Veju, veju pahulje, mraz po staklu šara, stiže nova godina, a odlazi stara… koja je bila za zaborav, kao i svaka do sada, i kao što će prema svemu sudeći, nažalost, biti i sledeća. Naša „strela vremena“ neizbježno leti u pravcu koji ne možemo da kontrolišemo, možemo samo da budemo hroničari sudbine koji, sve su prilike, uzalud skreću pažnju javnosti. Hučemo, bučemo, otkrivamo, ali postavlja se pitanje „za čije babe zdravlje“. Uprkos svim negativnim tendencijama, od širenja straha i mržnje, preko korupcije i kriminala, do nasilja, oni koji su otkriveni ne snose nikakvu odgovornost, dok oni kojima se otkriva i dalje slijepo vjeruju onima koji su otkriveni. I tako u krug. Njihovo je da nas plaše, kradu i tuku, a naše je to evidentiramo, ako ništa za buduće generacije. Ako istorija opet ne umiješa svoje masne prljave prste i ne ispiše stranice kako pobjednicima odgovara. Ali, dok se to ne desi, jedino što nam ostaje je da se još jednom podsjetimo šta su nam „otkriveni“ servirali ove godine.
Januar 2019. godine je počeo kako je decembar 2018. završio – turbulentno i nasilno. Već prvog dana nove godine policija je nastavila sa praksom hapšenja građana zbog protesta i javnog iznošenja mišljenja. Nakon okupljanja građana u dvorištu Sabornog hrama Hrista Spasitelja i paljenja svijeća pokojnom Davidu Dragičeviću i nedugo nakon što je dao izjavu medijima policija je privela Draška Stanivukovića. Mediji bliski vladajućoj strukturi u Republici Srpskoj nastavili su sa širenjem laži o Davoru Dragičeviću.
„Veliki stručnjaci” su nastavili sa plasiranjem laži o grupi Pravda za Davida koristeći već isprobanu matricu o izdajnicima, plaćenicima i rušiteljima Republike Srpske. Navodili su čak da je u Republici Srpskoj planirana replika scenarija petog oktobra. Policija je uzela “aktivnije učešće” u “odavanju pošte” Davidu Dragičeviću i počela da tjera ljude iz dvorišta Sabornog hrama Hrista Spasitelja.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Draško Stanivuković je optužen za pokušaj državnog udara, dok su se istovremeno počeli javljati “svjedoci” navodnog planiranja državnog udara od strane Stanivukovića. Počela su i prva saslušanja članova grupe Pravda za Davida zbog organizacije protestnog skupa 30.12.2018. na Trgu Krajine, dok se hajka na članove grupe nastavila, kao i hapšenja. Izrečene su i prve zatvorske kazne za članove grupe Pravda za Davida. Takođe, počele su da kruže i glasine da je Davor Dragičević tražio politički azil u Austriji.
Američki Senat potvrdio je imenovanje novog američkog ambasadora u BiH Erika Džordža Nelsona, čime je on i zvanično postao novi diplomata koji je naslijedio Morin Kormak za koju su kružile glasine da je navodno učestvovala u prebacivanju Davora Dragičevića u jednu od zemalja regiona nakon protesta u Banjaluci.
U javnosti su počele da kruže priče o „spontanosti“ okupljanja građana povodom obilježavanja Dana Republike 9. januara. Bili su to dani kada je Milorad Dodik „popio“ granicu na Drini između Srbije i Republike Srpske. U Banjaluci je još jednom „pukla zora“, dok se Milorad Dodik još jednom susreo sa Vladimirom Putinom.
Intenzivirane su i najave o izmjenama Krivičnog zakona RS koje bi, između ostalog, predviđale mogućnost da bude propisana zatvorska kazna od tri i više godina za sve koji ne poštuju odluke organa Republike Srpske. Početkom godine je otkriveno da Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske i lider Socijalističke partije RS, nikada nije završio fakultet i diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, kako je naveo u zvaničnoj biografiji. Inače, početkom godine je pokrenuta inicijativa da se provjere sumnjive diplome funkcionera i zaposlenih u institucijama BiH.
