Međunarodna policijska organizacija Interpol odbila je zahtjev Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanje crvene potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
Ova odluka dodatno je zakomplikovala već napetu političko-pravosudnu situaciju u BiH i izazvala burne reakcije, kako u domaćim, tako i u međunarodnim krugovima.
Odluku Interpola objavio je sam Milorad Dodik na društvenoj mreži X (bivši Twitter), navodeći da ga je o njoj lično informisao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Управо ме позвао предсједник Александар Вучић @avucic да ми саопшти да је добио обавјештење Директората Интерпола да је уважена жалба Србије и да је Интерпол одбио захтјев Суда БиХ за расписивање црвене потјернице за Стевандићем @nenad_stevandic и за мном.
Хвала предсједнику…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) April 2, 2025
Kako je zvanično pojašnjeno, Generalni sekretarijat Interpola odbio je zahtjev Bosne i Hercegovine pozivajući se na član 3 Statuta Interpola, koji izričito zabranjuje miješanje u aktivnosti političke, vojne, vjerske ili rasne prirode. Prema ovom članu, Interpol ne smije postupati u slučajevima koji mogu biti okarakterisani kao politički progoni, a u ovom slučaju – upravo takvu ocjenu dao je Direktorat organizacije sa sjedištem u francuskom Lionu.
Informaciju o odbijanju potjernica potvrdili su i izvori iz Interpola Sarajevo, kao i iz samog Suda BiH, koji je 27. marta formalno podnio zahtjev za međunarodnu potjernicu. Taj zahtjev uslijedio je nakon što su protiv Dodika i Stevandića raspisane centralne potjernice unutar BiH, a njihovo neodazivanje sudskim pozivima i napuštanje teritorije države pokrenulo je i inicijativu za uključivanje Interpola.
Odbijanje Interpola dolazi u trenutku kada se odnosi između institucija Republike Srpske i pravosudnih organa BiH nalaze na najnižoj tački u posljednjih nekoliko godina. Dok paralelno vode snažnu političku kampanju protiv, kako tvrde, “nametnutog i neustavnog pravosuđa”, Dodik, Stevandić i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković odbijaju da se povinuju nalozima pravosudnih institucija BiH.
Posebnu pažnju izazvala je činjenica da su Srbija i Mađarska aktivno lobirale protiv zahtjeva Suda BiH, a upravo se te dvije zemlje posljednjih godina sve više pozicioniraju kao glavni politički saveznici rukovodstva Republike Srpske.
Iako je Interpol odbio da aktivira crvenu potjernicu, to ne znači da je Dodik oslobođen krivične odgovornosti. Centralna potjernica u BiH i dalje je na snazi, kao i nalog za privođenje, a odgovornost za dalje postupanje ostaje na domaćim bezbjednosnim institucijama – SIPA-i, Direkciji za koordinaciju policijskih tijela i entitetskim MUP-ovima.
Međutim, uzimajući u obzir političku klimu i otvoreno protivljenje entitetskih vlasti, postavlja se pitanje hoće li domaće institucije uopšte biti u stanju – ili voljne – da izvrše naloge suda.
Gerila.info