Cyber napad na Facebook stranicu internet portala Buka koja broji 350.000 članova, jednu od najvećih FB stranica nekog medija iz BiH, i dalje traje. Tokom pretprošle noći hakovana je stranica portala Buka na Facebooku i niko od administratora u ovom trenutku joj nema pristup.
Aleksandar Trifunović, glavni i odgovorni urednik portala Buka, za portal Gerila kaže da je za stvaranje ogromne baze pratilaca na najuticajnijoj svjetskoj društvenoj mreži uloženo mnogo truda i vremena.
“Facebook stranica portala Buka postoji već 12 godina, u nju je uloženo mnogo rada, rezultat toga je broj članova grupe koja broji 350.000 pratilaca i to je vjerovatno jedna od najvećih grupa jednog medija iz BiH i nije pod uticajem nijedne političke partije u Republici Srpskoj ni Bosni i Hercegovini. Mi smo do sada, ali kao sajt, bili redovna meta hakera, svake godine po nekoliko puta nam je rušen sajt ali smo unaprijdili sistem sigurnosti do maksimuma koji i dalje ne garantuje da nas opet neće rušiti ali očigledno je da se Facebook kao društvena mreža pokazao ranjijivim, odnosno ranjiviji je bio naš sistem kontrole Facebook-a. Mi smo došli u situaciju u kojoj smo potpuno bespomoćni i sad zavisimo od brzine i milosti mreže Facebook kako će riješiti ovu situaciju ali je očigledno da nekome smeta ono što radimo i o čemu pišemo”, ističe za Gerilu Trifunović.
Glavni i odgovorni urednik portala Buka podjseća i na nedavni slučaj gdje je policija tek nakon tri godine dostavila izvještaj protiv osumnjičenog za prijetnje upravo njemu, kao uredniku Buke.
“Do sad smo ovakve situacije odmah prijavljivali policiji ali podsjećam da je prijetnja koju sam prijavio policiji riješena tek za tri godine. Kada govorimo o trenutnoj situaciju, ukoliko ovo potraje nekoliko dana to bi moglo dovesti u pitanje naš rad jer danas su socijalne mreže praktično sve, vi na njima danas uglavnom plasirate svoje informacije i komunicirate sa publikom. S tim u vezi pokrenuli smo mnogo stvari, uradili smo sve što je u našoj moći i više od toga i očekujem da će se ova situacija riješiti brzo ali svjesni smo da je Facebook ogromna kompanija i to što je nama prioritet ne znači da je prioritet i njima. Raduje me solidarnost i kolega iz medija koji su zaista masovno dijelili na mrežama ovu informaciju”, dodaje Trifunović.
Do vraćanja Facebook stranice Buka, čitaoci mogu pratiti stranicu Buka u modi, koju ovaj portal takođe koristi.
State Department je u izvještaju o stanju ljudskih prava za 2021. godinu naveo da je nekoliko internet portal u Bosni i Hercegovini (BiH) tokom 2020. godine bilo izloženo cyber napadima, među kojima je i portal BUKA koji je u toj godini proglašen najboljim pisanim medijem u BiH.
“U februaru su web portali Zurnal.info i Buka.com bili podvrgnuti snažnim cyber napadima DDos (napadima na kompjuterski servis s ciljem da se korisnicima onemogući njegovo korištenje), a Nezavisne novine su 10. avgusta prijavile DDoS napade na sajt Nezavisne.com”, navodi se u Izvještaju.
Nakon napada na BUKU i Žurnal, kako se navodi u izvještaju, Misija OSCE-a, Delegacija EU, Ambasada Ujedinjenog Kraljevstva i Ured visokog predstavnika u BiH su saopštenjem pozvali bosanskoherecegovačke vlasti da istraže sve napade na internet portale medija, jer, kako kažu, to predstavlja jasnu opasnost po slobodu medija.