešetaka. Teško je pobrojati sve afere u kojima je učestvovao, malverzacije koje je napravio, kako je sve kršio zakon, uzimao od sirotinje da bi davao bogatim.
STARI GRAD SARAJEVO – Predstojeći oktobarski Lokalni izbori u BiH su prvi na koje se Ibrahim Hadžibajrić, decenijski načelnik sarajevske opštine Stari grad neće moći kandidovati.
Naime, zbog optužnice za organizovani kriminal još je uvijek u pritvoru, a zbog prvostepene presude Opštinskog suda u Sarajevu iz juna 2024. – krivično djelo povreda prava iz radnog odnosa – dobio je šest mjeseci zatvora i zabranu obavljanja načelničke pozicije četiri godine. Tako je karijera jednog od najdugovječnijih načelnika u BiH dobila i svoj (prvi) sudski epilog.
Kobni 9. maj za Bega
Iako je njegova politička i načelnička karijera još od prvog mandata 2008. godine bila praćena raznim optužbama i aferama, sve do 2023. godine Hadžibajrić je suvereno vladao sarajevskom opštinom Stari grad.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Prošle godine 9. maja, tokom akcije kodnog naziva „Start“, izvedene po naredbi Tužilaštva i Suda BiH, te Kantonalnog tužilaštva Sarajevo, a u saradnji sa EUROPOLOM, Ibrahim Hadžibajrić je uhapšen. Ovom akcijom je bilo obuhvaćeno više od deset fizičkih i pravnih osoba, koje se sumnjiče za organizovani kriminal i zloupotrebe u višemilionskim iznosima. Uhapšeno je sedam osoba, za dvije je izdata potjernica.
Na taj isti dan, navodno nevezano od akcije “Start”, Opštinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva Kantona Sarajevo protiv Ibrahima Hadžibajrića zbog krivičnog djela povrede prava iz radnog odnosa.
Dan kasnije u Tužilaštvo BiH su predate osobe zbog sumnje na organizovani kriminal, odnosno zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, pranje novca, te primanje i davanje dara. Pored načelnika Hadžibajrića, njegov sin Seid Hadžibajrić, sekretarka Opštine Alma Destanović, biznismen Elmedin Karišik, Mehmed Dedić, vlasnik firme “Arijana” i Emina Rogo medicinska sestra. Hadžibajrić i Karišik su osumnjičeni da su od 2019. do maja 2023. godine organizovali i rukovodili kriminalnom grupom čiji su članovi bili Alma Destanović, Seid Hadžibajrić i druge osobe.
Pronađen novac, nakit, pištolji…
Tokom akcije pretres je izvršen na 30 lokacija u Kantonu Sarajevo tokom kojih je pronađeno između ostalog, gotov novac u različitim valutama u iznosu od oko 200.000 KM, skupocjeni nakit, više pištolja sa municijom, 248 mašina za rudarenje kriptovaluta – vrijednost samih uređaja cca 1.200.000$, te značajne količine sredstava u kriptovalutama.
Za devet fizičkih i šest pravnih osoba, SIPA je izvršila privremenu obustavu transakcija u ukupnom iznosu od 429.820 KM i 82.289 evra, a privremeno je oduzeto i šest luksuznih automobila.
Negirao optužbe
Hadžibajrić je na prvom ispitivanju odbacio sve što mu se stavlja na teret, a osobe koje su uhapšene i koje spominje Tužilaštvo “gotovo i ne poznaje.”
No pritvor je ipak produžen i u junu predmet razdvajaju na dva dijela: istragu protiv Ibrahima Hadžibajrića i Alme Destanović koju vodi Tužilaštvo KS i protiv Seida Hadžibajrića i Elmedina Karišika, koju je preuzelo Tužilaštvo BiH, s obzirom da su njih dvojica koristili Sky aplikaciju.
Kako je američki ambasador “nasjeo” na priču?