SDA je pustila „bubu“ da će preko svojih predstavnika u institucijama BiH pokrenuti pravnu proceduru pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine radi preispitivanja trenutnog naziva Republike Srpske, što je izazvalo reakcije stranaka iz RS, taman da se narod zamajava tim „suštinskim“ pitanjima ne bi li zaboravio „trivijalne“ stvari kao što su nezaposlenost, nizak standard, male plate i penzije, odlazak mladih i slične „gluposti“.
Januar nije bio hvale vrijedan ni što se ekologije tiče. Prijedlog odluke o usvajanju Zoning plana područja posebne namjene “Janjske otoke” usvojen je po skraćenom postupku na sjednici Odbora za zaštitu životne sredine Narodne skupštine Republike Srpske, što je u suštini predstavljalo legitimizaciju i legalizaciju izgradnje male hidroelektrane “Šipovo”.
Krajem januara članovi Predsjedništva BiH otputovali su u Brisel u prvu zvaničnu posjetu nakon konstituisanja poslije izbora gdje su razgovarali sa najvišim zvaničnicima EU o budućnosti BiH.
Početkom februara su nas zahvatile nove poplave, srećom ne kao one katastrofalne 2014. godine.
„Zabavljale” su nas i priče o nabavci novih automobila za Kabinet predsjednika RS, kao i o odlukama nekih opština da obustave finansiranja političkih stranaka iz budžeta.
U duhu konstantnog skretanja pažnje sa suštinskih životnih tema, Vlada Republike Srpske formirala je međunarodnu komisiju za Srebrenicu, što je izazvalo reakcije, taman da se zabavljamo sa pro & contra nadmudrivanjima zaboravljajući na prazan stomak. U međuvremenu, zabilježen je novi rast cijena.
Nastavljeni su i unutarstranački obračuni, Damir Nikšić je izbačen iz SDP-a.
U Sarajevu je svečano otvoren Evropski omladinski olimpijski festival – EYOF 2019.
SNSD je nastavio sa političkim tumaranjima i saradnjom sa desničarskim populističkim strankama. Tih dana je izvršen i novi atak na Draška Stanivukovića, ovaj put mu je u dvorištu porodične kuće polupan auto.
Bosna i Hercegovina je u februaru strahovala od “najtraženijeg bjegunca”, Edina Gačića, koji se sumnjičio za brutalno ubistvo pripadnika Federalne uprave policije Mahira Begića, te mještanina Podorašca Sauda Sultanića.
U Prijedoru je došlo do razmimoilaženja između dugogodišnjih koalicionih partnera SNSD-a i DNS-a. Na prijevremenim izborima u devet lokalnih zajednica u BiH opozicija je doživjela debakl.
Dragan Čavić je dobio nagradu za političko konvertitstvo, imenovan je za direktora Elektrokrajine. Sredinom februara je preminuo Slobodan Popović, bivši poslanik SDP-a i PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
U Okružnom sudu u Banjaluci počelo je suđenje Marku Čoliću koji se teretio za pokušaj ubistva novinara BN televizije i portala Gerila.info Vladimira Кovačevića.
Februar je obilježila i blokada rada Upravnog odbora Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH, što je najviše pogodilo studentsku populaciju u BiH.
Krajem februara je konačno formiran Dom naroda BiH, dok su delegati Doma naroda FBiH usvojili budžet FBiH čime je okončan finansijski kolaps u Federaciji BiH. Kaskanje na putu evroatlantskih integracija je malo ubrzano dostavljanjem odgovora na dodatna pitanja za pripremu mišljenja o zahtjevu za članstvo BiH u EU.
Početak marta, pored uobičajenih prepucavanja povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH, obilježio je i referendumu o opozivu načelnika Opštine Teslić na kome su građani Teslića izglasali da Milan Miličević ostane načelnik.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku Zakon o igrama na sreću čiji je cilj, prema zvaničnim navodima, unapređenje sistema igara na sreću, te posebno unapređenje nadzora u ovoj oblasti i razvijanje obima poslovanja u igrama na sreću, dok su priređivači igara na sreću najavili zatvaranje poslovnica tvrdeći da je pod novonastalim uslovima nemoguće poslovati.
