Zdravstveni radnici u Republici Srpskoj traže povećanje cijene rada sa sadašnjih 159,50 na 200 maraka. Ukoliko budu odbijeni najavljuju radikalne mjere.
Reprezentativni sindikati zaposlenih u zdravstvu Republike Srpske danas su uputili zajednički zahtjev Vladi Republike Srpske, kabinetu Predsjednika Republike i Ministasrtvu zdravlja Republike Srpske u kojem traže povećanje cijene rada a samim tim i povećanje plate zaposlenih u zdravstvu.
“Stav svih sindikata je da će odbjanje i/ili ignorisanje navedenog zahtjeva povući radikalizaciju sindikalnih aktivnosti u kojima će zajedno učestvovati svi reprezentativni sindikati u oblasti zdravstva Republike Srpske“, navodi se, između ostalog u objavi Samostalnog sindikata zaposlenih u zdravstvu Republike Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske je, inače, 16. decembra usvojila Zakon o izmjenama zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva. Tim izmjenama predviđeno je povećanje plate u neto iznosu od 100 maraka medicinskim sestrama i drugim zdravstvenim radnicima koji imaju srednju ili višu stručnu spremu.
U obrazloženju Zakona navedeno je da se u povećanje ide s ciljem, između ostalog, zadržavanja kvalitetnog medicinskog kadra u Republici Srpskoj kao i za obezbjeđenje nesmetanog funkcionisanja zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj. Vladinih 100 maraka je mislostinja smatraju, međutim, pojedini zdravstveni radnici.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Radili smo mi u ratu i poslije rata bez plate ali je bilo nekog reda, bilo je svuda isto. A danas se priča o milionima, nama daju 100 maraka a neko se bahati“, rekla je za “Slobodnu Evropu” Radosava Pištinjat medicinska sestra iz Trebinja.
U Srpskoj radi nešto više od deset hiljada zdravstvenih radnika, oko osam hiljada medicinskih sestara i tehničara. Prosječna plata medicinskog tehničara je oko 1200 maraka.
U Strukovnom sindikatu medicinskih sestara i tehničara su, u više navrata do sada, navodili kako je plata njihovim kolegama po struci i zvanju u Federaciji veća za gotovo 800 maraka.
Republika Srpska se, u poslejdnjih desetak godina, suočava sa odlaskom velikog broja zdravstvenih radnika iz zemlje.
Vladimir Kovačević, GERILA info