Banjalučanka S.S. bila je na svom radnom mjestu kada su joj u novembru 2017. godine javili da joj je dijete od deset godina udarilo auto. Dok je došla na lice mjesta dijete su već prevezli u bolnicu. Srećom, dijete je doživjelo lakše povrede i oporavilo se od nesreće. Vozilo ga je udarilo dok je prelazilo ulicu mimo pješačkog prelaza ali na mjestu gdje u blizini nema pješačkog prelaza. Maloljetnik je išao iz škole.
Majka S.S. iako u šoku na kraju je bila srećna što je sve dobro završilo.
Više od godinu dana kasnije u februaru 2019. godine na adresu S.S. stiže poziv za suđenje na kojem će ona da bude optužena po zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka od strane Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Banja Luka.
U zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka piše da je S.S. okrivljena što je kao roditelj propustila radnju dužnog staranja o svom maloljetnom sinu koji je kao pješak učestvovao u saobraćajnoj nesreći. Okrivljena je, navodi se u zahtjevu za pokretanjem prekršajnog postupka počinila prekršaj iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH. Navodi se i da je maloljetnik zadobio lakše povrede a da je na vozilu koje ga je udarilo načinjena određena materijalna šteta. S.S. je na sudu izjavila da se ne smatra odgovornom za saobraćajnu nesreću u kojoj je učestvovao njen maloljetni sin jer smatra, prema saznanjima, da ni njen sin nije odgovoran za nesreću.
“Ja sam na suđenju na Osnovnom sudu doživjela takvu neprijatnost da sam se osjećala kao najgori kriminalac. Izrazila sam sumnju u tačnost zapisnika jer je u njemu navedeno nekoliko nelogičnosti o načinu na koje je djete udareno vozilom što se ne poklapa sa povredama na tijelu. Išlo se do toga da je sudinica ignorisala moje napomene da vozač prema svemu sudeći nije stao na znak STOP. Sudinica mi je rekla da to nije ni bitno i u principu mi je prijetila dodatnim kažnjavanjem od strane suda.”-priča za Gerila info majka maloljetnog dječaka i insistira na anonimnosti isključivo zbog identiteta maloljetnog sina.
S.S. kaže da je pitala sud kakva je njena krivica i da li očekuju da majke ili očevi djecu od deset godina prate u stopu, nadziru svaki njihov korak, napuste posao i tako mogućnost obezbjeđivanja egzistencije svojoj djeci.
“Meni stvarno nije bitna ni kazna ni visina kazne meni je najbitnije da je dijete u redu i da nije teže povrijeđeno, da nije na kraju bilo nikakvih posljedica ali sam ostala zapanjena odnosom suda.”- kaže za Gerila info S.S.
S.S. je na Osnovnom sudu u Banjaluci kažnjena sa 50 maraka a troškovi prekršajnog postupka iznose dodatnih 150 maraka. Sud u obrazloženju presude navodi da se maloljetnik bez nadzora pušten da se kreće i prelazi ulicu na kojoj nema trotoara, pješačkih zona i pješačkih prelaza. Sud je majci odredio minimalnu zakonom predviđenu kaznu od 50 maraka a navodi se da se sud nada da će kazna preventivno uticati na okrivljenu da ubuduće ne čini slične prekršaje. Vozač vozila koje je udarilo dječaka na sudu se pojavio kao oštećeni.
GERILA info