Na Novom groblju u Banjaluci obavljena je ekshumacija posmrtnih ostataka Davida Dragičevića čije tijelo je iz Banjaluke preneseno i sahranjeno u austrijskom gradu Viner Nojštat. Obilježena i godišnjica ubistva Davida Dragičevića.
Mart je obilježila i afera pokušaja vrbovanja selefija od strane hrvatske obavještajne službe da prenose oružje u mesdžide u BiH. Plan je bio da se, nakon prebacivanja oružja, o svemu obavijeste bh. policijske agencije koje bi presrele paket, te bi, time, bili potvrđeni navodi o radikalizaciji u BiH.
Nakon kraće i teške bolesti preminuo je Zdravko Krsmanović, potpredsjednik Narodnog demokratskog pokreta (NDP), bivši načelnik opštine Foča i narodni poslanik.
Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne krivične sudove u Hagu izreklo je pravosnažnu presudu prvom predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću osudivši ga na doživotnu kaznu zatvora. Nekoliko dana prije izricanja presude Karadžiću, u novozelandskom gradu Krajstčerču se dogodio teroristički napad ekstremiste Brentona Taranta na džamije u kome je stradalo 50 ljudi. Pažnju ovdašnje javnosti na napad na džamije u Krajstčerču i teroristu Brentona Taranta privukao je video snimak koji je Tarant lično objavio. Na snimku se čuje se da je Tarant do dolaska pred džamije slušao pjesmu koja veliča Radovana Karadžića.
U Banjaluci je otvoren najveći šoping centar u Bosni i Hercegovini. U martu je u BiH zabilježen porast oboljelih od morbila.
Krajem marta desio se još jedan napad na novinare, predsjednik Opštinskog odbora SDA Novi Grad Huso Ćesir fizički je nasrnuo na fotografa Žurnala Adija Kebu, dok su istovremeno novinari saslušavani u Tužilaštvu BiH.
U nesreći koja se dogodila u jamskom kopu “Braćan” Rudnika “Boksit”, na području Srebrenice, poginula su dva rudara.
Krajem marta je navršena decenija otkako Visoki predstavnik Valentin Incko preuzeo dužnost. Takođe krajem marta Ustavni sud Bosne i Hercegovine osporio je Zakon o Danu RS, odnosno 9. januar kao dan Republike Srpske, što praktično znači kako 9. januar ne može biti obilježen kao dan Republike Srpske.
Posljednjeg dana marta Glavni odbor Srpske demokratske stranke je odbio poziv SNSD-a za učešće u formiranju vlasti na nivou BiH, odnosno Savjeta ministara, što je označilo početak previranja u ovoj stranci.
Početkom aprila je najavljeno formiranje rezervnog sastava policije RS, što je bio uvod u nove tenzije u BiH i najavu formiranja rezervnog sastava policije i u Federaciji BiH.
U aprilu se raspravljalo i o nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnom redu i miru, koji je Vlada usvojila 28. marta i uputila u skupštinsku proceduru. Zakon bi predviđao kazne za one koji fotografišu službenike, pa će se tako pored onih koji ometaju ili sprečavaju djelovanje državnih organa, privrednih društava ili drugih pravnih lica koja vrše javna ovlašćenja ili njihove službenike da vrše svoje funkcije, kaznom od 500 do 1.500 KM ili zatvorom do 60 dana kažnjavati i oni koji neovlašćenim fotografisanjem ili snimanjem ometaju službenike dok vrše svoje dužnosti. Nakon pritiska javnosti i međunarodne zajednice, iz nacrta zakona o javnom redu i miru izbačen je član koji se odnosi na fotografisanje policajaca.
Delegacija Evropske komisije, koju je predvodio sudija Rajnhard Pribe, održala je sastanak sa predstavnicima VSTS-a BiH i upoznala ih sa ciljevima i mehanizmima misije koja se u narednom periodu namjerava provesti u Bosni i Hercegovini u pogledu analize i jačanja lanca vladavine prava. Krajem godine je objavljen izvještaj koji ukazuje na nedostatak vladavine prava u BiH.
