Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković predao je krivične prijave i u Republičko javno tužilaštvo, protiv, kako navodi, odgovornih lica za nemedicinski kiseonik kojim se liječe pacijenti na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.
– Za liječenje pacijetana u Univerzitetskom kliničkom centru dostupan je tehnički gas, bez atesta, kontrole serije ili kvaliteta, a institucije već četiri dana ćute o ovoj aferi, navodi gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
“Firma nije registrovana za promet lijekova, firma nije registrovana za proizvodnju lijekova, firma nije registrovana ni za šta. TG – tehnički gas, industrijski. Kroz promet u Republiku Srpsku ušao je samo tehnički, industrijski, papirološki, to tvrdim od prvog dana. Sa svim ovim dokazima i dva lažna sa kojima su oni mahali, idemo pred ovo ovdje Specijalno tužilaštvo”, rekao je Stanivuković, dodajući da će ići i prema Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
“Ovo je sve nezakonito i dalje tvrdim da je ovo zločin nad čovječanstvom, građanima i javnosti. Šta su ovi ljudi sve spremni da urade, zarad para. 1.350.000 maraka ove godine ušlo tehničkog industrijskog gasa na Klinički centar od firme koja nije ovlaštena. Ko je prometovao 1.350.000 maraka kiseonika koji nije registrovan?“ navodi gradonačelnik Banjaluke.
Stanivuković je uputio pitanje odgovornim zašto ne dostave dokaze o ispravnosti kiseonika i zašto ćute. Sa krivičnim prijavama, predao je i, kako navodi, lažne dokaze. Vlada o ovom problemu danas raspravlja iza zatvorenih vrata.
„Višković nije trebao da zakaže hitan sastanak, nego da hitno raspusti Vladu zato što ćuti. Pogledajte mene, s kojim ponosom stojim ispred javnosti Republike Srpske ispred vaših mikrofona. Zašto je sjednica Vlade zatvorena? Zašto Višković, ministri i Đajić ne smiju pred druge mikrofone? Ja smijem i pred pištolj sa svim dokazima. Stojim ispred Specijalnog tužilaštva, upamtite moje riječi i kažem uhapsite me istog trena ako i jedna riječ koju sam rekao nije tačna. Uhapsite me neću se baviti politikom, izgubiću sav kredibilitet u javnosti, sve, nek mi uzme sve javnost ako jedna stvar i jedan dokaz koji sam iznio nije tačan“, kategoričan je Stanivuković.
Vlada RS traži da se ispita kvalitet kiseonika
Zbog prijava i tvrdnji da uvoz kiseonika nije rađen po zakonu danas je zasjedala i Vlada Republike Srpske. Iako je sjednica održana u ranim jutarnjim časovima, tek kasno poslijepodne, objavljeno je saopštenje sa sjednice.
“Vlada Republike Srpske održala je danas, u Banjaluci, 4. tematsku sjednicu na kojoj je razmatrana informacija o nabavci i korištenju kiseonika u JZU Univerzitetski klinički centar Republike Srpske i bolnicama u Republici Srpskoj.
Vlada Republike Srpske zadužuje Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite da u saradnji sa Republičkom upravom za inspekcijske poslove i JZU Univerzitetskim kliničkim centrom Republike Srpske, u roku od 48 časova od donošenja ovog zaključka, obezbijedi uslugu laboratorije ovlaštene za ispitivanje kontrole kvaliteta kiseonika, a u svrhu pribavljanja nezavisne potvrde kvaliteta medicinskog kiseonika koji se koristi u ovoj ustanovi”.
Održan je i sastanak ministra zdravlja Alena Šeranića sa direktorima bolnica iz Republike Srpske.
Direktori bolnica iz Republike Srpske danas su na sastanku sa resornim ministrom Alenom Šeranićem ostakli da se isti kiseonik koristi u bolnicima u RS, regionu i u Evropi, te su odbacili kao neistinite navode da nije riječ o medicinskom kiseoniku i upozorili da izazivanje nepovjerenja i straha može da izazove posljedice kod pacijenata.
Direktori bolnica su ukazali na hiljade uspješno izliječenih pacijenata oboljelih od virusa korona kod kojih je korišćena oksigena terapija u našim bolnicama, kao i na mnogo veći broj pacijenata koji su se liječili od drugih oboljenja.
“Podržavajući nezavisnu potvrdu kvaliteta medicinskog kiseonika, upozoravamo da je krajnje štetno da se na ovaj način urušava povjerenje u medicinsku nauku, struku i profesionalni dignitet ljekara, koji rade u kovid i drugim odjeljenjima. Izazvanje nepovjerenja i straha u javnosti može oboljele i njihove porodice navesti na odluke da odbiju terapiju, koja može prouzrokovati smrtni ishod kod pacijenta kojem je ona neophodna za liječenje”, naveli su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.
Podsjetili su da se kiseonik, uz sertifikat /potvrdu/ o čistoći kiseonika nabavlja godinama unazad, a da se njegov kvalitet, i prije pandemije virusa korona, ogleda u uspješnosti zdravstvenih usluga širokog spektra.