Iako je Ustavni sud Republike Srpske utvrdio da je odluka o izmjeni parking zona i poskupljenju parkinga neustavna, obavještenja i prekršajni nalozi građanima Banjaluke stižu svakog dana.
„Čuvari parkinga“ su, kako saznajemo, svaki dan na terenu i ostavljaju obavještenja o neplaćenim parkinzima.
Većina građana Banje Luke ne zna kako da se ponaša u ovoj situaciji, s obzirom na odluku Ustavnog suda Republike Srpske – da li treba da ignorišu ova obavještenja ili kaznu treba da plate kada im stigne „plava koverta“.
– Prije nekoliko dana zatekao sam obavještenje o neplaćenom parkingu. Vidio sam odluku Ustavnog suda i očekivao sam da se kazne neće naplaćivati dok se ta pravna zavrzlama ne riješi. Ali, pogriješio sam – kaže jedan od mnogobrojnih Banjalučana koje je posljednjih dana „obradovalo“ obavještenje Gradske uprave.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Prema presudi Ustavnog suda Srpske, Grad Banjaluka nije imao pravo da naplaćuje parking, nego to umjesto njega treba da radi ili gradsko komunalno preduzeće ili privatna firma koju bi Grad angažovao za taj posao za to.
Takođe, parkinzi koji su u vlasništvu privatnih lica, poput Stare autobuske stanice ili Tržnice, takođe djeluju nezakonito.
Kako kažu pravnici, i gradska i republička inspekcija bi morale tim privatnim licima ukloniti rampe i građanima omogućiti parking.
Ustavni sud Republike Srpske je naveo da „Skupština Grada Banja Luka nije uredila pitanja koja se tiču obavljanja komunalne djelatnosti upravljanja javnim površinama za parkiranje vozila – javna parkirališta, u rokovima i na način kako je to predviđeno važećim zakonskim rješenjima u ovoj oblasti“.
Odbornik PDP-a Milko Grmuša, koji je i podnio apelaciju Ustavnom sudu, kaže da građani ne trebaju više plaćati parking i da Grad ne smije izdavati prekršajne naloge.
Nakon odluke Ustavnog suda povodom njegove inicijative za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Odluke o bezbjednosti saobraćaja, u Banjaluci ne postoji više pravni osnov za propisivanje prekršaja za neplaćanje cijene parkinga na javnim parkiralištima u gradu.
– Svako drugačije postupanje bi izdavaoca prekršajnog naloga dovelo do eventualne krivične odgovornosti, a građani bi prije ili poslije na sudu uspješno osporili izdat prekršajni nalog, naravno ako ne prihvate prekršajnu odgovornost – istakao je Grmuša za GERILU.
Što se samog plaćanja parkinga na javnim parkiralištima tiče, Ustavni sud je kao nezakonite i neustavne proglasio sve odredbe u Odluci o bezbjednosti saobraćaja koje su se odnosile na parkiranje na javnim parkiralištima.
– Samim tim, ne postoji trenutno pravni osnov niti za naplatu cijene parkinga na javnim parkiralištima u gradu i pozivam nadležne organe da što prije riješe ovaj ogroman problem jer nikom dobronamjernom ne može biti u cilju niti da se parking nezakonito naplaćuje, niti da se uopšte ne naplaćuje-on se mora plaćati, ali u skladu sa ustavom i zakonom – kazao je Grmuša.
Građani koji eventualno dobiju od strane Grada obavještenje da nisu platili parking, dodaje on, trebaju da se obrate pismenim putem gradu i komunalnoj inspekciji i da upitaju na osnovu kojeg tačno propisa im se prijeti izricanjem prekršajnog naloga.
Govoreći o odluci Ustavnog suda Republike Srpske o neustavnosti poskupljenja parkinga i naplate parkinga, gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković nedavno je naveo kako je „formirao tim koji se bavi mjerama koje trebaju biti donesene u vezi s tim“.
– Mi poštujemo odluke Ustavnog suda. Da li se slažemo ili ne slažemo – to je druga stvar. Kroz tu komisiju uskoro ćemo izaći sa svim mjerama onog što po slovu zakona grad Banjaluka mora da sprovede – rekao je Stanivuković.
Goran Dakić