Kada je Milorad Dodik u januaru 2011. godine zaprijetio Boračkoj organizaciji Republike Srpske i njenom članstvu da “neće dobiti ništa”, te da će bivšim borcima ukiniti sve naknade ukoliko izađu na ulice tražeći veća prava, vjerovatno ni on sam nije sanjao da će ga rukovodstvo BORS slijepo poslušati, ni ne pomišljajući na bilo kakav protest kojim bi se, makar simbolično, pokušao popraviti težak položaj njihovih saboraca.
Umjesto protesta ili makar prijetnji da bi BORS, kao najmasovnije i krovno boračko udruženje mogao pozvati svoje članove da na ulici izraze nezadovoljstvo zbog ponižavajućeg statusa onih koji su stvarali Srpsku, rukovodstvo te organizacije zadovoljava se mrvicama, a njeni čelnici posljednjih dana i mjeseci na prestaju se zahvaljivati vlastima što će po mjesecu učešća u ratu borcima biti isplaćivan dodatak u visini cijene vekne hljeba.
Za razliku od “pacifikovanog” BORS-a, od čijeg postojanja izgleda isključivu korist imaju njegovi čelnici, neka druga boračka udruženja i pojedinci pokušavali su u prošlosti da kao krajnju mjeru potegnu ulične proteste, ne bi li ukazali na katastrofalno ekonomsko i socijalno stanje u toj populaciji. Najaktivniji u tom smislu posljednjih par godina jesu članovi Udruženja “Veterani odbrambeno- otadžbinskog rata RS”, koji su od prošle godine do danas dva puta organizovali proteste, što u Parku Mladen Stojanović, što ispred zgrade Narodne skupštine RS u Banjaluci.
Krajem prošlog mjeseca protest nezadovoljnih boraca VRS u najvećem gradu Srpske organizovao je i poslanik Narodnog fronta, Radislav Dončić, koji je prije toga više od dvije
sedmice protestovao i na brdu Kostreš kod Dervente. Na svim navedenim protesnim okupljanjima zahtjevi bivših boraca bili su skoro identični – povećanje mjesečnog boračkog dodatka, konačno zapošljavanje djece poginulih boraca, kao i revizija statusa učesnika rata, odnosno razdvajanje pravih od lažnih boraca VRS. Međutim, nijedan od pomenutih skupova nije dobio podršku rukovodstva BORS. Naprotiv, umjesto podrške, od čelnih ljudi te organizacije stizale su optužbe na račun protestanata da su njihovi
skupovi i zahtjevi “politički motivisani”, kao i da se vlast već “dovoljno trudi da poboljša položaj boraca”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Da čelnici BORS, ipak, a priori nisu protiv svih protesnih okupljanja, pokazali su prilikom organizacije tzv. spontanih “narodnih” okupljanja pod nazivom “Granica postoji”, a koji su jasno organizovani od strane aktuelne vlasti zbog podizanja optužnice protiv Milorada Dodika pred Sudom BiH. Predsjednik BORS, Radan Ostojić, otvoreno je podržao navedene proteste na entitetskim linijama razgraničenja, obrazlažući svoju podršku potrebom za “odbranom
institucija Srpske”.
Ostojić je prije nekoliko dana, upitan kada će BORS da se pobuni zbog sveopšte situacije u Republici Srpskoj, kriminala i korupcije i ogromnog bogatstva pojedinaca iz vlasti rekao da za sve postoji vrijeme i “da bi pričali o tome i korupciji moramo imati stabilnu državu i vladavinu prava a ne da se potenciraju nemiri i eskalacija situacije”.
Prije nekoliko dana, BORS je organizovao i svojevrsnu “sačekušu” za bošnjačke političare iz Sarajeva koji su povodom 25. novembra, koji se u Federaciji BiH proslavlja kao praznik, došli da taj dan obilježe u stranačkim prostorijama SDP u Banjaluci.
Predsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Risto Jeftić, za Gerilu kaže da se niko u Republici Srpskoj ne može sjetiti nijednog primjera da je BORS, otkako postoji, pozvao svoje članove da izađu na ulice, osim ako to od njih nije tražio SNSD.
“Mizerna izdvajanja za socijalno ugrožene borce, nebriga o porodicama i djeci poginulih boraca, ništa od toga nije bilo dovoljno Boračkoj organizaciji da ljude organizuje i pozove da pritiskom na vlast poprave svoj položaj. Jedino kada su tražili da se izađe na protest jeste kada je to trebalo SNSD-u i njihovom lideru. Svima je jasno o čemu se tu radi”, kaže Jeftić.
Dodaje da je BORS, ovakav kakav jeste, potpuno izgubio smisao postojanja. “Ta organizacija još jedino služi onima koji su na njenom čelu, koji dobijaju profesionalne plate i sjede u toplim kancelarijama. Borci od njihovog postojanja nemaju nikakve vajde”, tvrdi Jeftić. Narodni poslanik Radislav Dončić takođe smatra da je posljednjim postupcima rukovodstva
BORS, kada su podržali proteste za odbranu Milorada Dodika, kao i nedavnim, kako ga naziva, bizarnim performansom pred prostorijama SDP u Banjaluci, istovremeno odbijajući da se priključe svim protestima kojima je cilj bilo poboljšanje položaja bivših boraca, ta organizacija potpuno izgubila kredibilitet.
“Umjesto što po nalogu vlasti pozivaju borce da idu na granicu između entiteta da brane Dodika, ili što po istom nalogu proganjaju Bošnjake koji nisu došli da provociraju na Trgu Krajine, već da u nekim stranačkim prostorijama proslavljaju njihov praznik, BORS-u bi bilo bolje da pogleda u kakvim uslovima žive mnogi naši saborci. Jasno je da je ta organizacija pod direktnom kontrolom vlasti i da ih apsolutno nije briga za prava i položaj onih zbog kojih bi trebalo da postoje”, zaključuje Dončić.
Da većina dosadašnjih lidera BORS-a i ne krije lojalnost Dodiku pokazuju i njihove karijere koje su nastavili nakon odlaska sa pomenute funkcije. Borislav Bojić, iako dugo godina visoki funkcioner SDS-a, na kraju je prelaskom u DNS završio u koaliciji sa SNSD-om, a trenutno savjetuje ministra za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH, Stašu Košarca. Njegov nasljednik Savo Cvjetinović nikoga zvanično ne savjetuje ali zato godinama otvoreno brani lik i djelo aktuelnog predsjednika Srpske, a prošle godine je bio i jedan od organizatora kontramitinga vlasti protiv opozicije pod nazivom „Sloboda“. Pantelija Ćurguz je nakon “borbe” za prava boraca postavljen za Dodikovog savjetnika, nakon čega više nije bilo nikakvih dilema o tome ko je stvarni lider BORS-a.
GERILA info