Bosna i Hercegovina zbog kašnjenja u imenovanju desetočlane delegacije sastavljene iz oba Doma parlamenta BiH, ni nakon šest mjeseci od održanih opštih izbora, neće biti dio Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope u 2019. godini.
U Banjaluci je održana međunarodna naučna konferencija “Srebrenica, stvarnost i manipulacije”, što je dodatno rasplamsalo tenzije u BiH. Polovinom aprila je počelo suđenje Atifu Dudakoviću, nekadašnjem komandantu Petog korpusa Armije Bosne i Hercegovine, koji je optužen za zločine protiv čovječnosti koji obuhvataju ubistva više od 300 Srba, progon i zlostavljanja civila i ratnih zarobljenika, kao i uništavanje 38 pravoslavnih hramova, crkava i vjerskih objekata.
Ambasador Srbije u BiH Aleksandar Đorđević prilikom otvaranja Konzularne kancelarije Republike Srbije u Drvaru izjavio da će Drvar u perspektivi biti srpski grad, kao što je uvijek i bio, što je izazvalo reakcije političara u BiH.
Bivši ministar zdravlja RS i aktuelni poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Dragan Bogdanić napadnut je polovinom aprila u Tesliću.
Ubistvo Slaviše Krunića, vlasnika firme Sector Security iz Banjaluke, potreslo je BiH i region.
Krajem aprila Milorad Dodik se sastao s papom Franjom u Vatikanu.
U Mostaru je održan izborni i izvještajni Sabor HDZ-a na kome je Dragan Čović ponovo izabran za predsjednika HDZ-a BiH.
Početkom maja članovi Predsjedništva BiH posjetili su Tursku i razgovarali sa predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. U Sarajevu je održan samit Evropske banke za obnovu i razvoj na kome je predsjednik Albanije Edi Rama poručio da Balkan treba da napravi svoj model Šengena – “mali Šengen”.
Polovinom maja Bosnu i Hercegovinu ponovo su pogodile poplave.
Političke “igrice” su nastavljene i u maju. Član Predsjedništva BiH Željko Komšić podnio je krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika Tužilaštvu BiH zbog njegovih izjava na obilježavanju godišnjice Trećeg pješadijskog RS puka Oružanih snaga BiH, koji baštini tradiciju nekadašnje Vojske RS.
Nenad Stevandić ponovo je izabran za predsjednika Ujedinjene Srpske na Izbornoj skupštini stranke u Banjaluci. Imenovanjem Zorana Tegeltije za zvaničnog kandidata za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH u drugoj polovini maja, postizborna saga oko formiranja vlasti na nivou BiH ušla je u završnu fazu koja će se okončati tek krajem godine.
Otprilike u isto vrijeme BiH je potresla afera “Potkivanje”. Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija, preko posrednika, inače službenika SIPA, ugovarao je klijente kojima je trebalo “ubrzati” predmete u bh. pravosuđu.
Nermin Nikšić ponovo je izabran za predsjednika SDP-a.
Krajem maja još jedna afera je uzdrmala BiH, tačnije Banjaluku. Objavljene su informacije o zagađenosti dijela zemljišta u Poslovnoj zoni Incel kancerogenim i otrovnim uljem piralen.
Da je Bosna i Hercegovina “zemlja čuda” u kojoj je sve moguće, pa čak i da predstavnici vlasti pozivaju narod na proteste, potvrđuje i slučaj protesta ispred Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine u Sarajevu koji je održan krajem maja. Na proteste je, nakon što su u javnost procurili detalji afere “Potkivanje”, pozvao Dragan Mektić, ministar bezbjednosti Bosne i Hercegovine.
Nakon gotovo pola godine tihog protesta i paljenja svijeća u dvorištu Sabornog hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci, početkom juna članovima grupe Pravda za Davida je, na zahtjev Srpske pravoslavne crkve, Crkvene opština Banjaluka, zabranjeno da se ubuduće okupljaju u dvorištu crkve.
Polovinom juna Milorad Dodik je reizabran za predjednika SNSD-a na Saboru SNSD-a u Laktašima. Nakon toga je kompletirao svoj “triling autokratskih kraljeva” sastavši se u Mađarskoj sa Viktorom Orbanom.
