Specijalni izaslanik predsjednika SAD-a za Zapadni Balkan Gabriel Eskobar danas je pred Odborom za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa, između ostalog, rekao da Milorad Dodik nema veliku podršku javnosti za svoje postupke.
Eskobar je rekao da su potezi Dodika ilegalni i destabilizirajući te da je pozvao političke lidere u BiH da ne odgovaraju na njegovu retoriku i dodatno zaoštravaju situaciju. Govoreći o narednim potezima međunarodne zajednice rekao je da postoji mogućnost sankcija.
“Imamo ostale alate, uključujući sankcije koje smo pripremili da iskoristimo u cilju da zaustavimo dodatno ugrožavanje teritorijalnog integriteta BiH”, rekao je Eskobar.
Istakao je da s malim izuzetkom Dodik ima ograničenu podršku za ovo što radi, uključujući i malu podršku javnosti.
“To ćemo iskoristiti”, rekao je.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Prema njegovim riječima, Sjedinjene Američke Države su pružile preko 2,4 milijarde dolara pomoći regionu u protekloj deceniji, a samo u fiskalnoj 2021. godini izdvojeno je preko 145 miliona dolara za pomoć Zapadnom Balkanu na njegovom evropskom putu.
Eskobar se osvrnuo i na moguće ekonomske integracije zemalja Zapadnog Balkana.
“Podržavamo sve inicijative koje ekonomski integrišu zemlje Zapadnog Balkana. Integracije se dešavaju i nastaviće se dešavati. Lideri tri zemlje koji su potpisali inicijativu Open Balkan uvjerili su nas da je otvorena za svih šest zemalja zapadnog Balkana i vjerujemo im, zapravo ne može uspjeti bez ostale tri. Smatramo da su Otvoreni Balkan i Berlinski proces komplementarne inicijative”, rekao je Eskobar.
Odgovarajući na pitanje kongresmenke En Vagner šta SAD rade po pitanju secesionističkih izjava Milorada Dodika i opstrukcije rada institucija, Eskobar je kazao da Vašington vidi BiH “isključivo kao multietničku, inkluzivnu i demokratsku zemlju”, te najavio da će u novembru doći u zvaničnu posetu BiH.
“Jednostrano povlačenje iz centralnih institucija je opasno i bezobzirno. Radimo sa našim evropskim partnerima, NATO-om, EUFOR-om i Kancelarijom visokog predstavnika u BiH da se to ne dogodi. Radimo sa našim evropskim partnerima na tome da budu izrečene konsekvence za sve ilegalne i destabilizujuće akcije”, rekao je Eskobar.
U uvodnom obraćanju pred Potkomitetom za spoljne poslove, Gabrijel Eskobar je rekao da SAD i EU “vrše pritisak” kako bi BiH ubrzale reforme na putu evrointegracija.
“Jasan put Bosne od Dejtona do Brisela vodi kroz kontinuirane reforme, uključujući izborne reforme, vladavine prava i ekonomske reforme korak po korak to će koristiti svim njenim građanima. Mi i EU vršimo pritisak na ove promene”, rekao je Eskobar.
Na pitanje kongresmenke Klaudije Teni da li bi 26 godina nakon Dejtonskog mirovonog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH, podržao pravljenje novog sporazuma “Dejton 2”, Gabrijel Eskobar je odgovorio da ne bi učestvovao u tome.
“Dejtonski mirovni sporazum je uspješno održavao mir više od 25 godina. Vjerujem da uz ograničene ustavne reforme, uz postepene reforme izbornog i pravosudnog sistema, BiH može postati mnogo funkcionalnija država”, rekao je Eskobar.
slobodnaevropa.org/ba.n1info.com/klix.ba