Bivši američki guverner i osuđenik za korupciju Rod Blagojević ponovo je dospio u fokus medija – ovog puta ne zbog svojih zakonskih prekršaja, već zbog odbrane Milorada Dodika.
U objavama na društvenim mrežama koje djeluju kao dio koordinisane PR kampanje, Blagojević uporno brani predsjednika Republike Srpske, uspoređujući njegov pravni položaj s onim Donalda Trumpa i Marin Le Pen, označavajući međunarodnu zajednicu, sudove i visoke predstavnike kao “ljevičarske tužioce” koji progone “populističke lidere izabrane voljom naroda”.
President Trump has announced his support for France’s conservative populist leader Marine LePen where a politicized court is trying to throw her in jail & prevent the people from electing her. This same weaponized persecution is also being done to the pro Trump duly elected… pic.twitter.com/HQSzZCbKEP
— Rod Blagojevich (@realBlagojevich) April 6, 2025
Međutim, ono što se isprva činilo kao politička simpatija, ubrzo se ispostavilo kao plaćena usluga – Blagojević je postao zvanični lobista Republike Srpske u Sjedinjenim Američkim Državama. Prema informacijama koje su objavili Politico, Fox News i drugi američki mediji, Blagojević je preko svoje firme RRB Strategies potpisao ugovor sa Vladom RS, kojim se obavezuje na zastupanje interesa entitetskog rukovodstva pred američkim zvaničnicima, uključujući zalaganje za ukidanje sankcija, zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika i redefinisanje Dejtonskog sporazuma.
Ključna informacija – koliko će Dodik i građani Republike Srpske platiti Blagojeviću – ostaje nepoznata. U verziji ugovora objavljenoj na sajtu američkog Ministarstva pravde, iznosi su redigovani. Pravnici specijalizovani za lobističke zakone u SAD naveli su da je ovo “vrlo neuobičajeno”, budući da je zakon o registraciji stranih agenata (FARA) jasan: javnost mora znati ko lobira, za koga i po kojoj cijeni.
Tajnovitost oko finansija dodatno je uznemirujuća kada se zna ko je zapravo Rod Blagojević. Bivši demokratski guverner Ilinoisa postao je poznat po jednom od najvećih političkih skandala u američkoj istoriji. Godine 2011. osuđen je na 14 godina zatvora zbog pokušaja prodaje upražnjenog senatorskog mjesta koje je pripadalo Baraku Obami. Njegove koruptivne radnje su dokumentovane prisluškivanjem, a zloglasna rečenica iz jedne od tih snimki – „to mjesto je j***no zlato, neću ga dati džabe“ – postala je simbol pohlepe i zloupotrebe vlasti. Kaznu mu je 2020. skratio i na kraju ga pomilovao Donald Trump.
Nakon izlaska iz zatvora, Blagojević se pokušava predstaviti kao simbol žrtve političkog progona, baš kao i Milorad Dodik – lider koji u BiH izbjegava pravosuđe, negira državne institucije i zagovara secesiju Republike Srpske. Upravo zbog tih stavova, Dodik je pod američkim sankcijama i predmet optužbi za nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH, zbog čega mu prijeti kazna zatvora i zabrana političkog djelovanja.
Zanimljio je da Blagojević nije jedini američki zvaničnik koji je imao problema sa zakonom a koji zastupa interese Milorada Dodika. U februaru ove godine bivši gradonačelnik Njujorka Rudi Đulijani je kroz intervju koji je radio sa Dodikom pokušao dati legitimitet predsjedniku Srpske.

Blagojevićeve objave na mreži X, u kojima brani Dodika kao „pro-Trampovskog, pro-izraelskog, legalno izabranog lidera“, jasno su usmjerene na privlačenje pažnje Trampovog biračkog tijela, ali i samog predsjednika SAD. U tome ne štedi na dramatičnim poređenjima, optužujući EU i visokog predstavnika u BiH da „kopiraju taktike korištene protiv Trampa“. U tom narativu, Dodik se prikazuje kao žrtva „globalista“, a njegov secesionistički narativ kao legitimna politička borba za prava srpskog naroda.
Ipak, ono što najviše zabrinjava jeste politička i pravna neodgovornost sistema koji dozvoljava da osoba sa dokazanim kriminalnim ponašanjem – a koja je zahvaljujući političkim vezama izbjegla ostatak zatvorske kazne – postane glas jednog od ključnih aktera koji ugrožava stabilnost Bosne i Hercegovine, ali i šireg regiona.
Rod Blagojević ne lobira samo za Milorada Dodika – on lobira za destabilizaciju jednog međunarodno priznatog poretka, pokušavajući pritom zamagliti granicu između populističkog marketinga i geopolitičke subverzije. I sve to – uz nepoznat iznos novca, iz javne kase Republike Srpske.
Gerila.info