Pripadnici NVO “Green Team” iz Novog Grada obišli su nedavno otvoreni Info centar o radioaktivnom otpadu, odnosno nteraktivni i multimedijalni izložbeni prostor osmišljen s ciljem uključivanja, informiranja, i educiranja javnosti o tematici nastajanja te zbrinjavanja radioaktivnog otpada, u sklopu Tehničkog muzeja u Zagrebu.
Nevladnina organizacija “Green Team” iz Novog Grada već godinama ukazuje na pogubnost odluke, ukoliko do togai konačno dođe, da Republika Hrvatska počne skladištiti svj nisko i srednje radioaktivni otpad u kasarni Čerkezovac, na Trgovskoj Gori. Podsjećamo, Čerkezovac se nalazi na teritoriji opštine Dvor na Uni, svega nekoliko kilometara od rijeke Une, kao i centra Novog Grada a samim tim i granice sa BiH.
Aktivisti NVO “Green Team” su Info centar obišli anonimno, kao obični posjetioci. Zanimljivo je da se za posjetu Info centru plaća ulaznica od 25 kuna.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U kratkom video u produkciji “Green Team-a” navodi se da Hrvatska već 20 godina radi na ideji da od 2023.godine počne radioaktivne i druge opasne otpade smještati u pogranični pojas sa BiH, odnosno u kompleks napuštene kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori.
Ističe se i da ova, u suštini, muzejska postavka “vještim marketingom promoviše nuklearnu energiju i Trgovsku goru kao lokaciju dugoročnog skladišta radioaktivnog otpada”. Kreiran je i animirani lik “Otpadožder” koji uz humor najmlađima objašnjava kako “radioaktivni otpad i nije neka naročito opasna stvar”.
Za starije posjetioce napravljena je posebna virtuelna tura koja prikazuje prevoz radiokativnog otpada uz pomoć viljuškara u skladište.
Navodi se i da se u ovoj postavci Trgovska gora “jasno targetira kao lokacija za dugoročno skladištenje različitih radioaktivnih otpada”.
Na veb stranici Fonda za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško www.fond-nek.hr navodi se da “posjetitelji Tehničkog muzeja od sada mogu po prvi put imati priliku putem virtualne stvarnosti obići postrojenje za zaprimanje, klasifikaciju, predobradu, obradu i skladištenje radioaktivnog otpada, a moćiće pratiti bačve s radioaktivnim otpadom na njihovom putu od nastajanja, odnosno zaprimanja, pa do trenutka skladištenja, te se pritom provozati na kamionu s bačvama i viljuškaru, koji ih smješta na njihovo mjesto u skladištu”. Info centar je otvoren 8.aprila u sklopu Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu.
GERILA.info