“Borac u ovom trenutku duguje 2 miliona maraka ali vjerujem da ćemo do petka pronaći rješenje i da će pripreme početi dan kasnije“. Rekao je ovo za Glas Srpske potpredsjednik fudbalskog kluba Borac, Bogoljub Zeljković.
Borac odgađa početak priprema zbog nemogućnosti da isplati sedam zaostalih plata igračima i zaposlenima u klubu. Prema riječima potpredsjednika ovog kluba Borac duguje dva miliona maraka. O svemu je Gerila info prva pisala prije mjesec dana. Iz ovog kluba nikada nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa vrstom i veličinom duga koji ovaj klub ima. U međuvremenu su pojedinci iz uprave Borca za različite medije bliske vlastima u Republici Srpskoj davali izjave u kojima su potvrdili pisanja Gerila info. Prvi ljudi Borca, međutim, tvrde u tim izjavama da je ova uprava u posljednjih nekoliko godina vratila velike dugove i realizovala mnoge projekte. Ono što međutim ne spominju a u tim medijima nema ko da ih pita jeste da su u posljednjih pet godina od Vlade Republike Srpske dobili 11 miliona maraka. To je iz Vlade Republike Srpske potvrđeno za Gerila info. Gerila info, saznaje da će Borac u januaru dobiti novu finansijsku infuziju iz budžeta Republike Srpske.
“Ministarstvo porodice, omladine i sporta odnosno Vlada Republike Srpske, je u periodu 2018-2022. godine za potrebe Fudbalskog kluba Borac Banjaluka, odnosno realizaciju projekata koji se odnose na sufinansiranje pripremnih i takmičarskih aktivnosti svih uzrasnih selekcija kluba, nabavku sportske opreme i rekvizita, nastupe na domaćim i međunarodnim takmičenjima, te unaprijeđenje sportske infrastrukture, izdvojilo sredstva u iznosu od 11.079.000,00 KM“, odgovorili su nam iz Vlade Republike Srpske, odnosno resornog ministarstva.
Na mjesečnom nivou Borac Banjaluka na plate izdvaja između 250.000 i 300.000 maraka, tvrde naši izvori. To znači da krajem ove godine Borac za plate zaposlenima i igračima duguje oko dva miliona maraka. To smo objavili 24. decembra a objašnjenja i odgovore na pitanja u vezi sa ovim problemom tražili smo od uprave ovog banjalučkog fudbalskog kluba. Odgovore nismo dobili. Pojedini mediji, međutim, nakon našeg teksta objavili su izjave pojedinaca iz uprave Borca u kojima je potvrđeno da Borac nije isplatio plate od jula. U međuvremenu se oglasio i Sindikat fudbalera Srbije koji je preporučio svojim članovima da ne idu u banjalučki klub.
Direktor Borca je Dejan Lukendić a potpredsjednik kluba Bogoljub Zeljković, brat Vice Zeljkovića, predsjednika fudbalskih saveza Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Zeljkovići su sestrići Milorada Dodika koji je sada, nakon odluke CIK BiH, predsjednik Republike Srpske.
“Kada govorimo o finansijama moramo da napomenemo da smo u posljednjih četiri, pet godina riješili dugovanja koja nisu bila mala nego milionska. Morali smo da riješavamo prošlost a moramo i tekuće obaveze. Napravili smo niz kapitalnih investicija. Od hibridnog terena koji je bio projekat FSBiH ali smo i mi za njega izdvojili 550 000 maraka. Promijenili smo reflektore, stavili brojače karata, urađena je atletska staza, postavljen novi semafor, dosta infrastrukturnih stvari na stadionu je urađeno“, rekao je Zeljković, krajem prošle godine, za Sportski Žurnal čiji novinari su poznati po nekritičkom odnosu prema rukovodstvu Borca i Vici Zeljkoviću, prvom čovjeka fudbala BiH ali uopšte prema dešavanjima u sportu u Republici Srpskoj. Kao uostalom i većina sportskih novinara u Republici Srpskoj.
Zeljković nigdje ne pominje pomoć Vlade Republike Srpske od jedanaest miliona maraka.
Prema zvaničnim podacima Poreske uprave Republike Srpske Borac za porez duguje 1,8 miliona maraka i među stotinu je najvećih poreskih dužnika u Republici Srpskoj.
Banjalučki Borac postao je “državni projekat” kada je taj klub preuzeo Vico Zeljković, sestrić Milorada Dodika. Tada je u taj klub počela da stiže novčana pomoć institucija Republike Srpske koju taj klub do tada nije imao. Borac, jednostavno, nije imao naklonost republičkih vlasti prije dolaska sestrića Milorada Dodika na njegovo čelo.
GERILA info