Stanovnici Dragočaja, naselja koje je od centra Banjaluke udaljeno desetak kilometara blokirali su danas magistralni put Banjaluka – Prijedor, nezadovoljni zbog činjenice da tokom cijelog ovog ljeta imaju restrikcije vode.
Kažu da pojedine kuće danima nemaju vodu, te da jedan dio domaćinstava uopšte nije ni priključen na vodovodnu mrežu.
Iako su protest organizovali nezadovoljni građani i predstavnici organizacije Restart, uz napomenu da ne žele da učestvuju u političkim igrama između gradskih vlasti, to jeste gradonačelnika i skupštinske većine, na protest su došle i pristalice gradonačelnika Draška Stanivukovića, te su zamalo izbili i incidenti, a nije manjkalo uvreda.
Protest je nakon kratkotrajne blokade saobraćajnice završen, a građani Dragočaja poručuju da će dogovoriti i druge vidove borbe. Kažu, žele život dostojan čovjeka u 21. vijeku.
U porodičnoj kući Jelene Savić je šestoro unučadi, kao i trudna snaha. Kaže da nemaju vode ni za najosnovnije potrebe.
„I Hitler je bio bolji. On je u samice bacao bar flašu vode. Mi smo bez vode, mi smrdimo, mi smo neistuširani, nemamo se gdje oprati, nemamo gdje oprati veš. Pa dokle? Dokle da nas kažnjavaju, da nam ovo rade? Da li smo mi kažnjenici, robovi ili zatvorenici, šta smo?“, pita Jelena.
Pozvala je sve prisutne da se ojačaju, te da se treba boriti do zadnje kapi krvi za svoja prava.
Klaudijo Marić kaže da njegovo domaćinstvo, kao i jedan dio komšiluka, nema problem sa povremenim nestašicama vode, nego da oni uopšte nemaju vodu jer na mreži nije skoro 250 domaćinstava, te da traže riješavanje ovog pitanja duže od dvije decenije.
„Pred izbore obećavaju nam. Kao, ima projekat za nas urađen. Ja ne mislim da Tvrtko ne zaslužuje spomenik, ali nemoj baš ove godine. Nemamo vode, dajte nam vodu. Pozdravio bih svoju najmlađu komšinicu Kalinu, koja ima dvije godine, koja se kupa iz oluka, a vi znate kakve su danas kiše i koliko je takva voda čista“, govori Marić, uz napomenu da on i njegove komšije nemaju vodu ni da se okupaju, kao i da imaju i stoku koja je žedna.
Kaže da ne proziva nijednog političara, nego Gradsku upravu i ovu državu te da ga uopšte ne zanima ko će pobijediti na izborima i koja je stranka na vlasti, nego da samo rade svoj posao.
„Molim ljude da se opamete, da nam daju da živimo normalno, dostojno čovjeka“, napominje Marić.
Tokom protesta, pojavila se, kao što smo već rekli, i grupica ljudi sa plakatima na kojima su bile ispisane poruke upućene predsjedniku Skupštine Grada Bajnaluka Ljubi Ninkoviću, to jeste pristalice gradonačelnika Draška Stanivukovića.
„Mi se borimo za ista prava, kao i vi, samo na drugi način. Prikupljali smo peticiju. Isto živim ovdje 42 godine. Isto nemam vode, ali se borim na drugačiij način protiv ovog protesta. Predsjednik Skupštine se nije pojavio na Skupštini koja je trebalo da se desi, kad smo skupili potpise nezadovoljnih građana. Skupljeno je 1350 potpisa, što je više nego što je gospodin Ninković dobio na izborima“, kaže Renata Šukalo, koja se medijima obratila u ime te grupe.
Prema njenim riječima, poenta je da se održi Skupština Grada Banja Luka, da je prioritet voda, te pitala one koji su danas izašli na protest da li će sabotiranjem i ovakvim skupovima dobiti vodu.
Šukalo se raspravljala tokom davanja izjave sa građanima koji su izašli da protestuju, te je ispraćena uzvicima okupljenih.
„Dobićete vodu kada gospodin Ninković zakaže Skupštinu Grada. Hvala, doviđenja“, poručila je svojim komšijima Šukalo, koja je kasnije zaprijetila da će podnijeti i krivične prijave protiv onih koji su organizovali proteste.
Svađa između dvije grupe građana nastavljena je i nakon što je okončana blokada saobraćajnice.
Gerila.info