Da li će Grad Banjaluka dobit novi budžet biće poznato na vanrednoj sjednici koja počinje danas u 14 časova. Prethodni prijedlog budžeta nije usvojen, a skupštinska većina nije glasala ni za amandmane koje je sama predložila.
Prijedlog novog budžeta za ovu godinu je 149,4 miliona KM, a prema riječima šefa Kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka Dragoslava Topića, očekuje se da gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković prihvati predložene amandmane skupštinske većine koji će biti sastavni dio budžeta, uz poruku da neće odustati od amandmana jer je to minimum uslova da bi podržali budžet.
U novim amandmanima predviđen je jedan milion KM za pronatalitetnu politiku, te 2,7 miliona KM za jednokratnu pomoć zdravstvenim radnicima.
“U slučaju da gradonačelnik ne prihvati naše amandmane tražićemo od Skupštine izjašnjenje o amandmanima koji bi u tom slučaju postali sastavni dio prijedologa budžeta“, rekao je Topić juče novinarima u Banjaluci.
I predsjednik Gradskog odbora Socijalističke partije Banjaluka Velibor Stanić najavio je da će odbornici ove stranke podržati budžet za ovu godinu sa predloženim amandmanima.
“SP će podržati amandmane koji predviđaju jednokratnu novčanu pomoć svim zdravstvenim radnicima sa prostora Banjaluke u iznosu od 500 KM, kao i porodiljama. Na ovaj način promovišemo i natalitetnu politiku, koja je prijeko potrebna“, istakao je Stanić.
S druge strane, gradonačelnik Draško Stanivuković, prije ove sjednice je izjavio da su novi amandmani samo blaža verzija prethodnih amandmana, kao i da će “dati šansu odbornicima da se predomisle”.
“Većina ima pravo na amandmane. Na prvu oni djeluju blaži, jer sa pojedinih stavki se ne skida više 90 odsto već 60 ili 70 odsto, što i dalje šteti funkcionisanju grada”, naveo je on i dodao da bi prihvatljivo bilo samo da se sa stavki skida do 20 odsto.
Smatra da je štetno što se pojedinim amandmanima i dalje želi smanjiti poreska stopa poreza na nepokretnost.
“Time će se smanjili prihodi grada za 4 miliona KM. Isto tako time oni poništavaju mogućnost da se obezbjedi novac za potrebe grada ali i eventualno njihove amandmane. O ćemo danas održati sastanak sa predstavnicima političkih partija da vidimo da li je moguće da se postigne neki sporazum”, rekao je Stanivuković.
I ova sjednica je imala uvertiru, jer su predstavnici skupštinske većine juče odbili sastanak sa gradonačelnikom
Pomoć medicinarima samo iz budžeta Grada Banjaluka
Prije dva dana održan je i sastanak predstavnika skupštinske većine, koji su rekli da će podržati budžet Grada samo uz amandmane, koji predviđaju i jednokratnu pomoć zdravstvenim radnicima u vrijednosti od 500 KM.
Predsjednik Gradskog odbora SNSD Vlado Đajić izjavio je tom prilikom da njihovi amandmani nisu opstrukcija i da je riječ o promjeni oko 3% budžeta.
Podsjećamo, prethodnim amandmanima, traženo je 4 miliona KM samo za pomoć zdravstvenim radnicima.
Oko finansiranja zdravstva iz gradskog budžeta Đajić i Stanivuković su se rapravljali i 06.marta, tokom vanredne sjednice Skupštine Grada koja je bila posvećena povećanju broja zaraženih virusom korona.
Tada je Đajić da se donese odluka i za finansijsku pomoć UKC-u, na čijem se čelu on nalazi.
“Da se donose odluka da Grad Banjaluka i budžet izvrši finansijsku pomoć UKC radi kupovine novih testova, novih llijekova i kupovine jednog pokretnog CT”, a njegov prijedlog je izazvao buru komentara.
“Na kraju ste došli da prosjačite od Banjaluke. Čovjek koji daje 35 miliona maraka za garaže, traži 100.000 KM pomoći od Banjaluke. To je strašno. 35 mil KM garaža podzemna. Pa, recite Iliću, odustanite od garaže gospodine, nabavite aparate! E, onda će i Banjaluka pomoć”, rekao je tada gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Ono što je zanimljivo, u drugim lokalnim zajednicama odbornici skupštinskih većina predvođeni SNSD-om, odbijaju prijedloge za pomoć medicinskim radnicima.
Tako su odbornici Saveza nezavisnih socijaldemokrata, Ujedinjene Srpske i Narodnog demokratskog pokreta na sjednici opštinskog parlamenta u Srpcu odbili inicijativu Kluba odbornika PDP-a da se iz lokalnog budžeta izdvoje sredstva za pomoć socijalno ugroženim kategorijama, zdravstvenim radnicima, trudnicama, penzionerima i ugroženim poslovnim subjektima
“Postavlja se pitanje kako taj isti SNSD kada je riječ o Banjaluci i Bijeljini „zdušno brine“ o socijalnim kategorijama i posljedicama epidemije, a u svim drugim lokalnim zajednicama , kao i u Srpcu, gdje imaju svoje načelnike to ih brine kao „lanjski snijeg“, pitaju se u Partiji demokratskog pogresa.
Gerila.info