Kružni tok
Iako je od izgradnje prvog kružnog toka prošlo mnogo godina, brojni vozači i dalje ne znaju pravila vožnje na ovim raskrsnicama, a nove kandidate tome ni ne uče na obuci u auto školama.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zbog toga kružni tokovi u Banjaluci često prave veće probleme nego što sprečavaju stvaranje saobraćajnih gužvi, tvrde sagovrnici SrpskaCafe-a.
Tome u prilog govori i činjenica da većina autoškola u toku obuke, svoje kandidate uopšte ne vodi na ove raskrsnice. Isto važi i za komisiju za polaganje vizačkog ispita kojoj je navodno predaleko da ih vodi do tranzita gdje su kružni tokovi sa dvije trake.
Kandidati na obuci za sticanje vozačke dozvole u Banjaluci u toku obuke u kružni tok uđu jednom ili nijednom.
Rezultat koji se dobio kroz godine takve prakse, tvrde naši sagovornici, jeste da veliki broj vozača pojma nema kada treba da vozi unutrašnjom trakom, zbog čega se spoljašnjom nerijetko putuje i do trećeg izlaza.
Kandidati na obuci za sticanje vozačke dozvole u Banjaluci u toku obuke u kružni tok uđu jednom ili nijednom. Sve zavisi od volje instruktora i njegove procjene da li je kandidat spreman i sposoban da prođe kroz kružni tok. To je za naš portal potvrdilo nekoliko instruktora banjalučkih auto škola.
– Nemamo striktnu naredbu ni da idemo ni da ne idemo u kružne tokove. Savjesniji instruktori, obično pred kraj obuke, provezu kandidate kroz velike kružne tokove u gradu. One male u samom gradu ne možemo izbjeći, ali svakako se na ispitu i ne ide na velike, jer su daleko od centra grada – rekao je za SrpskaCafe jedan od instruktora u Banjaluci.
Zdravko Ivić
Zvuči poražavajuće to što kandidati ne uče da voze kroz kružni tok i što dobijaju vozačku dozvolu a de ne znaju kako da se ponašaju na ovakvim vrstama saobraćajnica. Da je situacija upravo ovakva, potvrdio je i Zdravko Ivić, predsjednik Asocijacije auto škola BiH i predsjednik gradske Organizacije auto škola Banjaluka.
– Mi imamo obavezu kroz naše programe i učenje vožnje u kružnim tokovima, ali tačno je da to ne poštuju sve škole. Problem je i u tome što danas svako može otvoriti auto školu. Dovoljno mu je samo jedno vozilo, a kandidati se privlače obaranjem cijene umjesto stručnim i kvalitetnim obukama – kaže Zdravko Ivić.
U Banjaluci radi, u zavisnosti od trenutka, između dvadeset tri i dvadeset pet auto škola, kaže on. Problem je i u ispitima, jer su u Republici Srpskoj identični već dvadeset ili trideset godina.
– U svijetu automobilizma, samim tim i u saobraćaju, u tom se periodu promijenilo nebrojeno mnogo stvari – rekao je on.
Neophodna je cjelovita reforma i programa obuka i ispita, tvrdi Milija Radović iz Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske. Daleko smo u tom segmentu iza zemalja regije a pogotovo Evropske unije, smatra on.
Foto: Glas Srpske, Milija Radović
– Evropska direktiva za obuku vozača kaže da se u obuci mora obezbijediti da budući vozač prođe kroz sve situacije na koje može da naiđe u realnoj vožnji. To su i kružni tokovi i pružni prelazi, ali i vožnja velikom brzinom po brzim cestama i autoputevima. Kod nas se dešava da vozač položi vozački ispit, a da nije ubacio ni u treći stepen prenosa – kaže za portal SrpskaCafe Milija Radović.
Analiza Agencije za bezbjednost saobraćaja o bezbjednosti mladih vozača u RS rađena u 2017. godini je poražavajuća. Pokazala je da u najviše nesreća na putevima RS učestvuju vozači starosti od 21-30 odnosno 18-21 godinu. To se može dovesti u vezu sa lošom obukom.
– Republici Srpskoj je neophodna hitna cjelovita reforma u sistemu obuke i vozačkih ispita odnosno mora se pristupiti temeljnim promjenama obuke i polaganja. Jedna od stvari koja treba da bude uvedena jeste stepenovanje vozačkih dozvola odnosno na odredjen način kroz maksimalnu dozvoljenu brzinu ograničavanje dozvola do sticanja iskustva – pojašnjava Radović.
Umjesto uočavanja opasnosti i brzih reakcija na putevima, mi najviše vremena provodimo učeći kandidate kako da se parkiraju. Koliko saobraćajnih nesreća se dešava prilikom parkiranja
On kaže da Evropa sada priprema izmjene direktive i uvođenje učenja tehnike pravovremenog uočavanja opasnosti.
– Kod nas je cjelokupan sistem staromodan i na nivou smo na kojem su razvijenije evropske zemlje bile prije 40 godina – kaže Radović i dodaje da reformu treba raditi postepeno. On smatra da ne možemo odmah preći na nivo tih zemalja jer uslovi nisu isti, pa se prvo moramo približiti nivou na kojem su oni bili prije deset godina.
– Umjesto uočavanja opasnosti i brzih reakcija na putevima, mi najviše vremena provodimo učeći kandidate kako da se parkiraju. Koliko saobraćajnih nesreća se dešava prilikom parkiranja – pita Radović.
Mala škola kružnog toka: Kako u stvari ide
Prilikom uključivanja vozila u kružni tok vozač nema obavezu uključivanja pokazivača pravca s obzirom da je smjer vožnje jasan. U kružnom toku vozila koja zadržavaju smjer ravno (kružno kretanje) i svoju saobraćajnu traku, imaju prednost.
Kod isključivanja vozila iz kružnog toka potrebno je pratiti kretanje saobraćaja u kružnom toku, pravovremeno uključiti desni pokazivač smjera kretanja, te obratiti pažnju na ostale učesnike u saobraćaju u kružnom toku, jer pravo prvenstva u odnosu na vozilo koje se isključuje, imaju vozila koja nastavljaju kretanje kroz kružni tok.
Vozilo koje se isključuje iz unutrašnje (lijeve) trake nema prvenstvo u odnosu na vozilo u desnoj traci koje nastavlja kretanje kroz kružni tok.
Ako gustoća saobraćaja ne dozvoljava isključenje, potrebno je nastaviti kretanje kroz kružni tok i isključiti se u drugom pokušaju.