Uvođenje vjeronauke u srednje škole u Republici Srpskoj budžet Republike Srpske će da košta 400 000 maraka saznaje Gerila info. Prema zaključku Vlade od 7. juna ove godine za obezbjeđivanje sredstava zaduženi su ministarstvo prosvjete i ministarstvo finansija. Ranije je najavljeno da će nastavni kadar za vjeronauku biti obezbjeđen na Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske a biće zaposleni nezaposleni vjeroučitelji koji su završili teološki fakultet a ukoliko nema takvog kadra biće angažovana sveštena lica. Učenici srednjih škola na početku ove godine mogli su da biraju između vjeronauke i jednog alternativnog predmeta, etike ili kulture religija.
Kultura religija će se izvoditi za one učenike koji se ne opredijele za izučavanje Vjeronauke, i to sa jednim časom sedmično u prvom razredu srednje škole od školske 2018/2019. godine, odnosno u drugom razredu od školske 2019/2020. godine. Etika će se izvoditi takođe za učenike koji se ne opredijele za izučavanje Vjeronauke, i to sa jednim časom sedmično u trećem razredu od školske 2020/2021. godine i u četvrtom razredu od školske 2021/2022. godine.
Srednjoškolci u Republici Srpskoj izučavaće vjeronauku po jedan čas nedjeljno počev od školske 2018/2019. u prvom, od 2019/2020. u drugom, od 2020/2021. u trećem i od 2021/2022. u četvrtom razredu- podaci su ministarstva prosvjete Republike Srpske.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Nakon inicijative za uvođenjem vjeronauke u srednje škole reagovali su prije nekoliko mjeseci sa studiosjkog programa sociologije u Banja Luci. Inicijativu su ocijenili izrazito negativno.
“Konačno, smatramo da je insistiranje na uvođenju vjerske nastave u srednjoškolsko-obrazovni sistem javnih škola u Republici Srpskoj direktno miješanje religijskih institucija i vjerskih službenika u obrazovni sistem, kao i narušavanje sekularno-laičkog sistema uređenja našeg društva. Posebno brine veza vjerskih ustanova i određenih političkih subjekata, čime se direktno podriva neutralnost javnog prostora, koji bi trebao biti zajednički, bez obzira na religijsko i političko (ne)pripadanje. U jednoj takvoj trgovini simboličkim i političkim kapitalom i uticajem, a od strane religijskih i političkih institucija, najveće su žrtve djeca i njihova budućnost. Zato se nadamo da će Ministarstvo prosvjete i kulture u Vladi Republike Srpske imati dovoljno hrabrosti da odbije inicijativu o uvođenju vjerske nastave u srednjoškolsko-obrazovni sistem javnih škola, kao i da se vrati svojoj najznačajnijoj misiji – stvaranju uslova za razvoj kvalitetnog obrazovanja temeljenog na najznačajnijim ljudskim i humanističkim vrijednostima!”- saopštili su stručnjaci sa studijskog programa sociologije sa banjalučkog Fakulteta političkih nauka u aprilu ove godine.
Inicijativa o uvođenju vjeronauke u srednje škole potekla je od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Prvobitno je bilo planirano da u nastavu bude uvedena samo vjeronauka ali je kasnije učenicima ipak ostavljen izbor između vjeronauke i etike odnosno kulture religija.