Za srijedu je u Prijedoru zakazana deložacija iz stana koji koristi Ognjen Radić iz tog grada. Deložacija je zakazana nakon što je stan prije dvije godine na licitaciji po nalogu Okružnog Privrednog suda Prijedor prodat za 45 000 maraka. Vrijednost stana je vještak procijenio na 120 000 maraka a radi se o stanu od 108 metara kvadratnih. Ognjen Radić koji je korisnik stana tvrdi da iza svega stoji planirano otimanje stana. Kupci stana tvrde drugačije. O čemu se radi?
Radić tvrdi da je stan dobio na trajno korištenje kao radnik prijedorske firme Conzos d.o.o. a da je stan uknjižen na firmu kroz zajednički interes radi lakšeg poslovanja firme. Firma je njemu na osnovu toga dala ugovor o trajnom korištenju stana na osnovu njegovog zaposlenja u toj firmi, priča Radić. Tvrdi da je nakon što mu je stan dodjeljen na trajno korištenje u njega uložio 51 000 maraka, što je, tvrdi, potvrdio i sudski vještak.
Nekoliko godina nakon što mu je stan u vlasništvu firme dodijeljen u trajno korištenje firma Conzos podiže kredit kod Fonda za razvoj i zapošljavanje Republike Srpske a stan je, kao i ostala imovina firme, založen kao garancija za kredit. Conzos je podigao kredit u visini od 840 000 maraka. Kredit je odobren 2011. godine a plasiran u maju 2012. godine. Kredit je odobren kao namjenski za nabavku repromaterijala, mašina i opreme a plasiran je na račun Conzosa u Bobar banci. Conzos nije vraćao kredit a Investiciono razvojna banka, koja upravlja Fondom za razvoj i zapošljavanje, pokrenula je postupak naplate potraživanja.
“U trenutku plasiranja kredita ja više nisam bio zaposlen u firmi ali sam na osnovu ugovora o korištenju stana boravio u stanu od 2008. godine pa sve do danas, sa uredno prijavljenom adresom i svim komunalnim računima na svoje ime”, kaže za Gerila info Ognjen Radić.
U Investiciono razvojnoj banci Republike Srpske potvrdili su nam da je prijedorskom Conzosu odobren i isplaćen kredit u iznosu od 840 000 maraka kao i da je pokrenut postupak prinudne naplate zbog nevraćanja kredita.
“Davalac kredita Fond za razvoj i zapošljavanje RS je kod Okružnog privrednog suda Banja Luka ( kasnije je predmet nakon otvaranja Okružnog privrednog suda u Prijedoru ustupljen njima u nadležnost) pokrenuo izvršni postupak radi namirenja, koje je dozvoljeno rješenjem iz avgusta 2014. godine. Kao predmet izvršenja tražilac izvršenja je naveo nekretnine u vlasništvu privrednog društva koje su založene u korist davaoca kredita i to: stan u vlasništvu društva i poslovni objekat –privredna zgrada sa zemljištem. U dosadašnjem toku izvršnog postupka Okružni privredni sud u Prijedoru je na licitaciji 27.09.2018. godine prodao stan u vlasništvu izvršenika za vrijednost 45.100,00 KM,dok za poslovnu imovinu društva na toj i prethodnoj licitaciji (05.07.2018. godine) nije bilo zainteresovanih kupaca, te se tražilac izvršenja do sada namirio za iznos od 45.100,00 KM ,a izvršenje za naplatu ostatka duga se nastavlja prodajom poslovne imovine izvršenika, koja je višestruko vrednija”, odgovorili su nam iz Investiciono razvojne banke Republike Srpske.
Radić tvrdi da njegov stan nije smio biti prodat jer mu je, iako se vodi kao vlasništvo firme, dodijljen na trajno korištenje. On tvrdi i da je licitacija organizovana na način da nisu obaviještene sve zainteresovane strane i da njemu nije data mogućnost da eventualno bude kupac stana. Tvrdi da je obaviještenje o licitaciji okačeno na oglasnoj tabli Okružnog Privrednog suda u Prijedoru i da su samo rijetki imali priliku da ga vide.
