Dosadašnja iskustva, prakse i pravni propisi u našem zdravstvenom sistemu, a koji se tiču borbe protiv korupcije u fokusu su interesovanja učesnika ogruglog stola koji je održan u Istočnom Sarajevu. Cilj je prevencija i borba protiv korupcije u zdravstvu.
Korupcija je u BiH postala skoro pa način življenja. Ovako prisutnost korupcije u našem društvu komentarišu u Agenciji za prevenciju i borbu protiv korupcije uz dodatak da ni zdravstvo nije pošteđeno. Ogleda se kroz pružanje gotovo svih usluga, ali najopasnijim oblikom smatraju javne nabavke i zapošljavanje u sektoru zdravstva.
„Preduzetnici poklanjaju bolnicama i ostalim zdravstvenim ustanovama određena sredstva, kasnije kroz razne javne nabavke vraćaju puno više novca nego što daju ulažu kroz te donacije. Korupcija u zdravstvu je veoma izražena i ostavlja velike posljedice“, kaže Dragan Slipac iz Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH.
Iako su u Agenciji prepoznali sve probleme i nastoje djelovati, kažu da je ključ u nižim nivoima vlasti koji se korupciji trebaju direktno suprotstaviti. Republika Srpska ima svoju Strategiju koja, između ostalog, predviđa, elektronsko evidentiranje listi čekanja.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
„To treba provesti u djelo kako bi se ta korupcija bar u tom segmentu smanjila. Naravno, najveću pažnju treba posvetiti javnim nabavkama u zdravstu koje su rak rana zdravstva i korupcije u zdravstvu“, dodao je Slipac.
Predstavnici zdravstvenih ustanova sa područja Sarajevsko – romanijske regije, Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, te Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, okupili su se na okruglom stolu posvećenom prevenciji korupcije u zdravstvu.
Upravo oni imaju ključne uloge u jačanju sistema prevencije ali i borbe sa korupcijom u sektoru zdravstva.
„Tu smo da uvažimo sugestije nevladinog sektora i Agencije za prevenciju korupcije, da iznađemo najbolja rješenja i uskladimo pravilnike kako bi djelovali u svrhu svih pacijenata sa ovih regija“, napomenuo je Nebojša Šešlija – direktor JZU Bolnica „Srbija“.
Projekat „Stop korupciji u zdravstvu“ provodi Ženski interaktivni ruralni centar Istočno Sarajevo.
Iz centra poručuju da im je namjera da se uvođenjem pravnih propisa u 15 zdravstvenih ustanova utiče na smanjenje koruptivnih radnji u zdravstvu.
„Cilj nam je i da Agencija za prevenciju korupcije zajedno sa timom za provođenje Akcionog plana borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj u sklopu Ministarstva pravde sa zdravstvenim ustanovama napravi lanac, odnosno krug djelovanja. Na kraju bi se pacijentima omogućila pravovremena zdravstvena usluga i svođenje stepena korupcije u zdravstvu na što manju mjeru“, izjavila je portparol projekta Snježana Rosuljaš.
Navedeni projekat dio je šireg Projekta „Izliječimo zdravstsvo“ koji sa 490 hiljada evra, finansira Evropska unija a implementiraju Transparency International i Centri civilnih inicijativa.