Sjednica opštinskog vijeća Sanski Most, na kojoj je danas trebao biti prezentovan projekat termoelektrane Kamengrad, otkazana je nakon pritiska javnosti, a na konferenciji za novinare koju su organizovali opozicioni odbornici ove opštine još jednom je ponovljeno odlučno „NE“ ovom projektu
„Pozdravljamo ovakvu reakciju javnosti i odbornika i očekujemo da će Sanski Most ostati pozitivan primjer otpora prljavoj energiji. Nadamo se da će se i druge lokalne zajednice u Bosni i Hecegovini osvijestiti po pitanju projekata koji su štetni po zdravlje, životnu sredinu i ekonomiju i okrenuti čistim obnovljivim izvorima energije“, istakla je Majda Ibraković, asistentica na programu Energija i klimatske promjene u Centru za životnu sredinu.
Sjednica opštinskog vijeća bila je zakazana nakon što je kompanija “Lager” d.o.o. iz Posušja zajedno sa kompanijom “China Energy Engineering Corporation Limited International Company” uputila pismo namjere za izgradnju termoelektrane Kamengrad opštini Sanski Most.
Opštinsko vijeće Sanskog Mosta na posebnoj tematskoj sjednici koja je održana 4. maja prošle godine donijela je zaključak da se nikakve aktivnosti vezano za termoelektranu ne mogu provoditi u ovoj opštini bez saglasnosti građana i opštine.
„Ponovo smo se danas okupili da izrazimo svoje negodovanje zbog planova za izgradnju termoelektrane. Još prije dvije godine smo izašli u javnost sa peticijom protiv ovog projekta i tada smo uspjeli skupiti 1400 potpisa građana. Pozivam sve opštine u slivu rijeke Sane i ekološke organizacije iz cijele BiH da zajedničkim snagama organizujemo skup podrške nama u Sanskom Mostu i da konačno zaustavimo planove za ovo postrojenje koje bi donijelo finansijsku korist samo za pojedince, dok bi za sve stanovnike sliva ove rijeke značio samo štetu“, istakao je Ermin Karić, predsjednik udruženja „Za bolji Sanski Most“.
Realizacija projekta termoelektrane Kamengrad izazvala bi enormno zagađenje podzemnih i površinskih voda, poljoprivrednog zemljišta, vazduha i šumskih resursa, te neupitno pogoršanje zdravstvenog stanja lokalnog stanovništva, što nažalost zajednice koje žive uz postojeće termoelektrane u BiH potvrđuju već decenijama.