Кolegijum Narodne skupštine RS odlučio je da će se sutrašnja 22. posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, na zahtjev Vlade, održati sa početkom u 12 časova.
Кolegijum je usvojio prijedlog dnevnog reda 22. posebne sjednice:
1. Stanje o isporuci kiseonika Javnim zdravstvenim ustavnova u Republici Srpskoj
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
a) Informacija o problemima isporuke kiseonika odgovarajuće kvalitete i koncentracije propisane za lijek Javnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj za vrijeme vanredne situacije izazvane virusom korona SARS-CoV2
b) Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske, po hitnom postupku.
[pdf-embedder url=”https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2021/10/Prijedlog-zakona-o-lijekovima-i-med-sredstvima-RS-hp.pdf”]
Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, podnijeće uvodno izlaganje pred narodnim poslanicima.
Sjednica će trajati do okončanja rasprave, poslije čega će uslijediti izjašnjavanje narodnih poslanika.
Podsjetimo da je lider SNSD-a nedavno najavio da do kraja ove sedmice u Srpskoj neće djelovati Agencija za lijekove BiH, kao i da će se uskoro formirati Agenciju za lijekove Republike Srpske.
Sve ovo je uslijedilo nakon afere “Kiseonik” nakon koje su istražni organi Srpske preduzeli istraživanje, ali je odgovor vlasti predvođenih Miloradom Dodikom, djelovanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i njenog direktora Aleksandra Zolaka, ocijenio kao atak na Srpsku, njene institucije kao i na zdravlje i bezbjednost građana.
Sjedište Agencije, ako se usvoji navedeni Zakon, biće u Banjaluci, a ta nova Agencija će u svom sastavu imati Kontrolnu laboratoriju i Glavnu kancelariju za farmakologiju.
“Djelokrug Agencije u oblasti lijekova obuhvata: izdavanje dozvole za stavljanje lijeka u promet, obnovu dozvole za stavljanje lijeka u promet, odnosno njeno ukidanje i izmjene, poslove laboratorijskog ispitivanja kvaliteta lijekova i davanje stručne ocjene kvaliteta lijekova, izdavanje certifikata o primjenih dobrih opraksi”, navedeno je u članu 8.
U članu 28. je navedeno da će “način i postupak razvrstavanja lijekova” biti propisan pravilnikom koji donosi direktor Agencije za lijekove RS.
“Lijekovi se stavljaju u promet u Republici samo na osnovu dozvole za stavljanje u promet izdate u skladu sa ovim Zakonom, kao i propisima donesenim na osnovu ovoj Zakona”, navedeno je u članu 31. navedenog prijedloga Zakona.
To bi, de fakto, značilo da će se uskoro farmaceutske kuće i veledrogerije, kada i ako ovaj Zakon stupi na snagu, dozvole za prometovanje na teritoriji Srpske morati tražiti od Agencije za lijekove RS.
Time će se poništiti djelovanje Agencije za lijekove BiH koja je jedina bila nadležna za izdavanje dozvola potrebnih za promet lijekovima i medicinskom opremom.
U svakom slučaju ovo je jedinstven primjer prakse gdje državni aparat na ukazivanje, u najmanju ruku, nepoštovanja vrlo jasnih administrativnih pravila o uvozu medicinskog kiseonika kao lijeka, odgovara na taj način da štiti privatnu firmu (TGT) i odgovorna lica u javnom medicinskom sektoru koja bez sumnje nisu poštovala ta pravila. Pored toga što štiti, vlasti još i osnivaju novu Agenciju za lijekove, na nivou entiteta, u sred krize gdje je dobar dio rukovodećih kadrova u sektoru zdravstva u pritvoru zbog drugih afera u javnim nabavkama za vrijeme pandemija korona. A sve pod krinkom ugrožavanja nacionalnih interesa i brige za bezbjednost građana.
GERILA.info