Politički lideri Republike Srpske šire strah organizovanjem nacionalističkih paramilitarnih grupa i nesrazmjernim naoružavanjem entitetske policije kako bi potkopali integritet Bosne i Hercegovine, ističe ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić u intervjuu Rojtersu.
Secesionističke tendencije u Republici Srpskoj jačaju zabrinutost međunarodne zajednice da se nemiri i nasilje ne vrate na Balkan. Opšti izbori se održavaju u oktobru ove godine a vlast u RS je već počela kampanju potezima koji se tumače kao prijetnja poslijeratnoj krhkoj stabilnosti BiH.
Ministar Mektić u intervjuu Rojtersu optužuje rukovodstvo RS da intenzivira nacionalističku retoriku i sponzoriše paramilitarne jedinice kako bi zaplašili političke protivnike i uticali na glasače. Politika Republike Srpske, kako ističe godpodin Mektić, svodi se na širenje straha čime se povećava osjećaj nesigurnosti što naposlijetku dovodi do složenosti bezbjednosne situacije.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zabrinutost je porasla, kako se ističe, kada je ekstremna nacionalistička grupa, čiji su lideri obučavani u Rusiji, marširala tokom proslave Dana RS u Banjaluci. Dragan Mektić se takođe poziva na pouzdane izvore koji navode da su djeca iz RS obučavana u vojnim kampovima u Rusiji.
U vezi sa najavom pripadnika ruskog motokluba „Noćni vukovi“ da će tokom marta obići Republiku Srpsku u sklopu svoje turneje po Balkanu, ministar Mektić ističe da su takve grupe angažovane od strane zvaničnih vlasti Republike Srpske kako bi raširile netoleranciju prema „nesrbima“ i umjerenim Srbima pred oktobarske izbore.
Postoje višestruki pokušaji izborne manipulacije, ističe Mektić. U posljednje vrijeme se manipuliše kroz organizovanje posebnih grupa koje vrše pritisak na izvjesne građane kako bi se osjećali nesigurno i kako ne bi izašli na izbore. Ovo posebno upražnjavaju vlasti Republike Srpske, prema Mektiću koji dalje ističe da zvanične vlasti u RS pokušavaju da formiraju parabezbjednosnu strukturu pod pokroviteljstvom patriotskih snaga kako bi je koristili u obračunu sa protivnicima. Mektić dalje ističe da „Noćni vukovi“ nisu tipičan motoklub. Oni zastupaju jake političke stavove i vlasti Republike Srpske žele da im daju legitimitet i da ih koriste u izbornom procesu.
U vezi sa nabavkom oružja za policiju u RS, Dragan Mektić ističe da je ista legalna ali nesrazmjerna u odnosu na Federaciju. Policiji je neophodno oružje, kako navodi Mektić, ali postavlja se pitanje proporcije. Izražava strahovanje da bi se oružje moglo nagomilati i zloupotrijebiti.