Incident u Srednjoj poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini, kada je otac jednog učenika fizički napao profesoricu Oliveru Krsmanović zbog navodne loše ocjene, izazvao je brojne osude i skrenuo pažnju na zabrinjavajući trend učestalih napada na prosvjetne radnike.
Napad se dogodio 11. oktobra 2024. godine, kada je Dragan Krstić, otac učenice, upao u zbornicu škole i udario Krsmanovićevu dva puta po licu.
„Ja čovjeka nikad prije nisam ni vidjela. On je ušao na vrata i počeo udarati, tek poslije mi je rekao čiji je otac. Nemaš pojma zašto se to dešava, koji je razlog. Što je najcrnje to jeste u konačnici ocjena, ali u suštini to su konsultacije za djecu koja polažu vanredno medicinsku i za koje ja odvojim svoje vrijeme da radim sa njima“, prisjetila se profesorica, koja je i dalje u šoku.
Nakon napada, škola je odmah obavijestila nadležne institucije, a policija je brzo reagovala i sankcionisala Krstića zbog fizičkog napada i vrijeđanja prema Zakonu o javnom redu i miru. Međutim, podrška institucija, prema riječima Krsmanovićeve, izostala je.
„Svi su ćutali tri dana, niko nije progovorio, kao da se nije ni desilo“, izjavila je, dodajući da je osjećala odbačenost i zapostavljenost, čak i od strane Ministarstva prosvjete koje nije pružilo nikakvu podršku.
“Mislim da se na taj način daje prvenstveno loša poruka djeci, loša poruka tom djetetu, koje hajmo postaviti hipotezu i da je oštećeno, ali mislim da se na jedan grub način urušava dignitet obrazovnih institucija, da se urušava dignitet učitelja ili nastavnika kao onog tradiucionalnog zanimanja, nečega što je u ne tako davna vremena bilo zanimanje za poštovanje“, kaže sociolog Vladimir Vasić.
Saopštenje policijske uprave u Bijeljini potvrđuje da je protiv Krstića pokrenut postupak za prekršaje, dok je škola tek četiri dana kasnije izdala saopštenje u kojem se navodi da su preduzete sve potrebne procedure i da je profesorici pružena puna podrška. Uprkos tome, Krsmanovićeva tvrdi da nije osjetila nikakvu konkretnu pomoć i da je ostala prepuštena sama sebi.
Dodatne informacije koje su isplivale u javnost otkrile su da je Dragan Krstić zaposlen u kompaniji AD Grad, te da je član organizacije Garda Panteri i SNSD-a. Zbog incidenta, najavljeno je njegovo isključenje iz stranke i organizacije, što je dodatno pojačalo kontroverzu i otvorilo pitanja o povezanosti nasilja s političkim i društvenim problemima.
Samostalni sindikat srednjih škola Republike Srpske najoštrije je osudio napad na profesoricu, nazivajući ga „nedopustivim kršenjem ljudskih prava koje zahtijeva najstrože zakonske sankcije“. U saopštenju zahtijevaju od nadležnih organa da hitno preduzmu sve potrebne mjere da se ovakvi incidenti više ne ponavljaju, zatim da osiguraju bezbjednost svih prosvjetnih radnika, da pokrenu efikasne istrage o svim prijavljenim slučajevima nasilja nad nastavnicima, kao i da kazne sve počinioce nasilja u skladu sa zakonom.
“Apelujemo na Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske da pokrene inicijativu pred Narodnom skupštinom Republike Srpske za donošenje zakona kojim će prosvjetnim radnicima u osnovnim i srednjim školama biti dodijeljen status službenog lica. Ovaj status bi značajno doprinio unapređenju položaja prosvjetnih radnika, povećanju njihove bezbjednosti, ali i statusa u društvu, kao i efikasnijem obavljanju njihovih dužnosti”, ističe se u saopštenju.
Predsjednica Samostalnog sindikata srednjih škola Marica Đervida u izjavi za Gerilu najoštrije je osudila svaki oblik nasilja, posebno u obrazovnim ustanovama koje bi trebalo da budu mjesta sigurnosti, učenja i međusobnog poštovanja.
“Fizički napad na našu koleginicu je neprihvatljiv poraz svakog civilizovanog društva. Nažalost ovaj događaj je još jednom ukazao na sveprisutnu krizu u kojoj se nalazi naš obrazovni sistem. Krajnje je vrijeme da se rješavaju problemi koji narušavaju ugled i dostojanstvo nastavničke profesije. Pozivam i molim sve relevantne institucije i društvo u cjelini da prepoznaju značaj prosvetnih radnika i da se angažuju na poboljšanju njihovog statusa”, ističe Đervida i naglašava da od nadležnih organi očekuje da poduzmu sve potrebne korake, “jer uručivanjem samo prekršajnih naloga neće spriječiti slične incidente u budućnosti”.
Naglašava da je kvalitetno obrazovanje temelj svakog prosperitetnog društva, a bez adekvatnog vrednovanja i zaštite prosvetnih radnika, kako ističe, teško je očekivati napredak.
“Napadnutoj koleginici želim prenijeti riječi podrške u ime cijele obrazovne zajednice, jer dijelimo ovu bol i šok zbog neprihvatljivog čina nasilja. Kao prosvetni radnici suočavamo se sa mnogim izazovima, ali nijedan izazov ne bi trebalo da uključuje strah za našu sigurnost”, ističe Đervida na kraju.
Ovaj slučaj otvorio je niz pitanja o sigurnosti u školama, odnosu prema prosvjetnim radnicima, te sveprisutnoj agresiji u društvu. Dok se čekaju konkretni potezi nadležnih, incident služi kao opomena da je krajnje vrijeme za sistemske promjene koje će vratiti ugled i sigurnost obrazovnih institucija.
Gerila.info