Banjaluka se našla u centru političkog sukoba nakon što je skupštinska većina, predvođena SNSD-om, uslovila usvajanje budžeta grada mjerama koje gradonačelnik Draško Stanivuković naziva nerealnim i populističkim. Glavna tačka razdora je jučerašnji zahtjev skupštinske većine u banjalučkoj skupštini, predvođene Miloradom Dodikom, da se uvede besplatan javni prevoz i besplatni vrtići, što bi, prema gradonačelniku, iziskivalo dodatnih 70 miliona KM – iznos koji grad, kako tvrdi, ne može pokriti u ovoj fiskalnoj godini.
“Jesmo za besplatan prevoz i vrtiće za svu djecu, ali ne možemo uvesti nešto što je finansijski neodrživo. Ovo su bajke koje SNSD obećava bez osnova. Paradoksalno je da i oni koji su juče sjedili na sastanku ne vjeruju da se to može realizovati u ovoj godini”, izjavio je Stanivuković na današnjoj konferenciji za novinare.
S druge strane, predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik tvrdi da budžet mora biti definisan uz javnu raspravu i da način na koji Grad radi godinama – nosi ozbiljne finansijske rizike.
“Postoje značajni dugovi budžeta, a kada se dodaju dugovanja javnih preduzeća, prijeti kolaps grada”, rekao je Dodik. Istakao je i da će iz budžeta kabineta predsjednika RS biti obezbijeđeno 10 miliona KM za gradnju vrtića, a iz budžeta Vlade RS 5 miliona KM.
Borba za nadležnosti i budućnost gradske uprave
Osim budžetske neizvjesnosti, Stanivuković upozorava na pokušaje smanjenja ovlasti gradonačelnika kroz izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi. Prema novim prijedlozima, načelnike odjeljenja više ne bi predlagao gradonačelnik, već posebna komisija koju bi birala skupštinska većina.
“Praktično žele gradove u kojima ne upravlja izabrani gradonačelnik, što je kršenje ustava i volje građana. Ako ne žele mene na čelu grada, moraju pobijediti na izborima”, poručio je Stanivuković.
Gradonačenik Banjaluke je najavio podnošenje zahtjeva za ocjenu ustavnosti kod nadležnih institucija. Takođe je zakazao sastanak s načelnicima opština i gradova kako bi definisali zajednički stav prema predloženim izmjenama zakona.
Dodik je najavio velike infrastrukturne projekte, uključujući izgradnju nacionalnog pozorišta RS, multimedijalne dvorane, poboljšanje saobraćaja, te potpunu rekonstrukciju sistema vodosnabdijevanja u naredne četiri godine. Najavio je i mogućnost izgradnje nacionalnog stadiona vrijednog oko 100 miliona KM, uz učešće Grada u finansiranju od 20-30 miliona KM.
“Moramo vratiti dinamiku u grad koji je zamro iz različitih razloga. Planiramo rješavati ključna infrastrukturna pitanja uz pomoć stručnih studija i sistematskog pristupa”, rekao je Dodik, naglasivši da je krajnji cilj Banjaluku učiniti funkcionalnim, modernim i atraktivnim gradom.
Politička pat pozicija i/ili treće poluvrijeme Dodika i Stanivukovića
Dok SNSD i skupštinska većina insistiraju na budžetskim uslovima, Stanivuković odbija da popusti pod, kako kaže, političkim pritiscima. Uz paralelne pravne i političke bitke, predstojeći mjeseci mogli bi biti ključni za budućnost odnosa između gradske administracije i vlasti na nivou Republike Srpske. Hoće li Banjaluka dobiti budžet pod postojećim uslovima ili će se grad suočiti s novim krizama – ostaje da se vidi.
Dodik i Stanivuković imaju burnu istoriju međusobnih odnosa. Nakon početne “mržnje” gdje je Stanivuković, kao mlad opozicionar kidisao na svaku grešku vlasti na lokalnom i republičkom nivou, potom i doba “ljubavi” gdje se nakon prvih par mjeseci kao gradonačelnik ipak našao na istoj strani sa predsjednikom Srpske i SNSD-a, do današnje situacije gdje opet idemo u pravcu mogućeg obračuna.
Novinar Dragan maksimović za Gerilu kaže da bi građani Srpske vjerovatno bili zahvalni novinarima kada bi ih “”poštedili političkih prepucavanja koja nemaju nikakvog efekta”.
“U posljednjih nekoliko godina nismo čuli neki smisleni prijedlog unutar te gradske grupacije koji bi donio nešto dobro, jer ovaj način saradnje vlasti i opozicije u Gradu i odnos snaga kada imate gradonačalnika iz jedne a skupštinsku većinu iz druge političke struje, noćna je mora za sve. Što se i vidi na terenu. Samo je pitanje da li je ovaj animozitet stvaran ili je pokušaj da se svaka strana politički iskoristi. Jer ne zaboravimo, Draško Stanivuković, sada je prvi čovjek opozicionog PDP-a i ozbiljan pretendent na mjesto predsjednika Republike Srpske za dvije godine. Kampanja jeste počela u noći lokalnih izbora ali sada dobija ozbiljne obrise političkog revanšizma i ljudskog dilentatizma, da je svaki komentar bespredmetan. Tragedija je što to u javnosti ne stvara nikakvu reakciju već letargiju, kao da se radi o komunalnoj infrastrukturi u Južnom Sudanu”, zaključuje Maksimović u razgovoru za naš portal.
Studentski protesti u Srbiji – misle li Dodik i Stanivuković isto?
Stanivuković koji, kao i sva opozicija (osim Nebojše Vukanovića i Ljubiše Petrovića), izbjegava da se oglasi po pitanju stava u odnosu na studentske proteste u Srbiji, danas je ipak prokomentarisao Dodikovu reakciju na reakciju banjalučkih gimnazijalaca kojima je uprava škole zabranila odavanje počasti ispred škole na način da je zaključala sva vrata i fizički branila izlazak napolje na školskom odmoru.
“Republika Srpska je slobodno društvo i nedopustive su bilo kakve zabrane izražavanja mišljenja i slobode kretanja”, objavio je juče predsjednik Republike Srpske na platformi “X”.
“To je garantovano Ustavom svim građanima Srpske i kao predsjednik Republike uvijek ću biti na strani onih kojima je to pravo ugroženo. Osuđujem pokušaje da se budućim akademskim građanima onemogući pravo na iznošenje stava o svim pitanjima bitnim za naše društvo”, napisao je Dodik.
Stanivuković je danas, ali tek na pitanje novinara osudio ovaj čin uprave banjalučke Gimnazije.
“Osuđujem taj čin. Podržavam što je Milorad Dodik napisao, ali podsjećam da je SNSD postavio trenutnu direktorku na to mjesto. Pored osude, ukoliko su takve tvrdnje istinite, potrebna je i sankcija a to je posao nadležnih načelnika odjeljenja i resornog ministarstva”, izjavio je gradonačelnik.
I dok izgleda da obojica opet ulaze u politički klinč, bio on samo za javnost ili istinski, jedno ih ipak i dalje veže.
Servilnost Aleksandru Vučiću i ćutanje na opravdane zahtjeve studenata u Srbiji.
Gerila.info