U međuvremenu “lov na građane” u Banjaluci se nastavio. Policija je čak i novinarima koji prate proteste grupe Pravda za Davida prijetila privođenjem i prekršajnom prijavom.
Da sve u BiH funkcioniše po principu “povuci-potegni” dokazuje i odluka Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske da iz Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS povuče član koji se odnosi na formiranje rezervnog sastava policije. I Federacija BiH je povukla odluku o formiranju rezervnog sastava policije. Tih dana je građane RS i BiH “zabavljao” i “vijetnamski milijarder” koji je dobro “povukao za nos” vlast Republike Srpske.
Krajem juna u Banjaluci je održan miting opozicionih partija zbog sve veće represije prema stanovništvu Republike Srpske, kako su naveli organizatori.
Posljednjeg dana juna Mirko Šarović je izabran za novog predsjednika SDS-a, najjače opozicione stranke u Republici Srpskoj.
Prvog dana jula počelo je emitovanje eksperimentalnog programa Televizije Herceg-Bosne. Opozicija je nastavila sa protestima u parku Mladen Stojanović u Banjaluci.
U julu je turski predsjednik Erdogan uzvratio posjetu BiH u koju je došao zbog samita Procesa saradnje Jugoistočne Evrope koji se održao na ministarskom i predsjedničkom nivou u Sarajevu i na Jahorini. To je bila prilika da se javnost Bosne i Hercegovine još jednom “zabavi”. Naime, prilikom slijetanja aviona u kojem se nalazila turska delegacija na čelu s Erdoganom, članovi njegovog obezbjeđenja su zbog nedoličnog ponašanja te odbijanja procedura i redovne kontrole došli u verbalni, a zatim i kratki fizički okršaj s pripadnicima Granične policije BiH koja je nadležna za Međunarodni aerodrom u Sarajevu.
Pokušaj ubistva novinara BN televizije i portala Gerila.info Vladimira Kovačevića dobio je sudski epilog. Sudsko vijeće Okružnog suda u Banjaluci osudilo je Marka Čolića, jednog od dvojice napadača, na četiri godine robije.
Polovinom jula počela je “odiseja” oko Pelješkog mosta. Željko Komšić i Šefik Džaferović glasali su za pokretanje spora s Hrvatskom zbog izgradnje Pelješkog mosta, ali se tome usprotivio Milorad Dodik, pozivajući se na vitalni nacionalni interes. Dodik je čak tražio izjašnjavanje o ovom pitanju na posebnoj sjednici NSRS koja je potvrdila njegovu izjavu da je po vitalne interese RS štetan zaključak o zvaničnom stavu BiH u vezi sa nastavkom izgradnje mosta Komarna-Pelješac. Pojavile su se i priče da Dodik ima dobre razloge zašto brani most. Naime, u izgradnji učestvuju firme iz RS koje su bliskim odnosima sa Dodikom.
U drugoj polovini jula objavljena je informacija koja je potvrdila sumnje da je Hrvatska odlučila da ide u izgradnju odlagališta nuklearnog otpada u kasarni Čerkezovac na Trgovskoj gori u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Iako se “ljetni raspust” približavao, da ne bude “dosadno” pobrinula se predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović koja je tokom posjete Izraelu izjavila da je BiH nestabilna zemlja pod kontrolom militantnog islama, što je izazvalo oštre reakcije u BiH.
Pored Kolinde, da nam ne bude dosadno tokom ljeta pobrinula su se nadmudrivanja oko puta u NATO savez, kao i najava proslave oslobođenja Grahova, Glamoča i Drvara i blokada puteva prema Livnu i Bihaću.
Početkom avgusta Milorad Dodik, Dragan Čović i Bakir Izetbegović postigli su dogovor vezan za formiranje Savjeta ministara Bosne i Hercegovine, te potpisali Principe za formiranje vlasti na nivou Bosne i Hercegovine. Međutim, pokazaće se da je Godišnji nacionalni plan bio kamen spoticanja zbog kojeg je nastavljena politička kriza a vlast nije formirana do kraja godine.