Tokom druge polovine 2023. i početkom 2024. godine Hadžibajriću je produžavan pritvor, tri po tri mjeseca. Istovremeno provode se i nove akcije: oduzimanje imovine u predmetu koji je povezan sa Elmedinom Karišikom (tri parkinga); zaplijena stana u Sarajevu u vrijednosti oko 280.000 KM za koji je utvrđeno da pripada Hadžibajriću iako se vodi na Džemaludinu Buturoviću. Hadžibajriću je blokirana kuća u Baškim vodama, oduzimaju mu se zgrade vrijedne milion KM, slijedi optužba za kupovinu naoružanja… A izbori?
U oktobru Tužilaštvu KS na osnovu nalaza FUP-a proširuje istragu zbog sumnje da je Hadžibajrić počinio koruptivne aktivnosti koje se odnose na izborne nepravilnosti tokom 2018. godine i Hadžibajrićevu tadašnju stranku Nezavisna bosanskohercegovačka lista (NBL), tj. da je falsificirao potpise za podršku na izborima prije nekoliko godina, a koje je zatim predao CIK-u. Sumnja se da je podrška za izbore lažirana i da je nisu potpisali svi uposlenici Opštine Stari Grad. Dokumentovan je i značajan broj slučajeva krivotvorenja ličnih potpisa i zloupotrebe ličnih podataka osoba koje su neistinito navedene kao osobe koje su prikupljale potpise podrške za ovaj politički subjekt na spornim obrascima.
Na ročištu u januaru 2024. prisutnima se obratio Hadžibajrić, koji je ustvrdio da je sve radio po zakonu; da je riječ o političkom procesu čiji je cilj bio skloniti ga s pozicije načelnika navedene opštine jer je najavio da će se kandidovati i za peti mandat, a javnost će ga, kako je rekao, pamtiti i po tome da je “uložio više od 80 miliona evra u Stari Grad”.
Spominjao je i američkog ambasadora Majkla Marfija, iskazavši žaljenje što je i on “nasjeo na priču”. Naveo je da je bio “čvrste, ali pravedne ruke”, da je pomagao svima, a da će, dođe li do suđenja “pričati o svemu i svačemu”. Za kraj je podsjetio da je u pritvoru već devet mjeseci, pa Tužilaštvu poručio: “Mogu biti još pet godina, ako mislite da ćete me slomiti.”
Potvrđena optužnica
U martu 2024. provedena je akcija “Start II” u kojoj je MUP Kantona Sarajevo priveo Seida Hadžibajrića i Elmedina Karišika zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela “organizovani kriminal” u vezi sa krivičnim djelima “pranje novca”, “davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem”, “primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem” i krivičnog djela “davanje dara i drugih oblika koristi”, “zloupotreba ovlaštenja u privrednom poslovanju.”
U aprilu 2024. Kantonalni sud u Sarajevu potvrđuje optužnicu protiv Ibrahima Hadžibajrića, Elmedina Karišika, Seida Hadžibajrića, Alme Destanović, Fahrudina Novalije i firme “PLAZA GROUP” zbog najtežih koruptivnih krivičnih djela propisanih zakonima Federacije BiH i Kantona Sarajevo.
Optužnica
- Protiv Ibrahima Hadžibajrića optužnica je podignuta zbog krivičnih djela organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja, primanje dara i drugih oblika koristi, pranje novca, krivotvorenje službene isprave, sprečavanje dokazivanja i davanje lažnih podataka o imovini i prihodima Zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosilaca javnih funkcija u Kantonu Sarajevo.
- Elmedin Karišik se tereti da je počinio krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima davanje dara i drugih oblika koristi, pranje novca, davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, davanje lažnog iskaza i zloupotreba ovlaštenja u privrednom poslovanju.
- Seid Hadžibajrić se tereti za krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima pranje novca i primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
- Protiv Alme Destanović optužnica je podignuta zbog krivičnog djela organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja i pranje novca.
- Fahrudin Novalija se tereti da je počinio krivično djelo davanje dara i drugih oblika koristi.
- Firma Plaza Group Sarajevo se tereti da je počinila krivično djelo zloupotreba ovlaštenja u privrednom poslovanju.
