Iako je rat u Bosni i Hercegovini završen prije više od dvije decenije, do danas nije bilo suštinskog pomirenja između različitih etničkih grupa. Sada se grupa umjetnika iz Sarajeva nada da će to promijeniti, i to uz pomoć grafita.
U kratkoj priči međunarodnog njemačkog javnog servisa DW o umjetničkoj grupi pod nazivom “Obojena klapa” ističe se da mladi umjetnici uz pomoć grafita nastoje uraditi ono što političari nisu uspjeli godinama – da pomire zavađene narode.
Benjamin Čengić iz grupe “Obojena klapa” zidove širom Sarajeva vidi kao svoje platno za slikanje. Obožava da ih transformiše u raznobojna djela ulične umjetnosti.
Benjamin je sa prijateljima prije tri godine osnovao udruženje “Obojena klapa”. Njihov prvi projekat je bio ogromno oslikano drvo.
“Primarna i glavna stvar nam je bila da stvorimo veliki format jarkih i živih boja. Svako ko prolazi tuda sada može pronaći neku uthehu u ovom sivilu”, kaže Benjamin.
Međutim, ne radi se samo o tome da se Sarajevo učini svjetlije i živopisnije. “Obojena klapa” takođe širi političke poruke. Na jednom velikom zidu izvan grada naslikali su prikaze spomenika iz bivše Jugoslavije kako bi ljude podsjetili na zajedničku prošlost Srba, Hrvata i Bošnjaka.
“Ovim muralom idemo protiv toga što dijeli narod. Protiv govora mržnje, protiv same mržnje, protiv svih mogućih podjela. Isto tako, kroz način na koji se spomenici čuvaju oslikana je kulturološka zrelost jednog naroda”, navodi Benjamin Čengić.
“Obojena klapa” nastoji da svojim radom širi viziju boljeg i svjetlijeg svijeta. Cilj je da se Sarajevo pretvori u ogromnu galeriju ulične umjetnosti. Kako bi to postigli, sarađuju i sa drugim umjetnicima, i to često sa umjetnicima koji dolaze iz drugih krajeva bivše Jugoslavije.
Sastaju se da razgovaraju o novim projektima. Dobijaju pomoć kako od grada, tako i od pojedinaca i nevladinih organizacija. U ovom trenutku sarađuju sa jednom školom u kojoj učenike podučavaju kako da uz pomoć grafita predstave rodnu ravnopravnost i naglase neophodnost obrazovanja.
Nacionalno i etničko porijeklo umjetnika pripadnicima grupe uopšte nije važno. Alen Selimović, ulični umjetnik, kaže da je grupa multietnička i šarena na sve moguće načine.
Iako su često preopterećeni poslom, puni su energije i to je ono što ih pokreće. Armin Zilić, ulični umjetnik, ističe da im je cilj da u budućnosti od Sarajeva naprave jednu otvorenu uličnu galeriju koja će biti dostupna svima. “Želimo da umjetnost iznesemo izvan granica galerija i da je prebacimo na ulice.”
Umjetnici iz “Obojene klape” se nadaju da će više umjetnosti na ulicama Sarajeva pomoći da se svijet učini boljim mjestom, sa manje podjela između etničkih i vjerskih grupa. Više umjetnosti za manje mržnje.