“Unaprijeđenje transparentnosti u radu, donošenje sistemskih rješenja, saradnja javnih ustanova, te jačanje njihovih kapaciteta da preventivno djeluju preduslovi su za adekvatnu borbu protiv korupcije” zaključeno danas tokom Svečanog potpisivanja memoranduma povodom uspostavljanja saradnje sa 15 zdravstvenih ustanova.
Memorandum je potpisan u sklopu projekta koji implementiraju Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) i Centri civilnih inicijativa (CCI), a finansira Evropska unija. Cilj projekta je da doprinese unaprijeđenju sistema sprečavanja i borbe protiv korupcije u BiH.
Emsad Dizdarević, projekt menadžer TI BiH, tokom svog izlaganja osvrnuo se na važnost saradnje civilnog društva i javnih ustanova u jačanju prevencije od korupcije, te suprotstavljanju svim oblicima korupcije, posebno u zdravstvu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
„Prednost ovakvog pristupa je što će se kroz rad sa 15 zdravstvenih ustanova doći do najboljih rješenja za unaprijeđenje internih akata, zasnovanih na prethodno provedenoj analizi, ali i praktičnom radu sa ustanovama. Saradnja ima za cilj pomoći ustanovama da brže i lakše realizuju aktivnosti u borbi protiv korupcije, te posluže kao primjeri dobre prakse koji bi se preslikali i u druge zdravstvene ustanove u zemlji. Smanjenje rizika od korupcije, za početak u 15 zdravstvenih ustanova, pokazalo bi da je moguće značajno poboljšati stanje u pojedinim ustanovama ali i generalno u sektoru zdravstva.“
Tokom događaja predstavljene su aktivnosti na kojima će uključene ustanove raditi u narednom periodu.
„Potpisnice memoranduma su se prvenstveno obavezale da će zajednički raditi na izmjeni pravnih akata koji uređuju oblasti identifikovane kao one podložne korupciji (javne nabavke, upravljanje ljudskim resursima, sukob interesa, upravljanje finansijama). Unaprijeđenjem sistema prevencije i borbe protiv korupcije u navedenim oblastima bile bi ostvarene finansijske uštede u sektoru zdravstva, unaprijeđen sistem zapošljavanja i napredovanja kadrova, te ojačan kapacitet zdravstvenih radnika što će uticati na povećanje kvalitata zdravstvene zaštite za građanke i građane BiH,” istakao je Slaven Divčić ispred Centara civilnih inicijativa.
Memorandum o saradnji su potpisale: Kantonalna bolnica Bihać; Dom zdravlja Travnik; Dom zdravlja Lopare; Dom zdravlja Banja Luka; Opća bolnica „Abdulah Nakaš“ Sarajevo; Univerzitetski klinički centar Tuzla; Dom zdravlja Bijeljina; Bolnica Gradiška; Univerzitetska bolnica Foča; Zdravstveni centar Brčko; Dom zdravlja Tomislavgrad; Dom zdravlja „Isak Samokovlija“ Goražde; Opća bolnica Konjic; Kantonalna bolnica Zenica.
“Mi smo svi ovdje dobrovoljno, jer želimo da pokažemo da smo potpuno otvoreni javnosti i civilnom društvu. Spremni smo da uvažimo utemeljene i konstruktivne kritike na naš rad i da na njih odgovorimo. UKC je usvojio Pravilnik o borbi protiv korupcije 2011. godine, koji je omogućio uspostavu institucionalnih mehanizama o prevenciji i borbi protiv korupcije. Želimo svoja iskustva podijeliti sa svim ostalim učesnicima u projektu, i dalje ih unaprijediti kroz ovaj projekat, ” izjavio je Ervin Mujkić, načelnik sektora za pravne poslove i ljudske resurse.
“Zadovoljstvo nam je što danas potpisujemo Memorandum o saradnji koji će omogućiti viši stepen saradnje sa učesnicima u projektu, osigurati veću transparentnost u radu naše zdravstvene ustanove, te usvajanje novih dokumenata koji će obezbjediti bolji rad uposlenika.,” izjavio je Želimir Nešković, direktor Doma zdravlja Lopare.
Projekat sprečavanja i borbe protiv korupcije u zdravstvu koji finansira Evropska unija, u vrijednosti od 490.000 eura, nastoji doprinijeti smanjenju rizika za pojavu korupcije u sektoru zdravstva u BiH kroz unapređenje transparentnosti, odgovornosti i integriteta 15 javnih zdravstvenih ustanova u BiH koji će poslužiti kao primjeri dobre prakse za dalje uspostavljanje sistemskih preventivnih rješenja i suzbijanje korupcije u sektoru zdravstva.
Izvor: euresurs.ba