On je zbog svega podnio krivičnu prijavu protiv Snježane Cepić, sudije Privrednog suda u Prijedoru, Jelene Mandić iz Prijedora koja je kupac stana i njene majke Ljiljane Mandić koja je bivši direktor poslovnice Bobar banke u Prijedoru u kojoj je Conzos imao račun na koji mu je plasiran kredit. Radić tvrdi da je sve učinjeno sa umišljajem da se dođe do vrijedne imovine a traži da se predaja nekretnine odgodi dok se ne ispitaju sve činjenice.
Iz prijedorskog Okružnog Privrednog suda nismo dobili odgovore na pitanja u vezi sa cijelim slučajem.
Ljiljana Mandić, koju Radić navodi u krivičnoj prijavi kao bivšeg direktora poslovnice Bobar banke u Prijedoru kao nekoga ko nije imao pravo da učestvuje na licitaciji i ko je kao stečajni upravnik imao privilegije u saznavanju informacija u sudu, za Gerila info tvrdi da je krivična prijava u kojoj se našlo i njeno ime puna netačnih navoda i neistina.
Ona za naš sajt tvrdi da on nema apsolutno nikakve veze sa kreditom koji je Conzos dobio jer je ona bila samo direktor poslovnice banke u kojoj je ta firma imala račun i da ona svakako nije mogla uticati na to kako će klijent banke trošiti novac sa svog računa. Tvrdi i da je oglas o licitaciji jednostavno sticajem okolnosti vidjela na oglasnoj tabli u privrednom sudu i da se njena ćerka najjednostavnije prijavila na licitaciji jer joj je trebao stan. Tvrdi i da je licitacija na kojoj je stan prodat druga po redu a da na prvoj nije bilo kupaca. Ona pojašnjava i da nije samo stan u vlasništvu Conzosa bio licitiran već i hala za koju nije bilo zainteresovanih kupaca pa nije prodata. Tvrdi da je u čitavoj priči žrtva ona i njena kćerka koja dvije godine ne može da uđe u stan koji je uredno platila nakon licitacije.Tvrdi i da dobija prijetnje zbog nastojanja da uđu u posjed stana koji su na licitaciji kupili.
Ona za Gerila info kaže da ugovor o korištenju stana nije isto što i ugovor o vlasništvu kao i da u ZK ulošcima nigdje nema nikakve zabilješke koja bi omela licitaciju stana. Stan je pravno vlasništvo firme i kao takav je zbog nevraćanja kredita te firme licitiran, pojašnjava Ljiljana Mandić.
“Kredit koji je odobrila IRB je uplaćen samo na račun kod Bobar banke gdje je Conzos doo imao otvoren račun, tu se radi o kreditu kojeg direktno odobrava i plasira IRB Fond za razvoj i zapošljavanje RS, jer Bobar banka nije bila posrednik. Da je bila posrednik ista banka bi za obezbjeđenje kredita upisala hipoteku, što u ovom slučaju nije. U vrijeme kada sam ja bila rukovodilac poslovnice Bobar banke u Prijedoru firmi Conzos doo nikada nisam prihvatila zahtjev za kredit jer su bili često u blokadi i nisu bili pouzdani klijenti. Osim toga kada sam na sajtu IRB vidjela da im je odobren kredit lično sam pozvala Snježanu Vujnić direktoricu banke da ne plasira sredstva jer nikada neće biti vraćena. Firma je bila pred bankrotom jer je račun već bio u blokadi od strane Poreske uprave , UIO i mnogobrojni dobavljači su donosili svoje mjenice na naplatu, ali kada su sredstva uplaćena na račun u banci za nekoliko dana su dobavljači kroz mjenice, naloge, namirili svoja potraživanja. Nije tačno da sam ja pozvala klijente I podijelila sredstva, kako ja mogu raspolagati nečijim računom, nemam ja potpisane naloge od direktora, kako ja znam ko ima mjenice , kako ja da znam kome je firma dužnik, jedino mogu vidjeti na računu ako se unese blokada računa a to je radila poslovnica u Banja Luci. Mjenice, naloge i ostalo su dobavljačima dali Ognjen Radić i direktor Sebastijan Barudžija a da ni sami nisu ni znali koliko su ih podijelili dobavljačima i koji je iznos”, rekla je za Gerila info Ljiljana Mandić.
Sud je rješenje o dosudi kojom se stan predaje kupcu donio u oktobru 2018. godine a pravosnažno je postalo u novembru iste godine. Deložacija je zakazana za 20. januar. Prethodna koja je trebalo da bude održana u decembru prošle godine je odgođena zbog nepostojanja bezbjednosnih uslova.
GERILA info