Oduzimanje imovine
Optužnicom je predloženo oduzimanje imovinske koristi u iznosu od 1.630.000 KM, a koja se sastoji od gotovog novca, stanova, apartmana, stambeno-poslovnog objekta, te prošireno oduzimanje imovinske koristi od 963.190 KM, a koja se sastoji od gotovog novca po računima, oročenim sredstvima u bankama u BiH, udjelu u investicionom fodnu i nekretninama, oduzimanje svih predmeta korištenih za izvršenje krivičnog djela te izricanje mjera sigurnosti zabrane obavljanja službenih i drugih dužnosti te zabrana obavljanja određenih djelatnosti.
Beg leti u Sky
Zanimljivo je da se u optužnici ne spominje eksplicitno Hadžibajrićeva veza sa narkokartelom, o kojoj godinama pišu mediji u BiH (Slobodan Vasković blog, istraga.ba i mnogi drugi), a i sam EUROPOL.
Naime Europol, u svojoj izjavi povodom akcije Start koja je i izvedena uz pomoć ovog tijela, objavio je: “Sky ECC razotkrio kokainski kartel u Bosni i Hercegovini” i opisao “modus operandi” osumnjičenih za pranje novca i druga krivična djela organizovanog kriminala:
Kokain se šalje iz Južne Amerike u Evropu brodovima i privatnim avionima, obično sakriven u uglju ili konzervama tune. Na meti akcije bila je i politička ličnost osumnjičena za korupciju, koja je bila u vrhu jedne od opština u Kantonu Sarajevo.
Hadžibajrić je prvi političar u BiH koji je uhapšen i pritvoren uslijed dokaza razotkrivenih kroz Sky aplikaciju, iako ju je po pisanju nekih bh. medija koristilo oko 2200 bh. političara, biznismena, policajaca i drugih.
Pojedini članovi grupe su međusobno komunicirali putem instalirane aplikacije Sky, kako bi prikrivali tragove i na kraju dogovarali počinjenje krivičnih djela, izjavili su tužioci.
Prošle godine u junu sarajevsko Oslobođenje objavio je fotografije iz SKY aplikacije koje pokazuju razmjenu veće količine evra između osumnjičenih u ovom predmetu, te kako je dijeljen novac, odnosno dobit sa jednog od parkinga među učesnicima ove grupe.
Fotografija je nastala na stolu u Hadžibajrićevoj kancelariji u Opštini na kojem je vidljiva i publikacija “Na temeljima tradicije gradimo budućnost”, čiji je autor upravo osumnjičeni načelnik Starog Grada.
Narko novac za načelnikovu kampanju
Prema pisanju CIN-a iz decembra 2023, Tužilaštvo BiH je otkrilo da je Karišik u periodu od januara 2020. do marta 2021. godine raspolagao sa 4,23 miliona KM koje mu je povjerio Sani al-Murda, vođa grupe međunarodnih krijumčara kokaina. Tužioci tvrde da je ovaj 38-godišnji Sarajlija sa različitim međunarodnim adresama unio u BiH desetine miliona evra a da je Karišik Al-Murdin novac pokušao oprati preko različitih poslova u Sarajevu, uključujući i one dogovorene sa porodicom Hadžibajrić.
Istraga Državnog tužilaštva je pokazala da je Karišik ulagao Al-Murdin novac u: izgradnju i kupovinu stambenih objekata, kupovinu mašina za rudarenje kriptovalutama, nabavku zaštitnih maski koje su prodavali tokom korona virusa, kupovinu automobila i skupocjenih satova, dok su dio trošili za svakodnevne potrebe.
Dešifrovano komuniciranje putem Sky aplikacije, ali i otkrića policije nakon pretresa Opštine Stari Grad te privatnih objekata optuženih pokazuju da je Karišik, vlasnik „Plaze Group“ čuvao novac porodice bivšeg načelnika zarađen u zajedničkim poslovima.
“Hoćeš li da ti dam ovo u kešu ili da ti dam na tvoj račun? Vidi sa Begom. Kako god ti hoćeš brateee”, napisao je Karišik u jednoj poruci mladom Hadžibajriću.
