Višegodišnje najave i obećanja. Igranje na emociju porodica palih boraca pred izbore. Najavljivanje idejnih projekata, nekonsultovanje boračkih udruženja, odabir lokacije, razmišljanja da li spomenik treba da bude samo palim banjalučanima ili svim poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske. Kako god, činjenica je da centralni spomenik u Banjaluci nikada nije izgrađen iako je od završetka građanskog rata u Bosni i Hercegovini prošlo gotovo dvadest i šest godina.
Nova gradska administracija je nedavno najavila da je stavka koja se tiče gradnje spomenika palim borcima VRS ubačena u prijedlog budžeta Banje Luke (idejno projektno riješenje). To je, međutim bilo prije nego što je nastao haos oko usvajanja budžeta grada za ovu godinu. Budžet još nije usvojen.
“Grad u ovom trenutku dugo čeka nadležno ministarstvo na sastanak. Žao mi je što dugo čekamo, više puta smo zvali međutim oni su u ovom trenutku mnogo zauzeti. Grad je na sebe preuzeo proceduru raspetljavanja imovinsko-pravnih odnosa u centru grada iza spomenika Bana Tise Milosavljevića jer je to lokacija koju sagledavamo kao takvu. Grad će morati pripremiti jedan veliki iznos novca da tu problematiku riješimo”, rekao je prije mjesec dana gradonačelnik Banje Luke, Draško Stanivuković.
Odbornik SDS-a u banjalučkoj gradskoj skupštini, Aleksandar Petković smatra da je to što spomenik palim borcima VRS u Banjoj Luci nikada nije izgrađen sramota cijele nacije.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Posebnu odgovornost za to snose institucije Republike Srpske ali i predstavnici boračke populacije koji nisu vršili pritisak na te institucije i više niko nema opravdanja u Republici Srpskoj za to što nemamo centralni spomenik i da konačno završimo sa tom pričom”, smatra Petković.
On kaže i da je nelogična višegodišnja priča oko nemogućnosti pronalaska adekvatne lokacije za taj spomenik.
“Bilo bi logično da je to u sklopu Vlade postavljeno kao pečat istorijske borbe srpskog naroda na ovom području i da se na neki način da statisfakcija tim ljudima koji su izgubili članove svojih porodica”, kaže Petković.
Goran Rogić, predsjednik banjalučke gradske boračke organizacije podsjeća da je prije izvjesnog vremena napravljeno idejno rješenje za spomenik koje nije imalo ni jedno obilježje koje podsjeća na odbrambeno-otadžbinski rat. Zato, kaže, da će gradska boračka organizacija svakako dati svoje mišljenje na eventualno novo idejno rješenje.
“Ključno pitanje goinama je da li se pravi spomenik poginulim banjalučanima ili centralni spomenik svim palim borcima VRS. Jedan od bivših gradonačelnika je prije više godina rekao da nismo toliko bogati da bi smo pravili dva spomenika. Prošle godine smo saznali da je formiran novi Odbor za izgradnju centralnog spomen-obilježja. na čelu tog odbora je ministar rada i boračko- invalidske zaštite, više nije predsjednik Vlade. Šta je do sada urađeno ja ne znam”, kaže Goran Rogić, predsjednik Boračke organizacije Banjaluka.
GERILA info