Republika Srpska mora, po presudi arbitražnog suda u Vašingtonu, da slovenačkom Viaductu isplati 110 miliona maraka. Hoće li iko odgovarati zbog toga, ključno je pitanje.
Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka MUP Republike Srpske prijavio je tri lica zbog slučaja Viaduct. Policija je protiv tri lica dostavila izvještaj tužilaštvu, prenose Nezavisne novine. Republika Srpska, inače, dužna je da Viaductu isplati 110 miliona maraka zbog raskida koncesionog ugovora. Nezavisne pišu da se slučajem Viaduct bavi i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine.
Portal Raport je prije nekoliko dana objavio informacije na osnovu kojih se može zaključiti da je spor u Vašingtonu vođen tako da namjerno bude izgubljen. Oni su objavili izjavu tadašnjeg Pravobranioca BiH Mlađana Mandića koji je rekao da se advokatski timovi koje je angažovala Vlada Republike Srpske uopšte nisu pojavili na ročištu u Vašingtonu već da su se uključili video linkom. Mandić je rekao i da je to nedopustivo u ovako velikom sporu.
Vlada Republike Srpske tražila je da iz spora sa Viaductom bude isključeno Pravobranilaštvo BiH a Vladu RS su zastupale dvije advokatske kancelarije, jedna iz Beograda, Karanović & Nikolić i druga iz Beča, zeiler.partners Rechtsanwälte GmbH.
Raport je objavio kako austrijsku advokatsku kancelariju pod tim imenom nije moguće naći na internetu. Savjet ministara BiH, jer je tužena strana Bosna i Hercegovina a ne entitet, juče nije mogao da dođe do rješenja kada je isplata ovog duga u pitanju. U Federaciji, rekao je to Nermin Nikšić, ne pristaju da da plaćaju dug koji je napravila Vlada Republike Srpske.
U međuvremenu dug, zbog kamate, svakodnevno raste za 9600 evra.
Kako je sve počelo?
Republika Srpska je 2004. godine potpisala sporazum o koncesiji sa kompanijom HES Vrbas, vrijedan 165 miliona evra. Tu kompaniju osnovao je slovenački Viaduct s ciljem pravljenja dvije hidroelektrane na Vrbasu. Međutim, 2013. godine Vlada Republike Srpske Elektroprivredi Republike Srpske daje koncesiju za izgradnju hidroelektrane Bočac 2, svega nekoliko kilometara od jedne od elektrana koju je trebalo da gradi Viaduct.

Vlada Srpske je nakon toga odbila sve slovenačke prijedloge za nagodbu nakon čega je uslijedio arbitražni spor u Vašingtonu koji je BiH odnosno Republika Srpska izgubila. Vlada RS je tražila poništenje te odluke uz obećanje da će isplatiti dug ukoliko se to dogodi ali arbitražno vijeće u Londonu je odbilo taj zahtjev.
Viaduct je, inače, tužio BiH jer Republika Srpska po međunarodnom pravu nema subjektivitet.
Izgradnja HE Bočac 2, zbog čega je i nastao spor sa Viaductom, Elektroprivredu Republike Srpske koštala je blizu 50 miliona maraka. Tadašnji predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović je prilikom izgradnje te HE rekao da će od nje višestruku korist imati Republika Srpska, Elektroprivreda RS kao i lokalne zajednice.
“Mislim da je ovo korist ne samo za HE na Vrbasu ovo je korist za tri lokalne zajednice koje pokriva ova hidroelektrana, korist je za zapošljavanje iako ova HE neće imati velik broj radnika zato što će biti poprilično automatike u tome svemu i što je još važno radi se sve domaćim sredstvima, domaće firme uglavnom“, rekao je Nedeljko Čubrilović prilikom obilaska radova na izgradnji HE Bočac.
Inače, kada je počela izgradnja HE Bočac 2 mediji u Republici Srpskoj su upozoravali na potencijalnu opasnost po Republiku Srpsku najavljujući upravo ovo što se sada dešava. Na štetnost ugovora o izgradnji Bočca 2 upozoravali su i pojedinci iz HE na Vrbasu. Uzalud. Oni koji su upozoravali dobili su otkaze. Jedan od njih bio je izvršni direktor HE na Vrbasu Zdravko Kovačević. HE na Vrbasu su se obavezale da će preuzeti rizik i eventualnu štetu po odštetnom zahtjevu.
“Sve organe preduzeća i upravi i NO i odbor za reviziju sam upozoravao da je predloženi ugovor štetan po preduzeće i da može proizvesti ogromnu štetu za preduzeće što se na kraju i obistinilo. Neki članovi NO i uprave su isto bili mišljenja da je to štetan ugovor. Međutim, pod pritiskom on je potpisan i sad imamo tužbu koncesionara koji je još uvijek validan koncesionar“, pričao je prije sedam godina bivši izvršni direktor HE na Vrbasu Zdravko Kovačević.