Protekle sedmice u banjalučkim medijima proširila se informacija da je u aktuelnom sazivu lokalne skupštine najvećeg grada u Srpskoj sedam odbornika promijenilo “stranački dres”.
Iako su dijeljeni tekstovi izazvali izrazito negativnu reakciju javnosti, koja je, između ostalog, stanje u skupštini grada na Vrbasu opisivala nikad gorim, Gerila podsjeća da je situacija sa preletačima ovoga puta čak „duplo bolja“ nego u mandatu koji je trajao od 2016. do 2020. godine.
U aktuelnom sazivu, skupštinu koja broji 31 odbornika, stranku sa čije liste su ušli u lokalni parlament su odmah nakon izbora 2020. godine napustili DNS-ovi Borivoj Obradović i Bojan Pećanac koji su se skrasili u najvećoj partiji, SNSD-u.
Samo jedan „prelet“ iz opozicije u vlast
Razlog odlaska iz ove perspektive zvuči tragikomično. Pomenuti dvojac nije želio da ispoštuje tadašnju odluku lidera stranke Nenada Nešića da okrenu leđa dugogodišnjem koalicionom partneru kojeg predvodi Milorad Dodik. Nešić i Dodik danas izuzetno blisko sarađuju a kratkotrajni prelet predsjednika DNS-a u opoziciono jato brzo je zaboravljen pa je čak i nagrađen pozicijom ministra bezbjednosti BiH. Put SNSD-a u Banjaluci otišli su i Željko Amidžić iz Ujedinjene Srpske te Slobodan Stanarević iz Demosa.
Pored pomenutih „iz vlasti u vlast“ preleta imali smo i suprotan, kada su iz jedne opozicione stranke, PDP-a, Nemanja Kondić i Dijana Ješić, prešli u drugu, Narodni front.
Interesantno je uočiti da smo u aktuelnom četvorogodišnjem mandatu imali samo jedan klasični prelet, iz opozicije u vlast, a koji su godinama bili dominantna pojava na ovdašnjoj političkoj sceni. Naime, riječ je o prelasku SDS-ovog Aleksandra Petkovića u redove vladajućeg DNS-a.
Mandat „papaka“
Prethodni saziv, koji je djelovao u vremenu dok je grad vodio bivši SNSD-ovac Igor Radojičić, bio je značajno haotičniji kada su u pitanju promjene “stranačkih dresova”.
Nije ni prva sjednica tadašnjeg saziva održana, a Ujedinjenu Srpsku napustio je odbornik Milenko Jaćimović, koji je jedan period djelovao samostalno. Mnogo veći “šok” priredio je PDP-ov Zoran Talić, godinama jedan od najžešćih kritičara SNSD-a, koji se odlučio prikloniti skupštinskoj većini koju je predvodila upravo ta stranka. Za transfer je nagrađen pozicijom predsjednika Skupštine Grada Banjaluka, a ostaće zabilježeno da je u tom periodu slovio kao jedan od Radojičićevih najbližih saradnika. Za njim je iz PDP-a pošla i odbornica Tatjana Čičić-Odžaković, sa kojom je Talić osnovao pokret “Poligraf”, koji je na izborima 2020. godine ostvario neslavan rezultat.
Pomenutog pokreta danas nema, Čičić-Odžakovićeva je na ovogodišnjim izborima prijavljena na listi pokreta “Svojim putem”, koji predvodi upravo Radojičić (isključen iz SNSD-a 2022. godine), dok je Talić nakon nekoliko godina “tihovanja” prihvatio člansku kartu SPS-a Gorana Selaka, ali se, za sada, medijski ne eksponira.
NDP koji je od osnivanja predvodio Dragan Čavić godinama je bio jedna od jačih stranaka u Banjaluci. Međutim, u periodu od 2016. do 2020. ostao je bez četiri odbornika, koliko ih je i osvojilo mandat sa NDP-ove liste. Dragan Talić i Vladimir Mirošljević stranku su napustili zbog njenog opozicionog djelovanja te se priklonili DNS-u odnosno Ujedinjenoj Srpskoj. Dvije godine kasnije, preostala dva odbornika, Saša Lazić i Mirna Savić-Banjac, NDP napuštaju, ovoga puta potpuno suprotno, zbog priklanjanja stranačkog rukovodstva vladajućoj koaliciji.
„Sloboda“ kratkog daha
Pucanje odnosa na relaciji dva najjača DNS-ova banjalučka funkcionera, Nedeljka Čubrilovića i Budimira Balabana, iznjedrila je još tri „preleta“. Pored Balabana, pomenutu stranku napuštaju i odbornici Nenad Šibarević i Stojan Vukajlović, te sa ranije pomenutim Jaćimovićem osnivaju pokret „Sloboda“, koji je u parlamentu djelovao protiv većine koja je podržavala gradonačelnika Radojičića. Četvorku je kasnije napustio Vukajlović, dok je ostatak ekipe sa ovim pokretom na izbore 2020. izašao u koaliciji sa NDP-om, ali niko od njih ne osvaja direktni mandat. Kasnije su se skrasili u Demosu, partiji koju je Čubrilović, zbog koga su provobitno napustili DNS, osnovao nakon sukoba sa tadašnjim liderom DNS-a Markom Pavićem. U Demos je prešao i DNS-ov odbornik Boran Bosančić.
Turbulencije nisu mimoišle ni SDS. Nakon što je dugogodišnji visoki funkcioner ove stranke Ognjen Tadić osnovao Narodnu stranku, pridružili su mu se i odbornici Predrag Vulin i Ljubo Ninković. Narodna stranka se kasnije “utopila” u DNS, ali ovaj dvojac se ni tu nije smirio te je Vulin prešao u Demos a Ninković u SNSD, te danas čak predvodi i lokalni parlament.
Jedan od „preleta“ koji je prošao „ispod radara“, te nije izazvao čak ni manji politički potres, jeste prelazak dotadašnjeg socijaliste u redove SNSD-a. Riječ je o tadašnjem odborniku Miši Kovačeviću.
Gerila.info