Beg, Ibro, Hadžija
Beg, Ibro i Hadžija su, kako piše CIN, nadimci kojim su načelnika Opštine Stari Grad oslovljavali prijatelji i članovi porodice, a tako su ga nazivali i u razgovorima preko Sky aplikacije. Karišik, kojeg su prijatelji zvali Medo, na Skyu je imao kodna imena Laguna i Manila, dok je Hadžibajrić mlađi bio prijavljen kao Rajvosa.
“Bićeš prvi mladi milioner sa Starog Grada, a na birou kao smrk. Ide svaka tri mjeseca da se prijavi na biro. Pa, najbolje je biti na birou”, pisao je putem Sky-a Elmedin Karišik, vlasnik „Plaze Group“ (kodna imena u Sky aplikaciji Laguna i Manila), Seidu Hadžibajrića, sinu tadašnjeg načelnika (kodno ime Rajvosa) kriptovane Sky aplikacije.
Karišik je i kupovao imovinu za ovu porodicu: 2021. preko jedne od svojih firmi kupio je trospratnu zgradu u blizini Parka „Hastahana“ u centru Sarajeva za Hadžibajrića.
U jednom od presretnutih razgovora putem Skya Karišik obavještava Hadžibajrića mlađeg da je ovaj objekat namijenjen “Begu za penzije.”
Inače, u Hadžibajrićevim sefovima i na drugim skrovitim mjestima nalazilo se oko 400.000 evra u gotovini, na koje su pravo polagali Hadžibajrići, navodi se u dokumentima Kantonalnog tužilaštva.
Porodica se od neplaniranih poteza osigurala mjeničnom izjavom kojom im Karišik garantuje povrat vrijednosti. Prema tom dokumentu, Seid Hadžibajrić je ovlašten da može u svakom trenutku naplatiti do tri miliona maraka potraživanja od „Plaze Group“.
Iz prepiske putem Skya između Seida Hadžibajrića i Karišika može se zaključiti da je vlasnik „Plaze Group“ uz to donirao i sto hiljada evra za načelnikovu predizbornu kampanju 2020. godine.
“Niko nije uložio kao ti što si omogućio sa svojim vezama, pa samo donacija za ove pakete i pomoći brate, hej. Ja mu to stalno spominjem, 100 K eura, pa nije to 10 hiljada”, pisao je Hadžibajrić mlađi Karišiku.
Karišik je ovaj novac dobio od Sarajlije Sanija al-Murde, vođe grupe međunarodnih krijumčara kokaina, navedeno je u izvještajima Tužilaštva BiH koje vodi zasebnu istragu o pranju narkonovca u Sarajevu.
Skupi automobile za gotov novac
Prepiske na Skyu otkrivaju da je Karišik za Hadžibajrića putem svoje firme kupio skupe automobile – „Audi“ i VW „Tiguan“ – otplaćujući ih novcem koji je porodici načelnika pripao od poslovanja sa parkinzima.
Parkinge kojima je raspolagala Opština Stari Grad načelnik Hadžibajrić je uz naknadu ustupao prijateljima, a većina je pripala Karišiku koji je raspodjelu dobiti preko Skya koordinisao sa Seidom Hadžibajrićem. Poruke i fotografije koje mu je slao pokazuju da je načelnikova porodica uzimala prihode sa najmanje tri parkinga i to: osamdeset posto zarade od onih kod „Doma Armije“ i na Bistriku te pola zarade od parkinga „Telali“ kod Vijećnice. Ostatak su dijelili Karišik i njegovi partneri.
Jednim od tih parkinga je upravljao i Admir Arnautović Šmrk. Karišik je registrovao firmu „Šemrani“, a za osnivača je formalno prijavljen Senad Ferhatović koji ju je prodao za jednu marku Selmi Maglić. Ona je supruga Adnana Maglića Magle, Šmrkovog prijatelja sa kojim je 2014. godine osuđen na zatvor zbog trgovine kokainom i heroinom. Njih dvojica su u jesen 2022. godine ponovo uhapšeni zbog sumnje u trgovinu drogom.
No i prije dešifrovanja Sky aplikacije Hadžibajrića su pratile mnoge kontroverze i optužbe.
