foto Blic, S. Pašalić
Republika Srpska, prema svemu sudeći, izgubiće arbitražni spor težak 100 miliona evra. Tako za Gerilu tvrde odlično informisani izvori. Spor se vodi u Vašingtonu a pokrenuo ga je konzorcijum HES Vrbas zbog toga što u ovom konzorcijumu smatraju da Republika Srpska nije ispunila svoje obaveze nakon što je dala koncesiju na gradnju dvije hidroelektrane Krupa niska i Krupa visoka.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Koncesija je, prvobitno, 2004 godine data bivšem predsjedniku Vlade RS Dušanu Koziću tačnije njegovoj firmi sa sjedištem u Srbiji. Koncesiju je izdala Vlada tadašnjeg premijera Dragana Mikerevića. Za gradnju ovih hidroelektrana pozitivno se izjasnila i Narodna skupština Republike Srpske. Kozić na dobijenu koncesiju dovodi slovenački Viator sa sjedištem u Kopru sa kojim u RS osniva firmu HES Vrbas. Ova firma u projekat uvlači njemačke investitore. Kao investitor se pojavljuje njemačka kompanija RWE, jedna od dvije najveće njemačka kompanije iz područja proizvodnje i distribucije energije.
Konzorcijum HES Vrbas je odradio početna ispitivanja, počeo realizaciju investicije ali uskoro dolaskom Vlade Milorada Dodika 2006 godine počinju problemi. Vlada kao davalac koncesije ne ispunjava svoje obaveze uvođenja koncesionara u posjed i ne dozvoljava koncesionaru da uđe u projekat realizacije investicije. Istovremeno Vlada ne pokreće postupak raskida koncesije.
Vlada je, u međuvremenu, potpisala ugovor sa Hidroelektranama na Vrbasu kojim Vlada ovoj firmi daje koncesiju na gradnju hidroelektrane kod mosta u Krminama, uzvodno od Krupe na Vrbasu. U sklopu tog ugovora piše da HE Bočac odnosno Hidroelektrane na Vrbasu na sebe preuzimaju sve eventualne sporove i troškove koji mogu nastati zbog davanja koncesije. A mogu jer je Vlada još 2004 godine dala koncesiju na gradnju dvije hidroelektrane, tvrde naši izvori. Koncesija Hidroelektranama na Vrbasu je data iako je u toku arbitražni spor u Vašingtonu sa odštetnim zahtjevom prema Republici Srpskoj.
Iz ministarstva industrije Republike Srpske nisu odgovorili ni na jedno od pitanja koja smo im poslali 22 avgusta.
Vladu odnosno resorno ministarstvo smo pitali kojim interesima se Vlada RS rukovodila kada je dala koncesiju Hidroelektranama na Vrbasu na gradnju hidroelektrane na Vrbasu kod mosta u Krminama u Krupi na Vrbasu s obzirom da je Vlada već dala koncesiju na gradnju dvije hidroelektrane na Vrbasu od kojih je jedna u blizini one koju planira da grade HEV?
S obzirom na pokrenut arbitražni postupak tražili smo stav ministarstva po ovom pitanju kao i odgovor na pitanje da li je Republika Srpska angažovala pravni tim koji treba da je zastupa u ovom slučaju.