Odjeljenje za prostorno uređenje Gradske uprave grada Banjaluka odbilo je 25.februara zahtjev SP „Kajak“, vlasnika Srećka Radišića za privremeno zadržavanje objekta bašte otvorenog tipa.
U Obrazloženju iz Gradske uprave navodi se da se Radišić 21.januara obratio Gradskoj upravi, sa zahtjevom uz koji je priložio prateću dokumentaciju.
U dokumentaciji koja je u posjedu Gerile, između ostalog, navedeno je da su dostavljeni i Urbanističko-tehnički uslovi za postavljanje privremenog objekta bašte od novembra 2018.godine.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Iz Odjeljenja za prostorno uređenje kažu i da je na osnovu analize iz Regulacionog plana konstatovano da se parcela nalazi u obuhvatu Regulacionog plana za uređenje obala Vrbasa, da je na toj parceli predviđena zelena površina, kao i da u novembru 2018. kada su rađeni Urbanističko tehnički uslovi (UTU), na pomenutoj lokaciji nije bio izgrađen pomenuti objekat.
Iz Gradske uprave kažu da su uputili poziv na Javnu raspravu podnosiocu zahtjeva, koja je održana 05.02.2021., kao i da se u ime Radišića na raspravi pojavio advokat Ljubiša Dragičević.
[pdf-embedder url=”https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2021/03/odbijanje-zahtjeva.pdf” title=”Kajak- odbijanje zahtjeva”]
U dokumentu se navodi da su Dragičevića upoznali sa izvedenim činjeničnim stanjem, kao i da se objekat ne može legalizovati jer je Zakonom o legalizaciji u Članu 17 navedeno „Objekti ili dijelovi objekta koji su počeli suprotno važećim propisima nakon stupanja na snagu ovog zakona ne mogu se legalizovati“.
Kako se dalje navodi, advokat Dragičević je molio da mu se ostavi kraći rok, kako bi se očitovao i uredio svoj zahtjev. Ostavljeno im je 15 dana, međutim, ni do 25.februara Gradskoj upravi nije dostavljeno izjašnjenje stranke.
Prethodno su, početkom februara, iz Odjeljenja za inspekcijske poslove naredili rušenje izgrađenog poslovnog objekta u roku od 30 dana.
Riječ je o objektu čvrste gradnje, koji je izgrađen bez prethodno pribavljene građevinske dozvole. Investitoru je naloženo da na zemljištu izvrši povrat u prvobitno stanje.
U obrazloženju Urbanističko-građevinske inspekcije navedeno je i da je Radišić podnio zahtjev za legalizaciju objekta 21.01.2019, ali da je utvrđeno da je u novembru 2018.kada su izrađeni UTU, na tom zemljištu bila neuređena zelena površina.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je prilikom predstavljanja novog izvještaja Tima za reviziju izjavio da se pomenuti objekat nalazi na gradskom zemljištu.
„Ovo je nelegalno sagrađeno, ni manje ni više, nego na imovini i vlasništvu imovine koja je gradska. Ovo je na našoj imovini. Po regulacionom planu, ovdje je predviđeno zelenilo. U vlasničku strukturu kad se uđe, ovdje imamo dokumente, imamo zemljišno- knjižni izvadak koji kaže da je to gradsko“, kaže Stanivuković.
Stanivuković je dodao i da se sa rušenjem može krenuti odmah sutra, ali da je Radišić uložio žabu Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, ali da grad ima sve dokaze da odbrani to zemljište.
„Možda se budemo naguravali 20 dana, 30 dana ili mjesec i po, ali ćemo to istjerati, jer mafija građevinska i sve drugo iz ovog grada- Do viđenja, bar dok sam ja ovdje“, zaključio je Stanivuković.