Ministar – savjetnik, šef marketinga, menadžer
Hadžibajrić je skoro 15 godina kao načelnik suvereno vladao opštinom Stari Grad u Sarajevu, bez obzira s kojom strankom izlazio na izbore. Iz Stranke demokratske akcije (SDA), čiji je član bio 21 godinu i uz čiju je podršku i dobio prvi mandat, izašao je 2012. kad prelazi u Savez za bolju budućnost (SBBBiH) kojeg napušta četiri godine poslije. U 2015. godini osniva i postaje predsjednik Nezavisne bosanskohercegovačke liste (NBL) koja se spaja sa A-SDA i formira Narodni evropski savez (NES).
Hadžibajrićeva biografija i imovinski karton pokazuju koliko je isplativo biti stranački kadar: do 1995. je radio u JKP „Vodovod i kanalizacija“, nakon toga u Ministarstvu spoljnih poslova BiH bio je ministar-savjetnik, a potom i vicekonzul u ambasadi BiH u Austriji. Kako piše Slobodna Bosna tokom boravka u Austriji upoznaje Željka Kopanju, urednika i vlasnika banjalučkih „Nezavisnih novina“, koji je nakon atentata na njega u kojem je izgubio noge, prebačen na liječenje i rehabilitaciju u tu zemlju. Hadžibajrić se brine o Kopanji tokom liječenja, pomaže mu da lakše prevaziđe tragediju koja ga je zadesila. Po povratku u Bosnu i Hercegovinu, Kopanja mu uzvraća tako što ga imenuje za direktora sarajevskog dopisništva „Nezavisnih novina“. Prije toga Hadžibajrić je imao jednu „prolaznu“ medijsku avanturu kao šef marketinga u propalom projektu „Jutarnje novine“ koje je pokrenuo Irfan Ljevaković, moćan i mračan čovjek iz duboke SDA-ovske države.
Od 2003. do 2004. godine bio generalni menadžer, odnosno direktor u „Centru za sport i rekreaciju Sarajevo“, a od 2006. do 2008. u „Fondu za zaštitu i održavanje grobalja šehida i poginulih boraca KS“. Tada je izabran za načelnika Opštine Stari Grad u Sarajevu i na toj poziciji ostaje do sredine 2023. godine – kao kandidat SBBBiH, a potom i kao nezavisni kandidat.
Ko nema dvadeset hiljada KM nek’ se ubije
Tokom načelničkih mandata optuživan je za privatizaciju opštine, da je odluke u opštini prepustio uskom krugu ljudi, neispunjena obećanja…
Kako je izvjestio Istinomjer, Hadžibajrić je tokom kampanje za četvrti mandat predstavio “Program 13/4 – 13 najvažnijih projekata za period 2020–2024”, čije je ispunjenje Istinomjer pratio tokom protekle dvije i po godine. Od 13 obećanja iz spomenutog programa, samo su dva u potpunosti ispunjena. Ostala su djelimično ispunjena (4), manjim djelom (2), dok je pet obećanja ostalo neispunjeno.
Prema prijavljenoj imovini Hadžibajrić je vlasnik dva stana i tri garaže u Sarajevu, koje je platio 350.000 KM, ima stan u Hrvatskoj i kuću u Blagaju. Novinarima CIN-a nije želio reći koliku ušteđevinu ima jer su to za njega previše lična pitanja: „To mi je malo glupost pričati, jer da čovjek nema pet, deset, dvadeset hiljada maraka, onda nek se ubije“.
Na referendumu koji je održan u julu 2023, građani opštine Stari Grad glasali su za opoziv načelnika Hadžibajrića, a na izborima održanim u oktobru iste godine, njegovo mjesto preuzeo je Irfan Čengić (SDP).
U junu 2024. je počeo glavni pretres Hadžibajriću.
Njegova advokatica Senka Nožica kaže da su za njih “sve činjenice sporne.” Optuženi Elmedin Karišik i Alma Destanović, sekretarka Opštine, podnijeli su inicijativu za pregovore s Tužilaštvom o potpisivanju sporazuma o priznanju krivice.
(INTERVIEW.BA)