Nacrt Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske trebao bi se, kako je najavljeno, naći na dnevnom redu sutrašnje 20. redovne sjednice.
Ovim zakonom Republika Srpska bi trebala vratiti nadležnost iz oblasti pravosuđa sa nivoa države na entitet.
Tim povodom Ambasada SAD u BiH pozvala je sve lidere da odbiju raspravu o Nacrtu Zakona o VSTS RS.
“Prijetnje povlačenjem iz državnih institucija i uspostavom paralelnih institucija u entitetu Republika Srpska ometaju stabilnost i napredak Bosne i Hercegovine na štetu svih njenih građana. Pozivamo sve lidere da odbiju radnje, kao što je nacrt zakona o kojem se raspravlja, koje podrivaju ustavni poredak i dozvoljavaju cvjetanje korupcije. Sada je vrijeme da se radi na transparentnosti i odgovornosti koje su potrebne BiH kako bi napredovala”, ističu iz Ambasade SAD BiH.
Inače, nacrtom je predviđeno da VSTS RS preuzima nadležnosti u biranju sudija i tužilaca u sudovima u tom entitetu. Prema nacrtu, VSTS RS činiće 11 članova koji će održavati sastav naroda u BiH. Četiri člana se biraju u sudovima u RS, a četiri Tužilaštva u RS. Tri člana, po jedan, biraju Skupština RS, Vlada RS i Advokatska komora RS. Nacrtom se predviđa finansiranje iz budžeta RS i donatorskih sredstava. Sjedište će biti u Banjaluci, a smještaj će obezbijediti Vlada RS.
U Nacrtu stoji da će VSTS biti samostalan i nezavisan organ u RS, koji se sastoji od Sudskog i Tužilačkog odjeljenja. Zadatak je da osigura nezavisno, nepristrasno, efikasno i profesionalno pravosuđe u RS.
Visoki sudski i tužilački savjet BiH ima nadležnost za imenovanje sudija i tužilaca u sve sudove na državnom, entitetskom, kantonalnom, okružnom, osnovnom i opštinskom nivou u BiH, uključujući Brčko Distrikt, sa izuzetkom ustavnih sudova entiteta BiH.
Predlagači zakona navode da ponovnim osnivanjem entitetskog VSTS poništavaju neustavno formiranje VSTS Bosne i Hercegovine kao posljedicu odluke visokog predstavnika u BiH. Iako prema Ustavu BiH, entiteti RS i FBiH ne mogu samostalno vraćati nadležnosti koje su u proteklom periodu prenesene na državu (Zakon o VSTS, prema Ustavu BiH, može se mijenjati u Parlamentu BiH i odlukom visokog predstavnika), predlagači zakona ističu da Ustavom BiH nije definisana nadležnost države u oblasti pravosuđa.
Visoki sudski i tužilački savjet Bosne i Hercegovine, inače, ima nadležnost za imenovanje sudija i tužilaca u sve sudove na državnom, entitetskom, kantonalnom, okružnom, osnovnom i opštinskom nivou u Bosni i Hercegovini, uključujući Brčko Distrikt, sa izuzetkom ustavnih sudova entiteta Bosne i Hercegovine.
Podsjećamo, NSRS je 10. decembra usvojila zaključke o prenosu nadležnosti sa države na entitet iz oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti. Ranije je usvojen i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na nivou BiH.
(ba.voanews.com/slobodnaevropa.org)