Centar Banjaluke od večeras je ostao u mraku i takav će, čini se, ostati i u danima koji dolaze. Gašenje uličnih svjetiljki oko republičkih institucija izazvalo je burne reakcije javnosti i dodatno zateglo odnose između gradonačelnika Draška Stanivukovića i vlasti Republike Srpske. Javna rasvjeta u blizini ključnih republičkih institucija, uključujući Hram Hrista Spasitelja, Palatu republike i Banski dvor, ugašena je, a parking ispred zgrade Vlade Republike Srpske zatvoren je betonskim barijerama.
Mjere su uslijedile nakon što je Stanivuković oštro kritikovao prijedlog izmjena Zakona o budžetskom sistemu, kojim bi prihodi od PDV-a za gradove s više od 100.000 stanovnika, uključujući Banjaluku, bili smanjeni za sedam posto u korist nerazvijenih opština.
„Ko donosi mrak u Banjaluku?“
Stanivuković je najavio niz restriktivnih mjera usmjerenih prema republičkim institucijama.
„Gasimo javnu rasvjetu oko zgrada republičkih institucija da narod vidi ko donosi mrak u Banjaluku. Zatvorićemo parking ispred Vlade, a ulice oko nje postaće pješačke zone,“ izjavio je gradonačelnik na konferenciji za novinare.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ove mjere, kako kaže, simbolizuju revolt protiv “osvetničke politike” vlasti RS prema najvećem gradu u Republici Srpskoj.
„Banjaluka ne može da funkcioniše bez ovih prihoda. Oduzeti novac Banjaluci znači zaustaviti njen razvoj,“ poručio je Stanivuković, dodajući da će, ukoliko se zakon ne povuče, gradska administracija prekinuti isporuku rasvjete, grijanja i vode republičkim institucijama.
Oštra reakcija iz Palate republike
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nije ostao nijem na Stanivukovićeve poteze, nazivajući ih neodgovornim i manipulatornim. Na društvenim mrežama Dodik je optužio gradonačelnika za politikanstvo i izazivanje podjela među građanima.
„Hram Hrista Spasitelja srušile su ustaše, mi smo ga obnovili i osvijetlili, a ti ga ostavljaš u mraku,“ napisao je Dodik na Twitteru, optužujući Stanivukovića za neznanje i neodgovorno trošenje gradskih sredstava.
“A ti si nas danas počeo dijeliti odakle smo. Hoćeš li da nas izgoniš? Stidi se. Ti, dječače, ništa nikada nisi ni zaradio, niti kome dao”, naveo je Dodik na mreži X.
Бањалука је у мраку од када си ти постао градоначелник. Храм Христа Спаситеља срушиле су усташе, ми смо га изградили и освијетлили, а ти га оставио у мраку.
До сада си показивао да си лажов и манипулатор, данас да си и шовиниста.
Бањалука је увијек припадала свима, а ти си нас…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) December 6, 2024
Dodik je također istakao kako je Banjaluka zahvaljujući višedecenijskom ulaganju vlasti postala „dragulj Republike Srpske“, dodavši da je u grad uloženo pet milijardi maraka.
„Ko gasi svjetlo drugima, zaboravlja da i sam ostaje u mraku,“ zaključio je Dodik.
Politički sukob ili borba za resurse?
Stanivuković i njegovi saradnici tvrde da prijedlog zakona nije samo finansijski udarac, već i politička odluka koja ima za cilj oslabiti opozicioni grad. „Kažu da Banjaluci ne trebaju pare, a istovremeno predsjednički budžet raste na 77 miliona maraka,“ istakao je Stanivuković.
“Ti iz SNSD koji sebe nazivaju državotvornom strankom, oni više nisu ni politička partija. To je politikanstvo. Kažu mjera će važiti tri i po godine, taman nešto kao i moj mandat. Kakva slučajnost. Je li Banjaluka eksperiment za vas, e neće biti! Kažu da Banjaluci ne trebaju pare, a budžet predsjednika 77 miliona, pa ko je tu lud?! Njemu budžet veći, a nama sve smanjili”. naveo je Stanivuković.
Najavljeni protesti, uključujući okupljanje radnika Gradske uprave ispred Palate Republike i Vlade RS, dodatno će eskalirati sukob, dok gradonačelnik planira obraćanje Narodnoj skupštini RS kako bi iznio svoje stavove.
Podijeljena javnost
Građani Banjaluke podijeljeni su u mišljenju o novonastaloj situaciji. Dok jedni podržavaju Stanivukovića u borbi protiv, kako kažu, “centralizacije moći”, drugi smatraju da njegovi potezi nanose štetu ugledu grada i svakodnevnom životu građana.
Prodajem svijeće. Cijena u inboks pic.twitter.com/uOZVVz9Hvq
— Bog i Batina (@aleksandarCBL) December 6, 2024
Ostaje da se vidi hoće li se Vlada RS povući pred gradonačelnikovim pritiscima ili će politička tenzija dodatno eskalirati. Jedno je sigurno – mrak u centru Banjaluke postao je mnogo više od simboličnog upozorenja, postavši metafora za duboko ukorijenjene podjele unutar Republike Srpske.
Dejan Rakita / GERILA