U Osnovnom sudu u Banjaluci danas je nastavljeno suđenje Dragici A. (62), dispečerki Službe hitne medicinske pomoći, optuženoj za neukazivanje ljekarske pomoći, koje je prethodilo smrti 31-godišnjeg Srđana Cvijića u noći između 29. i 30. septembra 2020. godine. Ključni trenutak ročišta bilo je puštanje tonskog snimka poziva Srđanovog brata, Nemanje Cvijića, Hitnoj pomoći, tokom kojeg je molio za pomoć jer njegov brat “ne može da diše niti da hoda”.
Na snimku koji traje oko tri minute, čuje se kako Nemanja objašnjava da Srđan ima ozbiljan astmatični napad, te da je u veoma teškom stanju. Umjesto slanja medicinskog tima, radnik Hitne pomoći i zatim sama dispečerka savjetuju da ga neko dovede taksijem, navodeći da je “vjerovatno riječ o alergijskom bronhitisu”.
Na ročištu je svjedočio i Goran Njegovan, vlasnik kuće u kojoj su Cvijići stanovali. Njegovan je potvrdio da je Nemanja te noći došao na njegova vrata, rekavši da je njegovom bratu loše i da je već kontaktirao Hitnu pomoć, ali su mu savjetovali da zove taksi. Prema njegovom iskazu, Srđan je već bio bez svijesti kada su ga unosili u vozilo.
“Pratio sam ih svojim autom. Kada sam stigao do Hitne pomoći, sačekao sam zajedno s Nemanjom. Vidjeli smo kako Srđana prebacuju u vozilo Hitne pomoći, koje ga je odvezlo u Urgentni centar”, rekao je Njegovan. Tamo su ih, kako je naveo, informisali da je Srđan u veoma teškom stanju i da nije sigurno da je riječ samo o astmi. Ubrzo nakon toga, obaviješteni su da Srđan nije preživio.
Prema optužnici, Dragica A. je odbila da pošalje medicinski tim uprkos tome što je Nemanja precizno opisao simptome, dodajući da je riječ o drugoj uzastopnoj noći napada i da pacijentu lijek Ventolin ne pomaže. Dispečerka je, kako stoji u optužnici, uputila Nemanju da sam organizuje prevoz.
Srđan Cvijić je u Službu hitne pomoći stigao 50 minuta nakon ponoći, već bez znakova života. Smrt je potvrđena u 1:25 u Univerzitetskom kliničkom centru RS.
Branilac optužene, advokat Aleksandar Jokić, izjavio je da snimak potvrđuje da dispečerka nije izričito tražila da pacijent “pješači” do Hitne pomoći, niti je traženje taksija naišlo na protivljenje. Dodao je da se u pozivu ne pominje da je pacijent bio bez svijesti i da Nemanja nije izričito tražio slanje vozila.
“Dokazi govore jedno, a lične impresije drugo”, rekao je Jokić.
Iako odbrana insistira na proceduralnoj ispravnosti ponašanja dispečerke, Nemanja Cvijić je za Gerilu kratko prokomentarisao: “Meni je nevjerovatno da meni nije rečeno da prošetamo, da li od strane dispečerke, ili onog koji se prvi javio. Ali, u suštini, manje bitno. Odbrana kaže da su dokazi jedno, a lične impresije drugo. Mada nisam siguran koliko im dokazi idu u korist. Kažu da ne spominjem da je bio u nesvjesnom stanju – jer nije bio u nesvjesnom stanju tad. I da nisam izričito tražio vozilo, što ne znam ni kako bih prokomentarisao iskreno. Ne zovem ih da saznam tačno vrijeme.”
Naredno ročište zakazano je za 23. juni, kada se očekuje nastavak izvođenja dokaza i svjedočenja, koji bi mogli dati konačni odgovor na pitanje da li je smrt Srđana Cvijića bila tragičan splet okolnosti ili rezultat ozbiljnog propusta zdravstvenog sistema.
Gerila.info