Timovi monitora Fonda otvoreno društvo BiH, Transparency International BiH, UG Tender Banja Luka i Razvojne agencije EDA Banja Luka predstavili su danas u Banja Luci nalaze do kojih su došli monitoringom javnih nabavki u BiH tokom 2019. godine.
„Ove godine, fokus monitoringa je na stvarnim potrebama građana, i nažalost možemo samo ponoviti što smo govorili i prethodnih godina: postupci su netransparentni, nejednaki za sve učesnike u postupku i diskriminirajući, uništavaju aktivnu i pravičnu konkurenciju, neefikasni su i neekonomični. Naravno, kao takvi, apsolutno nisu u interesu građana niti su svrsishodni.“, izjavio je Mervan Miraščija, iz Fonda otvoreno društvo BiH, dodavši da „sudovi ne procesuiraju zloupotrebe javnih nabavki.“
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Najupečatljiviji primjer apsurda javnih nabavki u BiH ove godine je grad Mostar koji je u oktobru raspisao tender za kupovinu automobila vrijednog 125 000 maraka bez PDV-a. Čak je i prema tehničkim specifikacijama jasno da se kupuje Audi A650 TDI quattro Tiptronic Sport.
Iz ovog tima su naveli još nekoliko slučajeva u kojima se vidi kako funkcioniše sistem javnih nabavku u BiH.
Automobile pred kraj godine, u očiglednoj namjeri da se potroši višak novca u budžetima za luksuz, nabavljaju opština Kalinovik i to za 59 000 maraka bez PDV-a (specifikacije upućuju na Škodu Superb), Vlada Srednjebosanskog kantona u FBiH u vrijednosti 59 820 maraka (specifikacije upućuju na Volkswagen T- Roc Sport 2.0 TDI DSG 4MOTION), Služba za zajedničke poslove organa i tijela FBiH nabavlja 24 vozila u vrijednosti 777 770 maraka kroz nekoliko lotova u kojima su različite specifikacije a Olimpijski centar Jahorina raspisao je tender za iznajmljivanje automobila u vrijednosti nešto većoj od 140 000 maraka. Grad Zenica raspisao je tender za nabavku motornih sanki i dodatne opreme u vrijednosti od 35 000 maraka a u specifikacijama se naslućuje da se radi o motornim sankama proizvođača Yamaha.
Navedeni su primjeri nabake terenskih vozila u Šumama RSgdje tehničke specifikacije takođe upućuju na određenog proizvođača.
Kada je riječ o I.T. sektoru brojni su primjeri, navode u ovom timu,„skrojenih“ tehničkih i/ili finansijskih uslova na strani ponuđača (referens lista, posjedovanje određenih certifikata), koji omogućavaju u najvećem broju slučajeva samo jednoj firmi da se odazove na poziv. Tako „Elektroprivreda RS“ matično preduzeće a.d. Trebinje, za nabavku informatičke opreme i održavanja u vrijednosti od 375.000,00 KM, zahtjeva da ponuđač mora imati 21 zaposlenu osobu sa 12 različitih sertifikata + dodatna 4 ISO sertifikata!
“Veliki broj pokrenutih postupaka se poništava uz argumentaciju „nijedna zaprimljena ponuda nije prihvatljiva“, bez ikakvog objašnjenja kada bi opet mogla biti oglašena.”- naveli su ovom timu.
Ove godine su prvi put praćeni i sudski postupci koji se vode pred sudovima u RS i Brčko Distriktu za krivična djela zloupotrebe postupaka u javnim nabavkama i nezakonitog pogodovanja privrednim subjektima. U poslednje tri godine, u 23 od 25 sudova u RS (92% sudova) nije vođen niti jedan krivični postupak za krivična djela iz oblasti javnih nabavki. Pred samo dva osnovna suda su vođena ukupno tri sudska postupka, pravosnažne su tri presude uz izrečene uslovne kazne zatvora i novčane kazne. Samo dva slučaja iz oblasti krivična djela iz oblasti javnih nabavki su završila na sudu u Brčko distriktu.
Ovo je treća godina Projekta, tokom kojeg je praćeno ukupno 10,912 postupaka javnih nabavki vrijednosti preko 3,6 milijardi KM. Monitoringom su obuhvaćeni svi nivoi vlasti u BiH.
GERILA info