Savjet EU imenovao je Јohana Satlera, bivšeg ambasadora Austrije u Albaniji, za novog specijalnog predstavnika EU u BiH. On je preuzeo i ulogu šefa delegacije EU u Sarajevu. Naslijedio je Lars-Gunara Vigemarka, koji je imenovan 2015. godine.
Polovinom avgusta najavljeno je da će direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osman Mehmedagić Osmica ostati bez fakultetske diplome, jer je Republička prosvjetna inspekcija RS otkrila brojne nepravilnosti i naredila da se ona odmah poništi. Poništavanje diplome je potvrđeno u novembru.
Krajem avgusta ponovo se zavrtio “politički ringišpil” u Republici Srpskoj. Obren Petrović, bivši gradonačelnik Doboja i nekadašnji lider dobojskog SDS-a, izabran je za predsjednika Gradskog odbora SNSD-a Doboj.
Početkom septembra u Sarajevu je održana prva Parada ponosa u Bosni i Hercegovini.
Polovinom septembra Bakir Izetbegović je jednoglasno reizabran za predsjednika SDA. Pored reizbora Bakira Izetbegovića, usvojena je i Programska deklaracija koja će izazvati reakcije širom BiH, posebno u RS. Stranke većine u NSRS podnijeli su zahtjev za smjenu potpredsjednika Narodne skupštine RS Senada Bratića zbog zbog učestvovanja u donošenju deklaracije SDA.
Narodna skupština RS izabrala je Suzanu Gašić za ministarku trgovine i turizma Republike Srpske, nakon što je konstatovana ostavka dotadašnje ministarke Dragice Kovač.
Kraj septembra bio je prepun događaja. Republika Srpska dobila je Žandarmeriju u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova RS. Norveški grad Bode izabran je za evropsku prestonicu kulture 2024. godine, pobijedivši u finalu Banjaluku. U parku Mladen Stojanović u Banjaluci održan je protest opozicije zbog najavljenog poskupljenja struje, odnosno uvođenja naplate domaćinstvima po različitim tarifama.
Branislav Borenović reizabran je za predsjednika Partije demokratskog progresa na Saboru stranke koji je održan u Banjaluci.
Desio se još jedan napad na novinare. Redakcija i uredništvo portala Radiosarajevo.ba je napadnuta od strane grupe huligana koji se predstavljaju kao navijači Fudbalskog kluba Sarajevo.
U Bledu je održan sastanak predstavnika ministarstava okoline Hrvatske i Slovenije u vezi sa odlaganjem hrvatkog nuklearnog otpada. Sporazum nije postignut tako da će Hrvatska najvjerovatnije svoj otpad odlagati na Trgovskoj gori.
Početkom oktobra u Republici Srpskoj je konačno ukinuta smrtna kazna, iako nikad nije ni izrečena Ustavni sud BiH je prihvatio apelaciju Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS za ocjenu ustavnosti člana 11. stav 2. Ustava RS koji je glasio da se smrtna kazna može izuzetno propisati i izreći samo za najteže oblike teških krivičnih djela.
Članovi Sabora Islamske zajednice BiH izabrali su Huseina Kavazovića za novog/starog reisu-l-ulemu koji će i narednih sedam godina obavljati funkciju duhovnog poglavara muslimana u BiH i dijaspori.
Odluka da austrijski pisac Peter Handke dobije Nobelovu nagradu za književnost izazvala je veliku pažnju širom svijeta, a na Balkanu proizvela dodatne tenzije.
Polovinom oktobra Banja Luka je dospjela u fokus svjetskih medija. Iz rijeke Vrbas je izvađen srednjovijekovni mač koji je korišten u razdoblju od zadnje četvrtine 13. do prve polovine 15. vijeka. Na teritoriji Banjaluke u proteklih skoro devedeset godina pronađen je samo jedan srednjovjekovni mač i to dosta oštećen.
Krajem oktobra Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je presudu po tužbi Mostarke Irme Baralije protiv države Bosne i Hercegovine zbog neodržavanja izbora u Mostaru. U presudi Evropski sud za ljudska prava jednoglasno je presudio da je postojalo kršenje člana 1. Protokola br. 12 (opšta zabrana diskriminacije) Evropske konvecije o ljudskim pravima. Slučaj se odnosio na pravnu prazninu kojom je onemogućeno podnosiocu zahtjeva, lokalnoj političarki koja živi Mostaru, da glasa ili se kandiduje na izborima. Mostarci su posljednji put lokalnu vlast birali 2008.
