Povodom nastavka izgradnje mHE Samar na Kasindolskoj rijeci, uprkos poništenju ekološke dozvole od strane Okružnog suda u Banjaluci, grupa građana “Stop izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci” održala je konferenciju za medije na kojoj su istakli da je Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije dužno da u roku od 30 dana donese novi upravni akt uvažavajući pravno shvatanje suda i primjedbe suda u pogledu postupka.
Članica ove neformalne grupe Sara Tuševljak na konferenciji za medije je naglasila da pozivaju ministarku Srebrenku Golić da prilikom donošenja novog upravnog akta obezbijedi učešće javnosti i da je Kasindolska rijeka poziva u pomoć da se ekološka dozvola ne obnovi.
“Ova presuda za nas predstavlja jednu veliku pobjedu jer mi od samog početka naše borbe ukazujemo na probleme koji su proistekli od već izgrađene mHE Podivič, kao i na propuste prilikom donošenja akata za mHE Samar. Ovakav odgovor od suda nam je najbolji pokazatelj da ne pretjerujemo, kako neki kažu, već da Kasindolska rijeka treba zaštitu svih nas kako se ne bi više gradile mHE na njoj”, ističe Tuševljak, dodajući da očekuje od svih nadležnih institucija da sve naredne odluke donose u skladu sa ovom presudom, te poštujući zakone i propise.
VIDEO: Robert Oroz
Iako je ova presuda već stupila na snagu radovi na izgradnji mHE Samar, koji su počeli prije mjesec dana, i dalje nisu zaustavljeni.
“Republički inspektorat bez obzira na naše pozive i prijave još uvijek nije ragovao. S druge strane, juče smo dobili odgovor Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada Istočno Sarajevo da je predmet proslijeđen Inspektoratu te da će u roku od dan, dva biti izdato rješenje o obustavi radova. Ovim putem pozivamo nadležni inspektorat da izvrši vanredni inspekcijski nadzor i zaustavi nelegalne radove na izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci”, naglašava Tuševljak.
Sunčica Kovačević iz Aarhus Centra ističe da je Okružni sud uvažio njihovu tužbu i poništio obnovljenu ekološku dozvolu za mHE Samar.
“Težina ove presude sastoji se u tome što je Okružni sud usvojio apsolutno sve tužbene navode našeg udruženja na koje smo se pozivali. Okružni sud u svojoj odluci navodi da je odluka resornog ministarstva kojom su obnovili ekološku dozvolu nezakonita i nepravilna. Utvrđeno je kršenje niza članova Zakona o zaštiti životne sredine i nekoliko podzakonskih propisa. Te nezakonitosti ogledale su se, prije svega, u tome što nadležno ministarstvo nije obezbijedilo adekvatno učešće javnosti. Mi smo u ovom postupku obnavljanja ekološke dozvole mogli učestvovati jedino putem tužbe. Nije nam data mogućnost da dostavljamo naše komentare, primjedbe, dokaze koje smo ovih godinu dana naše aktivne borbe prikupljali”, ističe Kovačević.
Naglašava da je Ministarstvo odlučilo da investitor nije obavezan sprovoditi procjenu uticaja niti pribaviti studiju uticaja na životnu sredinu, iako su bili ispunjeni zakonski uslovi za to.
“Imali smo kumulativni efekat, imali smo gradnju u području koje je planirano za uspostavljanje zaštite, imali smo planinske i osjetljive predjele. Međutim, Ministarstvo nije naložilo sprovođenje procjene uticaja. Ministarstvo nije uzelo u obzir ni da će se ove mHE graditi u području koje je planirano za uspostavljanje zaštite. Utvrđeno je da ove mHE nisu planirane u prostornom planu Grada Istočno Sarajevo, dok su prostornim planom Republike Srpske planirane samo na području opštine Trnovo, te da se kao takve uopšte ne bi trebale graditi a svakako ne i pustiti u rad”, navodi Kovačević.
VIDEO: Robert Oroz
Sara Tuševljak je podsjetila da građani već više od godinu dana vode borbu za zaustavljanje izgradnje tri mHE na Kasindolskoj rijeci, odnosno izgradnju dvije mHE dok se traži da se treća već izgrađena stavi pod zakonske okvire.
“Sproveli smo građansku inicijativu koju je potpisalo preko 2000 ljudi. Oni su svojim potpisom tražili da se zaustavi izgradnja mHE Samar i Slap na Kasindolskoj rijeci. Zatim, da se pokrenu procedure o zaštiti Kasindolske rijeke u skladu sa prostornim planom RS do 2025. godine, kao i da se obezbijedi zakonito poslovanje mHE Podvič, te da se iz prostornog plana RS izbrišu mHE na Kasindolskoj rijeci, koje su predviđene samo za opštinu Trnovo a nisu za druge dvije opštine (Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža)”, navodi Tuševljak.
Ističe da je ova građanska inicijativa predata Skupštini Grada Istočno Sarajevo 4. juna i da još uvijek nije uzeta u razmatranje iako je prekršen zakonski rok od mjesec dana. Prema Statutu i Poslovniku o radu Skupštine Grada Istočno Sarajevo nadležni organ je dužan da u roku od 30 dana razmotri inicijativu i da o tome obavijesti podnosioca inicijative.
“Mi smo takođe podnijeli zahtjev za sastanak sa gradonačelnikom i predsjednikom Skupštine Grada Istočno Sarajevo. Očekujemo njihov odgovor. Takođe smo podnijeli zahtjev za sastanke sa načelnicima Opština Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža i Trnovo, opština koje se direktno tiču ove mHE. Takođe očekujemo njihov odgovor”, ističe Tuševljak.
VIDEO: Robert Oroz
Sunčica Kovačević je naglasila da je njihov fokus trenutno usmjeren na republički inspektorat koji još uvijek nije obustavio radove iako je ekološka dozvola poništena.
“Naše povjerenje u republički inspektorat je nažalost izgubljeno zbog kršenja njihovih zakonskih rokova. Mi smo njima već u januaru upućivali zahtjev za vršenje inspekcijskog nadzora. Oni su nam odgovorili tek u petom mjesecu iako je zakonski rok bio 30 dana. Republički ekološki i vodni inspektori sačinili su iste dopise iako su njihove nadležnosti prema zakonu različite. Čak su u tim svojim obavještenjima ulazili u ingerencije drugih inspektora kao što je npr. šumarski inspektor”, naglašava Kovačević.
Navodi da su izgubili povjerenje i u upravnu inspekciju koja je u stastavu Ministarstva uprave i lokalne samouprave koji su zbog kršenja zakonskih rokova od strane Republičkog urbanističkog građevinskog inspektora trebali izvršiti nadzor nad njegovim radom.
“To nije učinjeno u skladu sa odredbama zakona, odnosno nije učinjeno blagovremeno. Na kraju je utvrđeno da nisu mogli izvršiti nadzor iz epidemioloških razloga. Nevjerovatno, njihov odgovor stigao je sedam dana nakon što je odgovorio Republički urbanističko građevinski inspektor. Nadamo se da će u novom postupku, gdje postoji njihova obaveza da dostave svoje mišljenje, zaista izvršiti i sačiniti zapisnik u skladu sa stanjem na terenu, što do sada nije učinjeno”, ističe na kraju Kovačević.