Protesti u Srbiji dostižu svoj vrhunac dok studenti, građani i akademska zajednica ne posustaju u svojim zahtjevima za odgovornošću i transparentnošću.
Posljednji događaji – upad studenata u zgradu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, obraćanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i oštre kritike na njegov račun – otkrivaju sve dublju društvenu i političku krizu u zemlji.
Grupa studenata Univerziteta u Novom Sadu ušla je danas u zgradu Rektorata, koja je prethodnih dana bila zaključana zbog protesta i blokada fakulteta. Demonstranti su zahtijevali ostavku rektora Dejana Madića, optužujući ga za podršku vlastima i Aleksandru Vučiću, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo među studentima i profesorima.
Studenti su zauzeli zgradu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.#NoviSad pic.twitter.com/qtLtCLErTw
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
— Radio 021 (@Radio021) December 12, 2024
Rektor Madić, koji se zaključao u kancelariji na dva sata, dočekan je povicima “Ostavka!” dok je izlazio iz zgrade. Plakati na fasadi Rektorata označili su ga kao “SNS rektora”, a bivša rektorka Fuada Stanković javno ga je pozvala da podnese ostavku kako bi zaštitio ugled univerziteta.
Predsjednik Vučić obratio se javnosti sinoć iz zgrade Predsjedništva, predstavivši dokumentaciju o nesreći na željezničkoj stanici u Novom Sadu. Istakao je da je dokumentacija, koja sadrži 195 dokumenata u osam registratora, dostupna studentima, ali je naglasio da će je predati samo ovlaštenim predstavnicima kako bi “spriječio zloupotrebe”.
Vučić je najavio ispunjenje nekih studentskih zahtjeva, uključujući povećanje budžeta za univerzitete za 20%. Međutim, njegovi potezi su naišli na oštre kritike, posebno zbog izjava kojima je optužio studente za “hibridni rat” i insinuirao da su protesti dio šireg plana za destabilizaciju države.
Univerzitetski profesor Boris Begović opisao je Vučićevo obraćanje kao “tragikomično” i optužio ga za pokušaj diskreditacije protesta. Prema Begoviću, predsjednik je demonstrante tretirao s nipodaštavanjem, predstavivši objavu dokumentacije kao “bacanje kosti”.
„Vučić pokazuje nesigurnost i paniku. Ovakvim nastupima ponižava studente i njihove legitimne zahtjeve“, izjavio je Begović, dodajući da je predsjednikovo ponašanje odraz političkog naslijeđa Srpske radikalne stranke.
Vučićevo obraćanje nije spriječilo hiljade studenata da se okupe ispred zgrade Predsjedništva, gdje su izviždali predsjednikov govor. Mirne proteste prekidali su policijski kordoni, a snimci pokazuju upotrebu sile nad okupljenima. Policija je formirala prolaz za izlazak visokih funkcionera, što je dodatno izazvalo bijes demonstranata.
Bravo Aco Sadame……POLICIJA PENDRECI STUDENTE !
Mnogo je jak dok ga policija cuva….
Mirise mirise na 1996.god ili 5.oktobar … pic.twitter.com/qiYEZ00WMQ
— Brana Mitrovic (@BranaMitr_Floyd) December 11, 2024
Istovremeno, kontra-protesti, za koje se vjeruje da su organizovani od strane pristalica vlasti, povećali su tenzije. Demonstranti i dalje uzvikuju “Krvave su vam ruke” i zahtijevaju pravdu za 15 poginulih u nesreći.
Dok Vučićevi potezi sugerišu pokušaj smirivanja krize, mnogi smatraju da vlast ne prepoznaje dubinu nezadovoljstva građana. Studentski zahtjevi za odgovornošću i pravdom sada su dio šire borbe za demokratske vrijednosti, koja uključuje transparentnost, jednakost i otpor protiv, kako demonstranti tvrde, autoritarne vlasti.
Hoće li ovi protesti dovesti do značajnih promjena ili će vlast uspjeti ugušiti pokret? Srbija je na prekretnici, a sljedeći koraci vlasti i građana odrediće budući politički pejzaž zemlje.
Gerila.info