Kontejneri se nalaze svuda. Na trotoarima, na zelenim površinama, tek rijetki su smješteni u boksovima predviđenim za smještaj kontejnera.
Pješačenje banjalučkim ulicama postalo je gotovo nepodnošljivo. Automobili su parkirani na sve strane. Na trotoarima cijelom širinom, uz zgrade, kafiće, prodavnice. Automobilima su pored kafića zakrčene i biciklističke staze. Sve je u znaku automobila, ostali se snalaze. To su kritike na račun banjalučkog saobraćaja koje se najčešće mogu čuti od građana.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Problem na koji ukazuju banjalučani u posljednjih nekoliko mjeseci su postali i kontejneri.
Kontejneri se nerijetko nalaze na trotoarima i tako blokiraju prolaz pješacima. Poseban problem imaju majke sa bebama u kolicima i invalidi u invalidskim kolicima koji da bi nastavili kretanje moraju da zaobilazeći kontejner siđu na kolovoz. Bez razlike, bile u pitanju sporedne ulice ili one najprometnije.
“Problem sa kontejnerima na trotoarima je možda i veći od problema sa nepropisno parkiranim automobilima jer ne postoji mogućnost kažnjavanja kontejnera i ukalnjanja sa neadekvatnih lokacija jer ih upravo tu ostavljaju radnici banjalučke Čistoće.”- rekao je jedan od sagovornika Gerile na banjalučkim ulicama.
Gerila je istraživala zašto su banjalučki kontejneri na trotoarima i van boksova koji su prije nekoliko godina izgrađeni upravo da bi u njima bili smješteni kontejneri.
Banjalučka Čistoća nije odgovorila na pitanja koja smo im poslali. Pitali smo ih zašto kontejnere odlažu na trotoare i zelene površine, da li uprava preduzeća zna za problem sa kontejnerima na koji ukazuju građani i zašto ne koriste boksove za kontejnere.
Iz Grada Banjaluka su odgovorili da grad redovno daje upustva i sugestije „Čistoći“ da se kontejneri nakon pražnjenja vrate na svoje mjesto i da se ne premještaju.
„Kontejneri su postavljani po području grada Banjaluka dugi niz godina. U međuvremenu, grad se raširio, broj automobila kao i saobraćajnica povećao, nove zgrade se grade, tako da je došlo do smanjenja raspoloživog prostora za postavljanje posuda za prikupljanje smeća. Odlukom o komunalnom redu propisano je da investitori novih objekata moraju nabaviti kontejner a nadležno Odjeljenje za prostorno uređenje mora obezbijediti kontejnersko mjesto na toj parceli prilikom donošenja riješenja za izdavanje građevinske dozvole.“-piše u odgovoru Grada Banjaluka.
U gradskoj upravi imaju obrazloženje zbog čega „Čistoća“(privatno preduzeće) ne koristi boksove predviđene za smještaj kontejnera.
„Čistoća ne može da koristi sve boksove zato što su u međuvremenu zbog povećane potrebe za kapacitetom posuda za odlaganje otpada nabavljeni veći kontejneri za pojedine lokacije pa ne mogu stati u postojeće boksove. Takođe, građani često parkiraju svoje automobile ispred tih boksova tako da vozilo za pražnjenje kontejnera ne može prići boksu i izvaditi kontejnere da bi ih ispraznili. „- pravdaju „Čistoću“ u gradskoj upravi.
Gradska opozicija, međutim, napominje da je problem očigledan i da kontejneri na trotoarima pored toga što ugrožavaju bezbjednost, prije svega pješaka, narušavaju i izgled grada.
„Tu se više ne radi o estetici i o tome da ova pojava ostavlja ružnu sliku, a to je najčešći komentar koji čujemo u javnosti. Pojedini aktivisti su prvi aktuelizovali ovaj problem. U Gradskoj upravi su prošle godine čak formirali i komisiju koja se bavila određivanjem lokacija za postavljanje novih, ali i izmještanjem starih kontejnera. Neophodno je da se na ovom polju zavede red, ali do sada ne možemo reći da se došlo do željenih rezultata. Novoizgrađeni objekti, osim što moraju imati lokaciju za postavljanje kontejnera, istu lokaciju moraju i da koriste. Isto se odnosi i na objekte stare gradnje. Takođe, radnici Čistoće su dužni da svoj posao obavljaju u skladu sa propisima, a ne da kontejnere ostavljaju tamo gdje im je zgodnije. Ozbiljan pristup ovom problemu podrazumijeva pristup kontejnera građanima, pristup kontejnerima radnicima Čistoće (kamionima) i to na javnoj površini koja nije tortoar. Inženjeri su ti koji treba da urade detaljno planiranje i projektovanje. Sada su kontejneri dovoljno blizu korisnicima i radnicima, ali ugoržavaju bezbjednost pješaka i krše Zakon o bezbjednosti saobraćaja, a to je nedopustivo.“- rekla je odbornica NDP-a u Skupštini grada Banjaluka Mirna Savić Banjac.