U okviru obilježavanja Dana grada, polaganjem vijenaca na Spomen – obilježje palim borcima Drugog svjetskog rata odata je počast herojima koji su boreći se za slobodu položili svoje živote i utkali ih u temelje Banjaluke. Tako bar stoji u zvaničnom saopštenju na sajtu grada.
U saopštenju se još navodi da su vijence u ime Grada Banje Luke položili gradonačelnik Draško Stanivuković i predsjednik Skupštine Grada Mladen Ilić.
“Slobodu Banje Luke i Dan grada sa nama danas proslavlja više od 20 gradova iz zemalja regiona, što je za nas velika čast. Kako je govorio naš narodni tribun Petar Kočić, sa slobodom je ništa sve, a bez slobode je sve apsolutno ništa i zato ovoliko slavimo slobodu i Banja Luka je dala veliki doprinos u borbi za slobodu”, poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković, dodavši da Banja Luka i danas njeguje sve tekovine demokratskih sloboda, na šta, kako je rekao zaista možemo biti ponosni.
“Biste naših 12 heroja i hiljade naših sugrađana svjedoče o borbi za slobodu, a na ovaj dan zajedno sa našim prijateljima mi smo tu da se prisjetimo i iz Banje Luke pošaljemo glas slobode”, zaključio je gradonačelnik.
Vijence su položili i zvaničnici Republike Srspke, predstavnici Republike Srbije, delegacije gradova partnera, delegacije SUBNOR-a i drugih udruženja.
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da Banjaluka danas obilježava veliku pobjedu izvojevanu prije 77 godina, kada je oslobođena od fašizma.
“To je dan kada smo počeli da živimo novi život, pun slobode koju smo nakon toga počeli sve više da cijenimo. Slaveći određene važne stvari iz prošlosti, ali isto tako obilježavajući ovako važne datume i povezujući ih sa onim što želimo raditi u budućnosti, pokazujemo puni kapacitet i Banjaluke, ali i svih naših drugih lokalnih zajednica”, rekla je Cvijanovićeva.
Nakon polaganja vijenaca na Trgu palih boraca NOR-a, Cvijanovićeva je Banjaluci poželjela ubrzan razvoj, da nastavi tamo gdje je stala, da ne budu propuštene bilo kakve šanse ili prilike, jer, kako je navela, građani nemaju vremena da čekaju niti da tolerišu tako nešto.
“Ovo je dan našeg okupljanja, dan kada se svi zajedno zavjetujemo da ćemo raditi sve što je u našoj moći da naša Banjaluka i naša Republika Srpska budu uspješne, da žive u miru i stabilnosti, da ispunjavamo svoje obaveze u skladu sa potrebama naših stanovnika”, naglasila je Cvijanovićeva.
Dostojanstvene i plemenite poruke, pomisliće neki. Međutim, dok su na svečanosti čitana imena narodnih heroja čije se biste nalaze na Trgu palih boraca teško je oteti se utisku da se Banja Luka svojim herojima odužila tako – što im je oduzela ulice!
Do krvavih ratova devedesetih Banjaluku su krasili nazivi ulica po narodnim herojima koji su zadužili ne samo Banjaluku nego i sve narode bivše Jugoslavije. Svoje živote su položili u borbi protiv najvećeg zla u istoriji čovječanstva. Međutim, kako su devedesetih došli neki “novi suci u Banjaluci”, dotadašnji heroji su postali “trn u oku” koji je trebao pod hitno da bude izvađen.
Banjaluci na sramotu a slavnim herojima za nevjericu, devedesetih godina prošlog vijeka stari nazivi banjalučkih ulica su redom mijenjani. Imena narodnih heroja, kojim se današnji političari diče, skidana su dok su postavljana imena nekih “novih heroja”. Borba protiv fašizma postala je samo floskula. Kao što je i dan danas.
Gerila.info