Slavko Bojić, Saša Marković i Dragan Dubravac su uhapšeni u akciji MUP RS koja se sprovodi po nalogu Republičkog javnog tužilaštva zbog nezakonitih radnji Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske u postupku javnih nabavki. Za Branislavom Zeljkovićem, direktorom Instituta se traga, odnosno, on je po riječima Dragice Tojagić, portparolke Republičkog tužilaštva, “u bjekstvu”.
Tojagić je rekla da se za Zeljkovićem intenzivno traga i da se sumnja da se i dalje nalazi na teritoriji Banjaluke. Budući da akcija još traje, postupajući tužilac će više detalja o predmetu iznijeti sutra. Ranije je rečeno da Zeljković nije pronađen na radnom mjestu, kao i da je tražen i na kućnoj adresi. U MUP-u nisu željeli komentarisati ove navode, i upućivali su novinare na Republičko javno tužilaštvo koje sprovodi akciju.
Nenad Stevandić, predsjednik Ujedinjene Srpske, čiji je kadar direktor Instituta za javno zdravstvo, tečefonski je rekao medijima da je, po njegovim saznanjima, Zeljković na medicinskim tretmanima van zemlje i da se u zemlju vraća sutra.
Navedena četvorka se sumnjiči za teške zloupotrebe u procesu javnih nabavki u toku pandemije, fiktivnih transfera novca i pranja novca.
Akcija MUP-a Srpske se provodi po nalogu Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva.
Branislav Borenović, predsjednik PDP-a, je rekao da očekuje da današnja hapšenja predstavljaju konačni početak obračuna pravosuđa sa počiniocima „kovid afera“.
“Nadam se da će slučajevi koji su rezultirali današnjim privođenjima dobiti svoj konačni epilog pred pravosudnim organima. Niko ne smije biti amnestiran ukoliko je počinio krivično djelo, bez obzira na političku pripadnost i uticaj koji kroz to ima”, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
On kaže da su brojne afere već otkrivene i postoji osnov sumnje da je kroz njih počinjeno i više krivičnih djela, ali da pravosuđe do sada nije reagovalo.
“Podsjetiću da osim afere preprodaje maski, još čekamo na istragu u slučaju višemilionske pljačke kroz kupovinu respiratira, da još nije utvrđena odgovornost za pokušaj kupovine šatorske konstrukcije koju su nazivali bolnica i mnoga druga djela. Očekujem da istražni i pravosudni organi rade svoj posao i u tim slučajevima, kada su zgrtani milioni maraka dok su ljudi u strahu sjedili zatvoreni u kućama”, rekao je Borenović, podsjetivši da je i on lično dobijao prijetnje zbog javnog iznošenja prljavih poslova porodica bliskih vladajućem režimu.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da svako ko je kršio zakon treba za to da odgovara.
Dodik je međutim iznio i određene sumnje u rad i namjere Tužilaštva rekavši da bi Tužilaštvo trebalo da radi svoj posao ali napominje da će se pravosuđe ponovo inkriminisati, ako se ispostavi da od cijele priče nema ništa.
“Taj postupak, koliko sam ja mogao da čujem, a sve sam čuo ovdje u Skupštini, priča, istraga o tome se vrši već duže vrijeme. Ako bih išta mogao da prigovorim to je – kud ste našli na današnji dan? Šta na kraju, za dva mjeseca, kad se pokaže da je to ništa, nije tačno, šta ćemo onda? Ko će onda odgovarati? Ko je odgovoran onda zašto su to učinili? Јa bih volio da oni budu u pravu pa da dokažu tu krivicu, ali ću biti veoma kritičan ako se to ne dokaže”, rekao je Dodik.
Predmet ove istrage su ugovori koje je pregovaračkim postupkom sklapao Institut za javno zdravlje RS tokom korona krize. Pod lupom su firme Travel4fun i Procontrol.
GERILA.info