U Narodnoj skupštini RS ponovo se moglo vidjeti neprimjereno ponašanje poslanika.
Početkom novembra Bosnu i Hercegovinu, tačnije područje Travnika, pogodio je zemljotres magnitude 4,8 stepeni po Rihteru. Još jedan zemljotres, ovaj put politički, proizveo je predsjednik Francuske Emanuel Makron izjavivši da je Bosna i Hercegovina tempirana bomba.
NSRS je na posebnoj sjednici, kao reakciju na Deklaraciju SDA, većinom glasova vladajućih usvojila Informaciju o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava Srpske u kojoj se navodi da institucije Republike Srpske imaju obavezu da insistiraju na dosljednom sprovođenju Dejtonskog sporazuma, naročito Aneksa četiri – Ustava BiH.
Predsjedništvo BiH je na hitnoj sjednici imenovalo Zorana Tegeltiju za predsjedavajućeg Savjeta ministara, čime je nakon više od godinu dana okončana politička kriza uslijed neformiranja vlasti na nivou BiH. Umjesto ANP-a, koji je bio uslov SDA za formiranje vlasti, usvojen je Program reformi BiH, koji će kao kompromisno rješenje biti poslat u sjedište NATO-a u Brisel.
Nakon godfinu dana bjekstva Nedeljko Dukić, drugoosumnjičeni za pokušaj ubistva novinara portala Gerila.info i BN televizije Vladimira Kovačevića, predao se policiji.
Policija je uhapsila lidera pokreta “ReStart Srpska” Stefana Blagića na Trgu Krajine u Banjaluci. Blagić je sa nekoliko članova grupe “Pravda za Davida” održao performans na trgu u sklopu “Protesta bez ljudi”.
Početkom decembra, poslije 27 godina, Bosna i Hercegovina potpuno je preuzela kontrolu nad svojim nebom.
U Osnovnom sudu u Banjaluci počelo je suđenje protiv 27 osoba (većina je iz neformalne grupe građana “Pravda za Davida”) zbog dešavanja isred PU Banjaluka 19.9. i 20.9.2018. godine. Optuženi se terete za remećenje javnog reda i mira i nelegalno okupljanje.
Početkom decembra BiH i Hrvatsku je pogodila afera sa nigerijskim studentima. Dvojica studenata iz Nigerije u novembru su doputovali u Pulu kako bi učestvovali na univerzitetskom prvenstvu. Nakon završetka takmičenja doputovali su u Zagreb. Na ulici ih je zaustavila i privela policija. Odvezli su ih u šumu u blizini Velike Kladuše i pod prijetnjom oružjem natjerali da pređu na teritoriju Bosne i Hercegovine. Nigerijski studenti su u decembru deportovani iz BiH.
Osumnjičene osobe koje su transportovane u BiH, sedam muškaraca, šest žena i 12 djece iz BiH, koji su se nalazili u kampovima u Siriji, pod istragom su zbog krivičnih djela organizovanja terorističke grupe, protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama i terorizam.
Rasprava oko Programa reformi u RS završena je posebnom sjednicom NSRS koja je obilovala uvredama da bi na kraju kulminirala šamaranjem. Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač udario je poslanika PDP-a Draška Stanivukovića tokom skupštine rasprave, nakon čega je nastalo komešanje u skupštinskoj sali.
Tenzije u Republici Srpskoj malo je “smirio” Marko Pavić svojom ostavkom na mjesto predsjednika DNS-a. Nenad Nešić izabran je za v.d. predsjednika DNS-a.
Kraj godine obilježili su protest opozicije i protest vlasti protiv protesta opozicije.
Sve u svemu, godina za nama nije bila ništa manje “zanimljiva” od prethodne, kao što neće biti nešto posebno “inspirativna” u odnosu na godinu koja nam slijedi. U suštini, “zanimljivosti” koje nam serviraju, prije svega, naši političari, gotovo da su prekopirane, samo se datumi mijenjaju.