Narodna skupština RS je na 27. posebnoj sjednici usvojila rebalans budžeta Republike Srpske za 2018. godinu, a ukupna budžetska sredstva planirana rebalansom iznose 3.424,0 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 87,0 miliona KM, odnosno 2,6% u odnosu na ista predviđena budžetom za 2018. godinu, uz amandmane.
Razlog za donošenje rebalansa budžeta Republike Srpske za 2018. godine po hitnom postupku je obezbjeđenje uslova da se iz viška ostvarenih prihoda u 2018. godini omogući realizacija kapitalnih investicija, stvaranje pretpostavki za povećanje agrarnog budžeta od 11,0 miliona KM, kako bi se sredstva na vrijeme stavila na raspolaganje poljoprivrednim proizvođačima, kao i izmirenje obaveza u skladu sa važećim zakonskim propisima i dinamikom njihovog dospjeća.
Između ostalih usvojeni su amandmani kojima se za Roditeljsku kuću u Banjaluci obezbjeđuje 50.000 KM, za poziciju Transferi jedinicama lokalne samouprave, lične invalidnine, 2.000.000 KM, a za izdatke za nabavku postrojenja i opremu 1.000.000 KM. U obrazloženju se navodi da je ova sredstva potrebno obezbjediti kako se unaprijedio položaj najtežih kategorija civilnih lica sa invaliditetom.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Narodna skupština usvojila je i Zakona o izmjenama Zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske za 2018. godinu, Zakon o izmjeni Izbornog zakona Republike Srpske, kao i Zakon o izmjeni Zakona o privatizaciji državnih stanova.
Poslanici su usvojili i Odluku o izmjeni Odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2018. godinu u iznosu do 540.126.000 KM.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija je ranije danas izjavio da Republika Srpska planira prodati entitetske obveznice na međunarodnom finansijskom tržištvu jer su kapaciteti domaćeg tržišta ograničeni, a postoji i ograničenje izloženosti banaka prema javnom sektoru RS.
Ukoliko RS sada uspije da proda svoje obveznice na međunarodnom tržištu, to će biti uspjeh, ali u suprotnom, ima i rezervne izvore finansiranja. “Biće politički uspjeh ako RS uspije izvršiti emisiju evro obveznica, kako bi pokazali da se može sama da pojavljuje na međunarodnom finansijskom tržištu”, rekao je Tegeltija.
Inače, ukupan dug Republike Srpske je od 2007. godine Republike Srpske gotovo udvostručen. Na kraju februara ove godine ukupan dug je iznosio pet milijardi i 396,75 miliona KM, preliminarni su podaci Ministarstva finansija RS. Rebalansom budžeta Srpske predviđeno je da izdaci za otplatu dugova iznose 751,2 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 3,8 miliona KM, odnosno 0,5 posto u odnosu na sredstva planirana budžetom za 2018. godinu.