Advokati Slavka Bojića, koji je uhapšen zajedno sa Branislavom Zeljkovićem, Sašom Markovićem i Draganom Dubravcem zbog sumnji u zloupotrebe u procesu javnih nabavki koje je provodio Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, traže njegovo hitno puštanje iz pritvora kako bi bilo omogućeno adekvatno liječenje.
Po naredbi Okružnog suda u Banjaluci od 7. decembra biće obavljeno medicinsko vještačenje Slavka Bojića koji se nalazi u pritvorskoj jedinici KPZ Tunjice u Banjaluci. Gerila info je, ranije, pisala kako Bojićev advokat Dragan Tolimir tvrdi da je Bojiću ugrožen život zbog nemogućnosti primanja adekvatne terapije u pritvoru, što traje tri mjeseca.
Bojić je u pritvorskoj jedinici Kazneno popravnog zavoda Tunjice u Banjaluci. Tamo će ostati najmanje do 16. decembra jer je i njemu kao i ostalim uhapšenima pritvor za još dva mjeseca produžen 15. oktobra. Bojićev advokat Dragan Tolimir kaže, za Gerila info, da Bojić boluje od teškog oblika leukemije a da su mu u pritvoru onemogućeno adekvatno liječenje i terapija.
Tolimir objašnjava da je Bojiću neophodno raditi mjerenje uzoraka krvi odnosno mjerenje postotka oštećenih krvnih zrnaca što u Bosni i Hercegovini nije moguće. Bojić je to radio u Njemačkoj a ta mjerenja je neophodno vršiti, kaže advokat Tolimir, svakih šest mjeseci.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Bojić već kasni mjesec dana sa tim mjerenjima, ne može ih odraditi u pritvoru, u pritvoru ne prima ni adekvatnu vitaminsku terapiju i nalazi se u vrlo lošem zdravstvenom stanju“, rekao je Tolimir, polovinom novembra, za Gerila info.
Tolimir je podnio zahtjev za ukidanje pritvora a da pritvor bude zamijenjen mjerama zabrane a podnesena je druga apelacija Ustavnom sudu BiH. Tolimir u zahtjevu navodi da su svi svjedoci koji mogu da imaju saznanja o slučaju saslušani do kraja novembra a da Tužilaštvo nije potvrdilo da ima nove dokaze.
Udruženje sudskih vještaka je u novembru formiralo ekspertski tim koji je, bez fizičkog kontakta sa osumnjičenim koji nije dozvoljen već uvidom u dokumentaciju i razgovorom sa porodicom osumnjičenog, zaključio da se Slavko Bojić nalazi u izuzetno lošem fizičkom i psihičkom stanju, da je bolest (hronična leukemija) van kontrole zbog nemogućnosti uzimanja potrebnih terapija, da je imunološka samoodbrana smanjena i da je pritvorenik s obzirom na leukemiju izložen dodatnim mogućnostima zaraze u pritvoru.
“Uzimajući u obzir sve relevantne pokazatelje za PROCJENU duševne boli, iz razgovora sa suprugom (heteroanamnestičke podatke), ponašanja u ćeliji, podatke iz spisa odbrane, procjenu postojanja, trajanja, stepena intenziteta i uzročnika duševne patnje, procjenu psihičkih funkcija i mehanizma odbrane, intelektualne sposobnosti i načina mehanizma odbrane koje pritvorenik koristi u stresnim situacijama, mišljenja smo da pritvorenik trpi duševnu bol zbog povrede ugleda, časti, dostojanstva ličnosti, jer smatra da je već osuđen prije presude i dokaza o KD”, piše u nalazu Udruženja sudskih vještaka napravljenom nakon medicinskog vještačenja.
Slavko Bojić, inače, uhapšen je zbog sumnji da je njegova firma Procontrol, iako nekvalifikovana za takav posao, za potrebe Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske nabavljala medicinsku zaštitnu opremu. On je od ranije poznat široj javnosti u Republicii Srpskoj kao vlasnik firme MMSCode koja je sa različitim institucijama i javnim preduzećima u Srpskoj u proteklim godinama potpisivala više unosnih ugovora.
Mediji su juče i danas objavili da Zeljković, Marković i Bojić pregovaraju sa Tužilaštvom o sklapanju sporazuma o krivici. Advokat Slavka Bojića, Dragan Tolimir, za Gerila info demantuje da Bojić želi da prizna krivicu za djelo koje mu se stavlja na teret. Tolimir tvrdi da Tužilaštvo u vezi sa Bojićem nema nikakvih dokaza a da je njegov branjenik u vrijeme izvršenja krivičnog djela koje mu se stavlja na teret bio van zemlje.
GERILA info