Sve nadležne institucije, nadležne inspekcije smo upozoravali da će doći do ovoga. Niko nije reagovao. Inspektorka je dan prije obrušavanja zemlje rekla kako je sve u redu, pričaju, za Gerila info, vlasnici kuće u ulici Milana Karanovića u Banjaluci.
Dio zemljišta između parcele na kojoj građevinska firma Gea kompani gradi zgradu i porodične kuće porodice Knežević obrušio se juče. Dio kuće okrenut ka rupi i zgradi u izgradnji visi iznad provalije. Kuća nije bezbjedna za stanovanje ali vlasnici kuće poručuju da niti žele niti imaju gdje da odu.
Vlasnici kuće tvrde i da je investitor bez njihove saglasnosti ušao u njihovu parcelu a da u građevinskoj dozvoli jasno piše da tako nešto nije dozvoljeno.
“24.10. je Biljana Kragulj dala zapisnik o zabrani kopanja na parceli dok se ne završi sudski postupak pošto je investitor ušao u našu među metar do metar i po bez naše saglasnosti. Ja sam je zvala 7.4. Oni počinju kopati, šipovi nisu sigurni. Ona je došla na teren i rekla da su šipovi sigurni, da je tako rekao njihov vještak i da se ništa nije desilo, da je kuća sigurna“, kažee za Gerila info Suzana Knežević.

Suzana Knežević kaže i da je inspektorka Kragulj rekla kako je ne zanimaju imovinsko-pravni poslovi.
“Da je inspektorka reagovala na vrijeme mi ne bi trebali ići na sud. Trebalo je zabraniti gradnju dok ne vidimo šta se dešava. Sada se dešavaju nervni slomovi“, kaže vlasnica kuće.
Sve je uzrokovano lošom građevinskom dozvolom koju je izdao Grad Banjaluka, tvrde vlasnici. Kažu i da nisu naišli na razumijevanje nadležnih službi u gradu Banjaluka kada su ih upozoravali da se ne radi po propisima. Najavljuju krivične prijave protiv odgovornih lica u gradu, između ostalog. Suzana Knežević kaže da je investitor u njihov posjed ušao kada je ona bila na ljetovanju.
Suzana pokazuje oštećenja na kući, u unutrašnjosti kuće ali u i dvorištu. Kaže i da je kuća iseljena ali da oni nisu željeli da izađu iz kuće. Ne zna šta će se dalje dešavati, ne zna ni kakvu reakciju institucija može, nakon svega, da očekuje.
“Čekam zapisnik policije da odnesem sve u republičku inspekciju, na sudu smo predali tužbu zbog ometanja posjeda. Pred kraj 10. mjeseca predali smo mjere oštećenja da se kuća zaštiti. Mnogo puta sam bila u opštini da zaštite kuću, da šipovi nisu kvalitetni. Nije bilo reakcije“, kaže Suzana Knežević.

Tvrdi da su šipovi porozni, da u njima nema betona. Tvrdi i da je postupajući sudija Dragana Kovačević zakazala ročište za mjere oštećenja tek za 11.3. iako je to trebalo da ide po hitnom postupku. Na ročištu nije urađeno ništa jer se advokat investitora nije mogao izjasniti pa je zakazano novo za 29. maj.
“To su mjere obezbjeđenja. Da se reagovalo kada sam ja obilazila, alarmirala…Niko ništa!“, priča Suzana Knežević.
Njena sestra Snežana Tunić, takođe, kaže da su oni mjesecima nadležne institucije upozoravali da će se desiti ovo što se desilo.
“Desilo se to što se desilo, kuća se zatresla, pali su svi šipovi. U kući su bili majka i djeca. Neko im je zakucao na vrata, to su bili radnici, i rekao da izađu iz kuće da nije bezbjedno“, priča Suzana.
I ona kaže da je inspektorka sve vrijeme tvrdila da su šipovi sigurni i da se ništa neće desiti.

“Juče je došla kada je sve palo. Šta će reći, i oni su iznenađeni svi. Sada očekujemo da, kao prvo, investitor obezbijedi našu kuću, nama su životi ugroženi. Nama je inspekcija dala samo zapisnik gdje piše da mi ne možemo stanovati u svojoj kući. Bez komentara. U jednom dijelu kuće su djeca podstanari, oni su izašli, za njih ne možemo odgovarati to su tuđa djeca i njima je investitor dao stan da stanuju. To je jedino što je dobro. Za sad nam ne nude nikakvo rješenje. Mi smo očekivali jutros da će tu biti radnika da će nešto raditi. Vještak je rekao da bi se tu trebali uraditi metalni šipovi, nije mi jasno uopšte, oni možda i ne znaju šta treba da rade. Nek nam je Bog u pomoći ali zaista to mislim“, kaže Snežana Tunić.
Gerila info je imala uvid u nalaz i mišljenje vještaka građevinske struke koje je sastavljeno u januaru ove godine. U tom nalazi piše da, tada, životi ljudi još nisu ugroženi ali da je potrebno vršiti kontinuirani monitoring, odnosno praćenje napretka nastalih pukotina unutar objekta kao i evidentiranje novih, ukoliko se pojave. Navodi se i da pukotine mogu dovesti do ugrožavanja stabilnosti kompletnog objekta koje ugrožava ljudske živote. Navodi se i da je prije bilo kakvih daljih radova neophodno izvršiti kompletnu sanaciju objekta, odnosno svih konstruktivnih elemenata kao i ojačanje temeljne konstrukcije. Vještak je naveo i da je potrebno izvršiti provjeru stabilnosti šipova koji su ugrađeni kao mjera osiguranja prilikom iskopa temeljne jame kao i izvršiti potrebna mjerenja pomaka istih kako bi se moglo utvrditi da li su u dozvoljenim granicama koje su definisane projektnom dokumentacijom. Vještak u više navrata, u nalazu iz januara ove godine, ponavlja da je mišljenja da se počela narušavati stabilnost objekta.

Kada je projektna dokumentacija u pitanju, zanimljivo, vlasnici kuće tvrde da nikada nisu uspjeli da ostvare uvid u nju.
Slađenko Galić, direktor Gea kompani rekao je juče za Srpska info da su vlasnici krivi za situaciju u kojoj se sada nalaze.
“Vlasnici objekta, koji je ugrožen, nisu dozvolili da se nastavi sa obezbjeđenjem temeljne jame koje smo radili po projektu obezbjeđenja temeljne jame za objekat po pravosnažnoj građevinskoj dozvoli. Stopirali su izgradnju i desilo se da je dio obezbjeđenja popustio jer nije bio završen i ukrućen do kraja“, kazao je Galić za srpska info.
Tvrdi i da posao nije mogao biti završen jer su vlasnici zahtjevali obustavu radova.

“Sada će inspekcija naložiti, napokon, da uradimo sve do kraja i kako je projektima i zakonom predviđeno i samim tim će se ovaj objekat osigurati“, rekao je Galić a prenosi Srpska info.
GERILA info